Προς το περιεχόμενο

Θα στραβωσει το μπρατσο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

Λοιπον, παιζω σε μια μεταλ μπαντα οπου εχω την κιθαρα μου σεταρισμενη σε Ρε Standard.

Προεκυψε ομως ενα τζαζ τζαμ αυριο και θα ηθελα την κιθαρα σε Μι Standard για τοτε, θα περαιζε να την κουρδισω για την ωρα του τζαμ σε Μι και μολις τελιωσουμε να την επαναφερω , ή χρειαζετε σεταρισμα απο την αρχη και τα σχετικα ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση του τιτλου σου αποκλειεται να συμβει. Απο κει και περα πιθανον (πολυ) να χρειαστει παλι intonation η κιθαρα σου. Υποθετω οτι θα αλλαξεις και μεγεθος χορδων γιατι για να παιζεις σε D tuning λογικα θα εχεις βαλει πιο μεγαλο gauge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απτο οτι θα κουραστουν τα δαχτυλα σου απτην μεγαλη ταση των χορδων δεν προκειται να παθει τιποτα!

 

Πες μας τι χορδες φοραει, 9αρες, 10αρες?

και τι κιθαρα ειναι μηπως ειναι καμια ειδικη περιπτωση!

 

Ελπιζω βεβαια να μην εχει floyd rose η κιθαρα σου...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση του τιτλου σου αποκλειεται να συμβει. Απο κει και περα πιθανον (πολυ) να χρειαστει παλι intonation η κιθαρα σου. Υποθετω οτι θα αλλαξεις και μεγεθος χορδων γιατι για να παιζεις σε D tuning λογικα θα εχεις βαλει πιο μεγαλο gauge.

 

 

περα απτο οτι θα κουραστουν τα δαχτυλα σου απτην μεγαλη ταση των χορδων δεν προκειται να παθει τιποτα!

 

Πες μας τι χορδες φοραει, 9αρες, 10αρες?

και τι κιθαρα ειναι μηπως ειναι καμια ειδικη περιπτωση!

 

Ελπιζω βεβαια να μην εχει floyd rose η κιθαρα σου...

 

 

 

10αρες,(και για το δυο κουρδισματα οταν παλαιοτερα ηταν σε Μι) αλλα ηθελα να αποφυγω το σεταρισμα, μιας και θα ειναι το πολυ 2ωρο το τζαμ, οχι πως θα υπαρχει κανενα προβλημα αν παιζω σε Ρε απλως θα ενιωθα πιο ανετα, και για να ειμαι σιγουρος μετα το τζαμ θα ειναι ολα οκ με την κιθαρα, ρωταω, μπας και γλυτωσω money απο το σεταρισμα.

Αν ειχε floyd η κιθαρα δεν θα τιθονταν καθολου θεμα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα κουραστουν τα δαχτυλα σου... δεν προκειται να παθει τιποτα!

8)

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα εχει προβλημα για 2 ωρες. Απλα οπως σου ειπε και ο ετερος συμφορουμιτης θα εχεις διαφορετικη αισθηση στα δαχτυλα. Και στο φιναλε αν δε θελεις να ξεκουρδισεις βαλε ενα καποταστο και εισαι ετοιμος  :) Οταν βρεις λεφτα αγορασε και μια δευτερη κιθαρα, τι στο καλο, δεν εχεις G.A.S. εσυ?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα εχει προβλημα για 2 ωρες. Απλα οπως σου ειπε και ο ετερος συμφορουμιτης θα εχεις διαφορετικη αισθηση στα δαχτυλα. Και στο φιναλε αν δε θελεις να ξεκουρδισεις βαλε ενα καποταστο και εισαι ετοιμος  :) Οταν βρεις λεφτα αγορασε και μια δευτερη κιθαρα, τι στο καλο, δεν εχεις G.A.S. εσυ?  ;D

 

Στα δαχτυλα δεν νομιζω να εχω θεμα αφου παιζω ακουστικη σε Μι με 11αρες ταυτοχρονα για μελετη jazz και γενικοτερη.

G.A.S. εχω, λεφτα δεν εχω. Ειμαι και φοιτητης στο 2ο ετος, αστα να πανε. :D

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια και καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ΘΕΜΑ...

Απλά γυρίζεις τα κλειδιά και κουρδίζεις αφου δεν αλλάζεις χορδές & διάσταση

Τόσο απλά..

ακρει η κιθαρα σου να μην εχει τρεμολο ή floyd

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου