Προς το περιεχόμενο

sennheiser e609 vs sm57


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Εδω και καμιά δεκαριά χρόνια ηχογραφώ καμπίνα ηλεκτρικής κιθάρας με το κλασικό sm σε θέση on axis και αναλλόγως τα κέφια και ένα δεύτερο ίσως για χώρο, είτε ένα beta στο ένα μέτρο σε ύψος 1.5-2 μέτρα για χώρο ή κανα πυκνωτικό. Μπήκα στη πρίζα να δοκιμάσω μετά απο πολλά χρόνια και κάτι άλλο, το sennheiser e609. Ποιά είναι η γνώμη σας? Θέλω να δω ποιο παίρνει πιο πολλούς ψήφους εμπιστοσύνης εδω μέσα? Τι χαρακτήρα εχει το ένα σε σχέση με το άλλο? Το έχει δουλέψει κανείς το ένα μαζί με το άλλο μπροστά στη καμπίνα για συνδιασμένο ήχο? Είναι μία σκέψη που υπάρχει στο μυαλό μου και αυτή. Ευχαριστώ!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To E609 δεν ειναι κανα σπουδαιο μικροφωνο και σιγουρα δεν αξιζει να αντικαταστησεις το 57αρι με αυτο,το Ε906 απο την αλλη ΕΙΝΑΙ σπουδαιο μικροφωνο,μονο του ειναι καλυτερο απο το 57αρι (εχει δραματικα καλυτερο  ηχο στα καθαρα και μεγαλυτερη λεπτομερεια και στα καθαρα και στα βρωμικα ) αλλα δουλευει και πολυ καλα μαζι του αν δεν θες να χασεις τον signature "mid bump" ηχο του 57αριου (ειδικα σε βρωμικους ηχους)

 

Προσωπικα πλεον εμπιστευομαι το 906 σαν το μοναδικο μικροφωνο για ηχογραφηση των ενισχυτωνε και των κιθαρωνε μου.... ;D απλα το κρεμαω μπροστα απο τη γρυλια στο σημειο που ενωνεται το κεντρο του μεγαφωνου με τον κωνο του και το....ξεχναω.....

 

Παλια το συνδιαζα με κανα ribbon & κανα πυκνωτικο (παντα πλαϊ-πλαϊ , close miking) αλλα πλεον δεν ασχολουμαι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ε906 απο την αλλη ΕΙΝΑΙ σπουδαιο μικροφωνο,μονο του ειναι καλυτερο απο το 57αρι (εχει καλυτερο καθαρο ηχο και μεγαλυτερη λεπτομερεια)

 

Πολλά +

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συγκριση που άκουσα το 609 με το 906 το 609 μου άρεσε περισσότερο. με πιο πολλά μεσαία και μπάσα. ειναι 2 εντελώς διαφορετικά μικρόφωνα δηλαδή γιατί νόμιζα ότι είναι τα ίδιο με το 906 να έχει τον έξτρα διακόπτη για τα low cut & high cut. Αν και το youtube ποτέ δεν πρέπει να είναι κριτής μας, στα βίντεο που τα συγκρίνουν το 906 το βρίσκω πολύ πρίμο, πράγμα που στα γκάζια θα το κάνει να χάνει, αλλά να κερδίζει ας πούμε σε μία τέλε κ καθαρό ήχο...μμμμ αναρωτιέμαι γιατί το χρησιμοποιείς superfunk.... ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 906 το βρίσκω πολύ πρίμο, πράγμα που στα γκάζια θα το κάνει να χάνει,

 

Μπα,εχει διακοπτη που το κανει ενα ΠΟΛΥ καλυτερο Ε609  ;),με πολυ λιγοτερα πριμα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει με πείσατε... ;D ;D ;D ;D...ξέρω δυσκολευτήκατε πολύ....

άλλαξα τη παραγγελία και θα πάω για το 906

δε μαμεις για 4€ το μήνα.....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Heil PR-30 ειναι καλυτερο μικροφωνο και απο τα 3 (in fact ειναι ισως το καλυτερο δυναμικο μικροφωνο για amp miking) αλλα ειναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα Αρη ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αμαζον το έχει 250 ντόλαρζζζ

δεν ειναι τραγικά πολλά αλλά αν έρχεται απο αμέρικα βάλε και τελωνεία κτλπ

κλάφτα χαράλαμπε...εντάξει θα συνδιάσω το 57ρι με το 906 και πιστεύω θα είμαι ένα κλικ πάνω ήδη.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου