Προς το περιεχόμενο

νέο λάπτοπ για ηχογράφηση


Bdfl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!

 

Θέλω να πάρω νέο λάπτοπ για μουσική ηχογράφηση και μαθαίνω το Reaper.

 

Έχω βρει ένα Dell 3521 (i3-3217U, AMD Radeon HD 7670M) και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Κύρια ερώτησή μου είναι αν η κάρτα γραφικών η οποία μου φαίνεται κάπως βαριά, θα είναι πρόβλημα και ίσως να προτιμήσω κάποια πιο ελαφριά. Δηλαδή αν ζεσταίνεται το λάπτοπ και έχω προβλήματα κατά την ηχογράφηση.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Απο όσο ξερω οι καινούριες κάρτες γραφικών για λάπτοπ έχουν ένα feature που σχεδόν δεν λειτουργούν όσο δεν τις χρειάζεσαι οπότε ουτε θερμοκρασίες ούτε θόρυβος απο ψύξη κτλπ. (Αν αυτό ειναι feature μόνο συγκεκριμένων σχωρνάτε με έχω μείνει πίσω στα hardware-ικά)

 

Οπότε λογικά δεν θα έχεις θέμα με την κάρτα ίσα ίσα μια dedicated κάρτα θα σου αφήνει και περισσότερη ram μνήμη ελέυθερη.

 

Παρόλαυτά αν δεν θές να παίζει παιχνίδια κανείς photo/video editing πχ και τέτοια. Κοίτα καλύτερα για κάτι με i5 και χειρότερη κάρτα γραφικών. Θα σου είναι πιό χρήσιμος ο δυνατός επεξεργαστής....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι λίγο ερασιτεχνικά με φωτογραφία και βίντεο, οπότε μια μέτρια κάρτα γραφικών θα ήταν χρήσιμη.

 

Το λάπτοπ όμως το θέλω καθαρά για ηχογράφηση και αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι σωστή η επιλογή της κάρτας αυτής, αλλιώς πάω σε Hd 4400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ νόμιζα ότι είχα απαντήσει το πρωί!

 

Λοιπόν πριν 2 χρόνια στην τότε εταιρεία είχαμε κάποια mac mini και κάναμε video game development με σχετική αξιοπρέπεια. Όσο δεν κάνεις σε photo/video editing πολυ βαρυά εφφε δεν θα έχει πρόβλημα με την hd4000...

 

Οπότε ξαναλέω ότι στην θέση θα κοίταγα να πάω σε καλύτερο επεξεργαστή με χειρότερη κάρτα γραφικών για να μείνεις στο ίδιο price range...

 

Όχι όμως επειδή η κάρτα γραφικών θα σου έκανε πρόβλημα με τις ηχογραφήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...θα κοίταγα να πάω σε καλύτερο επεξεργαστή με χειρότερη κάρτα γραφικών για να μείνεις στο ίδιο price range...

 

αν και η 7670M δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αυτό που πραγματικά σου χρειάζεται, είναι η φθηνότερη με βασική όμως προϋπόθεση την αυτονομία της, για να μη λειτουργεί παρασιτικά στο συνολικό perfomance...

συμφωνώ λοιπόν με τον φίλο μας... αυτό θα σου πρότεινα και γω, με την επισήμανση ότι ένα "ξερό" i5 που θέτεις ως κριτήριο κρύβει παγίδες...

ρίξε μια ματιά πριν επιλέξεις στον παρακάτω πίνακα, γιατί το έχει ξεφτιλίσει η INTEL με το πλήθος των μοντέλων σε κάθε πλατφόρμα, που αποπροσανατολίζει εύκολα τον καταναλωτή...

 

https://www.cpubenchmark.net/laptop.html

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πιο βασικά όταν σκέφτεσαι για music production desktop ή laptop, είναι το socket. Όλοι ασχολούνται με τη CPU και ξεχνάνε το socket.

 

H συμβουλή μου είναι να ρίξετε όλοι μια ματιά στο socket 2011 και 2011-3

 

Δε σας περνάει από το μυαλό πόση διαφορά έχει σε latency και τι ξεκούραστο είναι με τα χιλιάδες plugin που τους βάζουμε πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο, στα λεφτά που διαθέτω βρήκα αυτά:

 

- i3 4030 με κάρτα γραφικών 820M 2 Gb

- i3 3217 με 7670 1 Gb

-i3 4030 με 4400

-i5 4210 με 4400

 

Όλα έχουν win 8.1 64 bit και μνήμη 4 Gb (αλλά θα κοιτάξω να παίρνει και παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου