Προς το περιεχόμενο

Μπαινοντας στον κυκλο των μουσικων μιας πολης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αυτό με το γεροντοκόρος ισχύει....έννοιωθα λίγον έτσι...

Σε  ποιά πολη ήρθες της Β. Ελλάδος?

 

Σε τσάκωσα, γιατί κι εγώ πάνω κάτω στην ηλικία σου τα παράτησα τα γκρούπια, άλλος είχε δουλειές, άλλος οικογένεια, άλλος και τα 2 κλπ κλπ.......τσάμπα σπαζόμουν.

Είμαι της άποψης, πως αν δεν καταφέρεις τπτ ''σπουδαίο'' μουσικά μέχρι τα 25, μετά απλά γεροντοκοριάζεις, ταλαιπωρείς τον εαυτό σου και τους άλλους και αντίστοιχα οι άλλοι ταλαιπωρούν εσένα.

 

Το ζμπίτιμ είναι σε ένα χωριουδάκι μεταξύ Δράμας-Ξάνθης, το πρωί ήμανε Καβάλα και έλεγα να τραβήξω ένα πλάνο απ τη πόλη σου με τις Καμάρες στην ομίχλη  ;D

Το μεσημέρι έφυγα για Βώλακα, Νευροκόπι και γύρισα πριν λίγο, εκεί να δεις ομίχλη, ή εδώ που μένω εγώ, στη Παρανέστια γη  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα χρησιμοποιήσω την ανάρτηση για να πω δυο λόγια για το πώς είναι να είσαι γυναίκα,ξένη σε επαρχιακή πόλη και να θέλεις να μάθεις κιθάρα.(Δεδομένω ότι έχεις ακούσματα πολλά,ξέρεις να εκτιμάς μουσικούς και δεν είσαι παιδάκι).

Αγοράζεις κιθάρα με ενθουσιασμό.Στο ίδιο μαγαζί ψάχνεις στις αγγελίες για δάσκαλο.Βρίσκεις τον πιο άσχετο που υπάρχει και στο παίζει αυθεντία.Ψάχνεις αγγελίες στην εφημερίδα.Σου προκύπτει σπουδαγμένος μεν αλλά άπειρος κι αδιάφορος δε.Σου αφήνει βιβλίο μουσικού οίκου για αναμνηστικό.Ξαναπάς στο μαγαζί που αγόρασες το όργανο και ζητάς συστάσεις εκ των έσω.Σου προκύπτει jazzίστας σε ωδείο με περγαμηνές που σε διδάσκει ηλεκτρική με ακουστική.(πρωτοτυπία).Τα παρατάς και το αφήνεις στην τύχη.Πας σε σύλλογο με λαικά όργανα για να είσαι τουλάχιστον στο κλίμα.Τυχαία έχεις πληροφορία για καλό δάσκαλο.Ξαναξεκινάς με την πρώτη όρεξη.Ανακαλύπτεις ότι στις βασικές υποχρεώσεις είναι το να αντιγράφεις 3λεπτα εκπαιδευτικά solos.Καίγεται ο εγκέφαλος στην αντιγραφή.Ανακαλύπτεις ότι υπάρχει σχολή copy paste στην Ελλάδα.Κάντο όπως ο SRV.(αν σ'αρέσει είσαι και τυχερός,εμένα δε καθόλου).Το δεύτερο χρόνο του ζητάς θεωρία.Ακόμη ξεκινάει... και σαν να μην έφταναν αυτά έχεις και τις καρφωτές του κάθε μισογύνη που δεν μπορεί να δεχθεί ότι το DNA δεν προκαθορίζει το φύλο του μουσικού ή στην καλύτερη έχεις άλλους ηλίθιους αστεϊσμούς.Τα βροντάς κάτω,κρατάς την αγάπη για την κιθάρα και ανασυντάσσεσαι.

Συμπέρασμα:Η μουσική στην επαρχιακή Ελλάδα απαιτεί πολύ χρόνο,κόπο και διάθεση.Πρέπει να σ'αρέσει πολύ και να κινείσαι πρώτα με γνώμονα αυτό που θες και μετά όλα βρίσκουν το δρόμο τους.Με κόπο,υπομονή και προσωπικό ψάξιμο!Και δε μου κάνει πια καθόλου εντύπωση το ότι δε βρίσκω γυναίκες να ασχολούνται με την ηλεκτρική κιθάρα.

Έτσι,ένα παράπονο μαζί και ένα κατηγορώ. :)

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σαν να μην έφταναν αυτά έχεις και τις καρφωτές του κάθε μισογύνη που δεν μπορεί να δεχθεί ότι το DNA δεν προκαθορίζει το φύλο του μουσικού ή στην καλύτερη έχεις άλλους ηλίθιους αστεϊσμούς.Τα βροντάς κάτω,κρατάς την αγάπη για την κιθάρα και ανασυντάσσεσαι.

 

 

Αυτό είναι νομίζω το πιο ζόρικο, αλλά κράτα άμυνα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τα καλύτερα θέματα που έχω δει και με πολύ "ζουμί" (και πολλή ουσία).

 

  Τα καλύτερα απρογραμμάτιστα τζαμς τα 'χω κάνει με άτομα που αμοιβαία είχαμε καλή διάθεση, ασχέτως επιρροών, τεχνικής.

 

Με την ταπεινά μικρή μου εμπειρία κατάλαβα ότι το συναίσθημα κι η αγάπη είναι τα πρωτεύοντα στοιχεία στην μουσική. Και αυτό φαίνεται.

 

Νομίζω o fusiongtr: "Μην διστάζεις στιγμή, όρμηξε, μίλησε, παίξε, άκουσε, κάνε τα πάντα και παντού!

 

ΑΞΙΖΕΙ."

  και άλλα παιδιά των οποίων οι απαντήσεις κινήθηκαν στο ίδιο κλίμα έβαλαν το θέμα στην σωστότερη κατ' εμέ διάσταση.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στα υποψιν παιδια οτι υπαρχει και το skype σημερα, και ειναι πολυ ευκολο πια να κανεις μαθηματα οχι με οποιονδηποτε ελληνα, αλλα και με οποιονδηποτε ξενο μουσικο δουλευει και μεσω skype. Ξερω αρκετους μουσικους στην αθηνα που το εχουν κανει, κανοντας εναν κυκλο μαθηματων με καποιον επωνυμο εξω ετσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα υποψιν παιδια οτι υπαρχει και το skype σημερα, και ειναι πολυ ευκολο πια να κανεις μαθηματα οχι με οποιονδηποτε ελληνα, αλλα και με οποιονδηποτε ξενο μουσικο δουλευει και μεσω skype. Ξερω αρκετους μουσικους στην αθηνα που το εχουν κανει, κανοντας εναν κυκλο μαθηματων με καποιον επωνυμο εξω ετσι.

 

+1000

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και θεμα τυχης.Πχ κατα ποσο η πολη που βρισκεσαι εχει το δικο της μουσικο χαρακτηρα και τι περιθωρια αφηνει για κατι καινουριο.Πχ στα Χανια που μενω εγω καλως η κακως το 95/100 των (περιορισμενων ετσι κ αλλιως πχ σε σχεση με Αθηνα,Θεσσαλονικη Πατρα) μαγαζιων που υπαρχουν παιζουν Κρητικα.Και πραγματι ειναι αυτο που ο κοσμος θελει εδω.Δηλαδη πιο πολυ κοιταει ενας πως θα ανοιξει ενα μαγαζι με το ιδιο ειδος και αν καταφερει να κλεισει το μαγαζι του διπλανου παρα να ανοιξει κατι με διαφορετικο ειδος.(δεν εξεταζω αν ειναι επιχειρηματικα σωστο η λαθος απλα λεω πως εχει η κατασταση)Κατα συνεπεια οι νεοι μουσικοι ασχολουνται με τα παραδοσιακα Κρητικα οργανα.Οποτε εχουμε ενα μερος με λιγα (σχετικα) μαγαζια αλλα προφανη μουσικη ταυτοτητα.Οποτε για μενα πχ που ηρθα εδω με τη δουλεια μου απο Αθηνα δεν ειναι ευκολο να βρω μουσικους και μαγαζια να παιξω τη μουσικη μου.(Απο ροκ και περα....).Πλεον 10 χρονια μετα εχω βρει 3-4 ατομα που βρισκομαστε και παιζουμε και κανουμε και κανενα LIVE αλλα περεταιρω προοπτικη εδω σε αυτο το ειδος εγω προσωπικα δεν βλεπω να υπαρχει...επισης ενα αλλο σημαντικο ειναι τι οριο βαζει ο καθενας...εγω στη φαση που ειμαι με γυναικα και παιδια δεν θα μπορουσα να αλωνιζω και να ειμαι ολη μερα προβαδικο-Live-ηχογραφηση κτλ.Και για να πω την αληθεια δεν θα το ηθελα κιολας (πλεον).Αλλα το οτι εχω αυτα τα 3-4 ατομα και το οτι θα κανουμε και αυτα τα λιγα live το χρονο ΤΥΧΑΙΝΕΙ να μου ειναι αρκετο οποτε ΟΛΑ ΟΚ!Θελω να καταληξω στο οτι οσο σωστοι και να ειμστε σε συμπεριφορα οσο και αν ψαχτουμε οτι και να κανουμε σωστα παντα τα περιθωρια που μας δινονται σε ενα τοπο ειναι δεδομενα...αν ΕΞΑΝΤΛΩΝΤΑΣ τα αυτα ειμαστε καλυμενοι τοτε ολα καλα...αν ομως ΕΞΑΝΤΛΩΝΤΑΣ τα αυτα δεν ειμαστε οκ τοτε Ηouston υπαρχει προβλημα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά μιας κι αναφέρθηκε η Πάτρα κι επειδή τυγχάνει να γνωρίζω,δεν υπάρχει καμιά ροκ σκηνή.2-3 μαγαζιά είναι όλη η ιστορία,15-20 άτομα οι μουσικοί που κινούνται σε 2 και 3 μπάντες ταυτόχρονα.100 άτομα κοινό εμφανίστηκαν στους Wishbone Ash,35 στους Iron Butterfly και ο Sinnik Al όταν ρωτήθηκε πού γεννήθηκε είπε δυστυχώς στην Πάτρα.Κι όταν τον ρώτησε ο δημοσιογράφος αν είναι τόσο άσχημα είπε ότι είναι ακόμα χειρότερα.Κουράγιο! ;D

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τζαζ, δυο αλλα εβδομαδιαια jam session ειναι στο party bar μοναστηρακι (τεταρτες νομιζω) και στο urban κυριακες.. και τα δυο εχουν χρονια τωρα, και με πολυ κοσμο, τοσο επαγγελματιες οσο και χομπιστες και ολα τα ενδιαμεσα...

 

https://www.facebook.com/pages/The-Party-Bar/201586696525525

 

https://www.facebook.com/pages/Urban/172524752833285

 

και ενα γκρουπ στο facebook με πολλα λαιβ

https://www.facebook.com/groups/JAZZ.live.EVENTS/

 

ps. τωρα ειδα οτι πηγες απο αθηνα-πατρα, νομιζα το αντιθετο ,, :)

 

ξερει κανεις αν υπαρχουν αλλοι χωροι jamαρισματος Αθηνα(εντος Αττικης βασικα)? και σε φαση rock,blues κ.α.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου