Προς το περιεχόμενο

Μπαινοντας στον κυκλο των μουσικων μιας πολης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις πηγα απο Αθηνα στη μικροτερη πολη απο οπου προερχομαι.

 

Στην Πατρα...Το επιπεδο των μουσικων και δασκαλων εδω ειναι σαφως κατωτερο...

Ειδικα στο δασκαλικι ηλεκτρικης ,μετραει πιο πολυ το ονομα παρα η αφοσιωση

στο οργανο,η ορεξη και η εργασια.

 

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τροπους ωστε να μπω σε αυτον τον κυκλο ,

να κανω μια καινουρια αρχη.Παιζω ηλεκτρικη χρονια και εχω καποια λιγα rgt που

εχω σκοπο να τα τελειωσω.

 

Οι επαφες μου με τους μουσικους εδω ειναι περιορισμενες,επειδη την ειχα παρατησει την πολη μου. Να ξεκινησω απο μπαντα σε αγγελιες οπου βρω?

Εχει κανεις καποια ιδεα...?Απλως θελω να ειμαι στα μουσικα τεκταινομενα της πολης μου.Μου ειναι ανουσιο πλεον να παιζω σπιτι μονος  ή σε κανα φιλο.

 

Ξερετε ειμαι,οπως και πολλα αλλα παιδια στην  ηλικια μου(23-24) ,στο μεταβατικο σταδιο που πρεπει να αρχισεις να κανεις κατι πιο σοβαρα...Ειναι περιεργη φαση για οσους την εχουν περασει.

 

Απο που να ξεκινησω?Γιατι ξεκιναω απο το μηδεν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ξέρω εξαιρετικούς μουσικούς που έχουν ως έδρα τους την Πάτρα.(progressivάδες,rockάδες,heavymetalάδες,ακόμα και Jazzίστες),οπότε αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις στην αρχή θα το αιτιολογήσω με την άγνοιά σου επί του μουσικού κύκλου της πόλης.

 

(Γενικώς οι συμψηφισμοί είναι κάτι πολύ κακό και είναι και της μόδας τώρα τελευταία,αλλά ας μην βγαίνω τόσο off topic)

 

Για την ερώτησή σου:

-Για αρχή,εγώ θα δοκίμαζα να πάω σε όλα ''μουσικά'' μαγαζιά της πόλης,με προτίμηση σε εκείνα που παίζουν τη μουσική που ακούω και παίζω.Εκεί θα μιλούσα με κόσμο και ξεκινούσα να έχω κάποιες επαφές σιγά σιγά.

-Θα εγγραφόμουν σε ωδείο. Περαιτέρω σχολιασμός δε χρειάζεται εδώ.

-Θα μιλούσα με φίλους να δω τι γνωριμίες έχουν.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πέρασα και εγώ πριν από λίγα χρόνια από αυτή τη φάση (επιστροφή στα πάτρια εδάφη - τι κάνουμε τώρα με τη μουσική) , αυτό που έκανα και μου βγήκε σε καλό ήταν το εξής: έπαιζα με οποιονδήποτε μου το πρότεινε, οτιδήποτε μου πρότεινε, και δεν προσπαθούσα να εκβιάσω - επισπεύσω καταστάσεις, δηλαδή δεν περίμενα κάποιο άμεσο αποτέλεσμα. σιγά σιγά τα νέα μαθαίνονται (ειδικά σε μικρότερα μέρη) και όσο περνάει ο καιρός έπαιζα περισσότερο και με περισσότερους. να έχεις για όλους ένα καλό λόγο να πεις (χωρίς να είσαι γλύφτης ή ψεύτης) και μην κρίνεις κανένα - be cool. παρουσία στα μουσικομάγαζα της περιοχής και στα live bars - rock bars κ.τ.λ. 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που να ξεκινησω?Γιατι ξεκιναω απο το μηδεν.

 

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις, ξεχνώντας αυτό:

 

Στην Πατρα...Το επιπεδο των μουσικων και δασκαλων εδω ειναι σαφως κατωτερο...

Ειδικα στο δασκαλικι ηλεκτρικης ,μετραει πιο πολυ το ονομα παρα η αφοσιωση

στο οργανο,η ορεξη και η εργασια.

 

Όπως σου είπε και ο Bill πιο πάνω, οι αρνητικές γενικεύσεις μόνο σε κακό μπορούν να σου βγουν. Επίσης, με αυτή τη φράση, φοβάμαι ότι ήδη έκανες ένα βήμα προς την αντίθετη κατεύθυνση γιατί οι Πατρινοί μουσικοί του φόρουμ που θα σε διαβάσουν και μπορεί να ήθελαν να επικοινωνήσουν μαζί σου, τώρα θα το ξανασκεφτούν.

 

Καινούριο ξεκίνημα. Κάνε το με θετική διάθεση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Bill και Jazzjoker. Να συμπληρωσω οτι μπορεις να πας και σε μαγαζια που σεταρουν κιθαρες να σε βοηθησουν/συστησουν σε συγκροτηματα που ψαχνουν καποιο μελος για κιθαρα στο σχημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και για να σου δωσουν περισσότερη σημασια μιλησε τους για την ευεργετική δράση των μούρων και για την εξωσωματική αστρική εμπειρία ή ακομα καλύτερα πες του τις θεωρίες σου περι ηλεκτρικής κιθάρας και σεξουαλικού προφίλ. χαχαχαχαχχαχα

 

Παραυτα ο καλυτερος τροπος ειναι μεσα απο αγγελιες και συναντήσεις, και στα τοπικα στουντιο θα ειναι αναρτημενες.

Καλη τυχη φιλε και μην αγχωνεσαι, θα προσαρμοστεις.

Και αυτα που ειπε ο 95thanasis ειναι ενδιαφεροντα και αξια προσοχής.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετακόμισα απο την Αθήνα στη Καβάλα εν μία νυχτί στα 28 μου, αφήνοντας τη μπάντα μου στην αθήνα. Η Κ@βλα για μουσική με έκανε για 2 χρόνια να πηγαιοέρχομαι καποια σκ για 2 προβες αστραπή, ένα λάιβ και καπάκι οδήγηση 6 ώρες κ πίσω για δουλειά....βλέπεις δεν ήθελα να κοπεί απότομα μία καλή αρχή που είχε γίνει με την μπάντα...αυτό που θέλω να πω είναι πως απαξ κ θέλεις κάτι θα το κάνεις πάση θυσία....και συνεχίζω...άγνωστος μεταξύ αγνώστων δεν έπαιξα μουσική εδώ για 3 χρόνια...σιγά σιγά πήγα σε ένα φίλο να παίξω μπάσο ίσα ίσα γιατί γούσταρα να παίζω, το οτιδήποτε, άσχετα αν η μπάντα η συγκεκριμένη μου άρεσε...για ...ασταθμητους παράγοντες αποχώρησα μετά απο 3 πρόβες...δοκίμασα μπάσο σε μια μπλουζ μπάντα, δεν κάναμε ούτε πρόβα...με τα πολλά αποφάσισα να μεταφέρω το σχήμα απο την Αθήνα εδώ...για να βρώ μέλη δεν μπορώ με λόγια να σας περιγράψω πόση υπομονή έχω κάνει...πόσες ΩΡΕΣ έχω φάει σε :

α)ανούσιες οντισιόν ανθρώπων που νομίζουν ότι ξέρουν ένα όργανο

β)ασκοπες συζητήσεις στις οποίες έκανα τον ψυχολόγο-ψυχίατρο του κάθε ενός για να τον πείσω ότι ΔΕΝ είμαι ελέφαντας..

γ)άπειρες διπλωματικές κινήσεις-καφέδες-ποτα-συζητήσεις με ανθρώπους που ήλπιζα να παιξουν μαζί μου

δ)λάιβ σαν μπασίστας σε μπάντα που σιχαίνομαι για να ικανοποιήσω το θέλημα 2 άλλων μελών με σκοπό να έρθουν να παίξουν και σε εμένα μέχρι που ....

 

ΗΡΘΑΝΕ....

 

Βέβαια ψάχνω (αιωνίως) και πάλι μπασίστα, αφού ειδικά στη Καβάλα ήρθα σαν κιθαρίστας και έχω γίνει εγώ περιζήτητος μπασίστας...καθώς παίζει τρελή έλλειψη σε μπασίστες και οι 2-3 που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξέρουν παίζουν ήδη σε 5-6 σχήματα ο καθένας....

 

Οπότε θέλω να πω πως σε μια μικρή πόλη πρέπει να κάνεις ΤΡΕΛΕΣ ΠΙΠΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ για να ταιριάξεις μουσικά με 2-3 ανθρώπους να παίξεις μουσική.

Ενα άλλο θέμα που αντιμετωπίζω εδώ και νομίζω έχει να κάνει με τη μικρή κοινωνία που όλοι οι μουσικοί γνωρίζονται μεταξύ τους και κάποια στιγμή έχουν παίξει έστω και λίγο μαζί, έιναι το γεγονός ότι παίζει ΤΡΕΛΟ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑΨΙΜΟ ο ένας για τον άλλο. Ειναι όλοι βεντέτες, όλοι θεωρούν ότι είναι αυτοί και κανείς άλλος και κρίνουν τη παραμικρή κίνηση μουσικά που θα κάνει ο απέναντι με ζήλο, με φθόνο κτλπ... έτσι είναι όλοι κάπως αρπαγμένοι ο ένας με τον άλλο....

 

Γιαυτό σου λέω αν δεν είσαι και λίγο τυχερός (εγώ σίγουρα δεν ήμουν...) ετοιμάσου για τρελές καταστάσεις σε σχέση με την Αθήνα, που λόγω των επιλογών που έχεις δεν έχεις ουσιαστικά ανάγκη κανένα παλαβό νέο Κόζυ Πάουελ ή κανένα απόγονο του Τζον Πολ Τζοουνς....

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου.Εδώ Πατρινός. Δεν θα μπω στη διαδικασία υπερανάλυσης,του "προβλήματος" που αντιμετωπίζεις γιατί είπαν πολύ σωστά πράγματα/προτάσεις τα παιδιά από πάνω.Θα σου πω κάτι πιο inside,χειροπιαστό και άμεσο.Μπορείς να έρθεις απόψε ή και κάθε Τετάρτη στο μοναδικό jam session της πόλης. Jazz do it λέγεται και θα το βρεις στο μαγαζί cinema ,ανεβαίνοντας τη γεροκωστοπούλου στο δεξί σου χέρι.Κατά τις 10.

Μεταλλάδες δεν θα βρεις εκεί ,αλλά τις τετάρτες αρκετοί από τους jazz/funk/blues κλπ oriented μουσικούς της πόλης είναι εκεί μαζεμένοι.Το live ανοίγουν ντούβας/καστάνης/πουπούλης (περιττά τα λόγια γι'αυτούς τους μουσικούς αν δεν τους ξέρεις ήδη  ;) )

Κατά τα άλλα τυχαίνει επίσης στην Πάτρα να ζει ένας από τους μεγαλύτερους rock/fusion κιθαρίστες που ξέρω αυτή τη στιγμή. Αν θα σε ενδιέφερε κάποια επαφή και προς τα εκεί,let me know.

 

καλή τύχη.shoot high,aim low ;)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στενοχωρήθηκα τόσο με τα λεγόμενα του Σούπερ Τσουμπ, όσο με του Ντεγκντέκη ;D

 

Το κουτσομπολιό είναι ίδιον του λαού, να σου θυμίσου πως στην Αθήνα όταν μας έπιανε η αυτοκριτική διάθεση, το φτυάρι το λέγαμε κοινωνική κριτική ;D

Στην επαρχία, τα πράγματα φυσικά και είναι πιο κλειστά, γιατί και οι άνθρωποι είναι λιγότεροι, τι να κάνουμε.

 

Για μένα που ήρθα στην επαρχία στα 48φεύγα τα πράγματα είναι πιο απλά, πιο εύκολα και δεν τραβάω κανένα ζόρι, μη σώσω και βρω κανέναν να παίξει μαζί μου...............εγώ είμαι βέβαια του μπένδρουμ ροκ, να είχαμε να λέγαμε.......................είμαι όμως σίγουρος πως έχω διακρίνει ήδη, μέσα στους 3,5 μήνες που είμαι εδώ, 2-3 φάτσες που μπορούν να με βοηθήσουν, να πάρω κι εγώ επιτέλους, ένα βραβείο ΧΟΡΝ  ;D ;D ;D

Μη σε πω πως έχω και κάτι χρυσές εφεδρείες στη Σαλονίκη και πως ευχαρίστως κάποιοι μουσικαράδες παλιοχαμουτζίδες που μου έκαναν τη τιμή τότε που ήμανε στην Αθήνα, είτε θα τσακιστούν να έρθουν κανά ΣΚ για τσίπουρα ΕΔΩ για ηχογράφηση, είτε εξ αποστάσεως θα σιάξουν τη δουλειά  :D

 

Το παν είναι να μην έχεις άγχος, ξέρω δύσκολο στα 28, νοιώθεις ολίγον γεροντοκόρος και τι πότε θα προλάβεις να γίνεις σταρ  ;D ;D ;D

          Φιλικά  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

είτε εξ αποστάσεως θα σιάξουν τη δουλειά   :D

 

 

Άντε φίλοους, αυτό το Πι Σι ακόμα να τεθεί σε λειτουργία; Περιμένουμε... ζωμό  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου