Προς το περιεχόμενο

Μπαινοντας στον κυκλο των μουσικων μιας πολης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σου πω μια δική μου εμπειρία μήπως και σε βοηθήσω (αν και δεν έχει σχέση με άλλη πόλη).

 

Πρίν πολλάαααα χρόνια (πάνω από 20) προσπαθούσα να μάθω και να παίξω Jazz.

 

Ο τότε δάσκαλός μου, μου είπε μια μέρα "ότι και να σου βάλω να μάθεις, το επόμενο βήμα θα το κάνεις μόνο γνωρίζοντας άλλους μουσικούς και παίζοντας μαζί τους".

 

Κάθε Σάββατο με φίλους πηγαίναμε Γλυφάδα και μπεκροπίναμε σε ροκομάγαζα, ένα από αυτά ήταν τότε το spider.

 

Ένα Σάββατο βράδι, έχοντας πιεί αρκετά, βρέθηκα σ' αυτό το μαγαζί και πάνω στον νταλκά μου, ρώτησα τον DJ, αν ξέρει κάποιον που να παίζει jazz.

 

Μου έδειξε ένα παλικάρι, πήγα και του μίλησα, και κανονίσαμε ραντεβού στην Γλυφάδα την επόμενη μέρα.

 

Ήταν (και είναι) ένα φοβερό παιδί, απίστευτος μουσικός, περάσαμε πολλά χρόνια μαζί μελετώντας, παίζοντας, και πειραματιζόμενοι με τα πάντα.

 

Αυτό το παλικάρι είναι ο ..... pipityri.

 

Μην διστάζεις στιγμή, όρμηξε, μίλησε, παίξε, άκουσε, κάνε τα πάντα και παντού!

 

ΑΞΙΖΕΙ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε φίλοους, αυτό το Πι Σι ακόμα να τεθεί σε λειτουργία; Περιμένουμε... ζωμό  ;)

 

Λαίμαι για τέλος βδομάδας να τα λάβω το σι μπι και τον ενισχυτή πακέτο, άντε να δω, γιατί έχω έτοιμο βιολιστή και τζουρά και δε πα να λένε οι άλλοι για την επαρχία, οι Παράγκας είναι παντώς καιρού, τσίπρον να υπάρχει και όλα καλά  ;D ;D ;D

 

Βεβαίως βεβαίως και ως γνωστόν θα με πάρει και λίγο καιρό να συνδέσω τα κομμάτια τα αναθμιΖμένα λαίμαι καθόσν τα προτούλια αναβαθουμίστηκανε, άντε να τα σετάρω, να συνδέσω το μύδι κλπ κλπ, αλλά είμαι αισιόδοξος, θα βγω απ το μνημόνιο που με έριξε η καυμένη η μητρική λαίμαι φίλοους και τότε θα το πάρω το ΧΟΡΝ  8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω μια δική μου εμπειρία μήπως και σε βοηθήσω (αν και δεν έχει σχέση με άλλη πόλη).

 

Πρίν πολλάαααα χρόνια (πάνω από 20) προσπαθούσα να μάθω και να παίξω Jazz.

 

Ο τότε δάσκαλός μου, μου είπε μια μέρα "ότι και να σου βάλω να μάθεις, το επόμενο βήμα θα το κάνεις μόνο γνωρίζοντας άλλους μουσικούς και παίζοντας μαζί τους".

 

Κάθε Σάββατο με φίλους πηγαίναμε Γλυφάδα και μπεκροπίναμε σε ροκομάγαζα, ένα από αυτά ήταν τότε το spider.

 

Ένα Σάββατο βράδι, έχοντας πιεί αρκετά, βρέθηκα σ' αυτό το μαγαζί και πάνω στον νταλκά μου, ρώτησα τον DJ, αν ξέρει κάποιον που να παίζει jazz.

 

Μου έδειξε ένα παλικάρι, πήγα και του μίλησα, και κανονίσαμε ραντεβού στην Γλυφάδα την επόμενη μέρα.

 

Ήταν (και είναι) ένα φοβερό παιδί, απίστευτος μουσικός, περάσαμε πολλά χρόνια μαζί μελετώντας, παίζοντας, και πειραματιζόμενοι με τα πάντα.

 

Αυτό το παλικάρι είναι ο ..... pipityri.

 

Μην διστάζεις στιγμή, όρμηξε, μίλησε, παίξε, άκουσε, κάνε τα πάντα και παντού!

 

ΑΞΙΖΕΙ.

Φίλοους, γκέικα τα οζμίζομαι ταύτα που λες, μήπως είσαι Ζαππικός ευεργέτης λαίμαι και μας το κρύβεις?

Μολόγα ρε, γι αυτό κάμνεις παρέα με τον μάμπρο που ξέρει τις διευθύνσεις όλων πλην εμμού?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκέικα τα οζμίζομαι ταύτα που λες

Μολόγα ρε, γι αυτό κάμνεις παρέα με τον μάμπρο που ξέρει τις διευθύνσεις όλων πλην εμμού?

Δεν είναι γκέικα, είναι ανθρώπινα (για όλους τους άνθρωποι) λαίμαι!

Και την δική σου ξέρει, αν με πιάνεις κύριως! ;D ;D ;D ;D

 

μήπως είσαι Ζαππικός ευεργέτης

Πολύ θα το ήθελα Σάμυ μου! ;)

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τζαζ, δυο αλλα εβδομαδιαια jam session ειναι στο party bar μοναστηρακι (τεταρτες νομιζω) και στο urban κυριακες.. και τα δυο εχουν χρονια τωρα, και με πολυ κοσμο, τοσο επαγγελματιες οσο και χομπιστες και ολα τα ενδιαμεσα...

 

https://www.facebook.com/pages/The-Party-Bar/201586696525525

 

https://www.facebook.com/pages/Urban/172524752833285

 

και ενα γκρουπ στο facebook με πολλα λαιβ

https://www.facebook.com/groups/JAZZ.live.EVENTS/

 

ps. τωρα ειδα οτι πηγες απο αθηνα-πατρα, νομιζα το αντιθετο ,, :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να σου πω μια δική μου εμπειρία μήπως και σε βοηθήσω (αν και δεν έχει σχέση με άλλη πόλη).

 

Πρίν πολλάαααα χρόνια (πάνω από 20) προσπαθούσα να μάθω και να παίξω Jazz.

 

Ο τότε δάσκαλός μου, μου είπε μια μέρα "ότι και να σου βάλω να μάθεις, το επόμενο βήμα θα το κάνεις μόνο γνωρίζοντας άλλους μουσικούς και παίζοντας μαζί τους".

 

Κάθε Σάββατο με φίλους πηγαίναμε Γλυφάδα και μπεκροπίναμε σε ροκομάγαζα, ένα από αυτά ήταν τότε το spider.

 

Ένα Σάββατο βράδι, έχοντας πιεί αρκετά, βρέθηκα σ' αυτό το μαγαζί και πάνω στον νταλκά μου, ρώτησα τον DJ, αν ξέρει κάποιον που να παίζει jazz.

 

Μου έδειξε ένα παλικάρι, πήγα και του μίλησα, και κανονίσαμε ραντεβού στην Γλυφάδα την επόμενη μέρα.

 

Ήταν (και είναι) ένα φοβερό παιδί, απίστευτος μουσικός, περάσαμε πολλά χρόνια μαζί μελετώντας, παίζοντας, και πειραματιζόμενοι με τα πάντα.

 

Αυτό το παλικάρι είναι ο ..... pipityri.

 

Μην διστάζεις στιγμή, όρμηξε, μίλησε, παίξε, άκουσε, κάνε τα πάντα και παντού!

 

ΑΞΙΖΕΙ.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ παιδια για την υποστηριξη...

Να πω οτι το ''αρνητικο σχολιο μου'' ειχε να κανει με δασκαλους στην πατρα οχι με μουσικους. Ξερετε σε φαση λεει η μανα ''το παιδι μου κανει μαθηματα σε αυτον το μουσικο και ειναι ο καλυτερος'',οποτε απο στομα σε στομα βγαινει.

 

Ξερω τι παιζετε στο σινεμα καθε Τεταρτη στην Πατρα.Πολυ ωραια φαση με νεα παιδια.

 

Ειναι πολυ σωστα τα σχολια σας για την επικριτικη διαθεση.Οσο το λιγοτερο υπαρχει,τοσο περισσοτερο μπορουν να συμβουν ωραιες καταστασεις.Και ειναι κατι που ολοι πρεπει να δουλεψουμε.

 

Γενικα νομιζω πηρα αυτο που θελω απο το νημα και θα ξαναδιαβασω τις απαντησεις...

Να στε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι ένα πονεμένο ζήτημα αυτό και θέλει αρκετή επιμονή αν δεν σταθείς τυχερός.

Προσωπικά δεν άλλαξα πόλη αλλά χρειάστηκε να ξαναμπω στους κύκλους της. Ήρθα Θεσ/νίκη στα 18 για σπουδές και ως φοιτητής είχα πραγματικά ό,τι ήθελα από μουσικούς όποτε το ήθελα αφού όλη μέρα ήμουν έξω και οι παρέες μου είχαν σαν βάση τη μουσική. Λόγω της ανωριμότητας αλλά και κάποιων εντελώς λάθος επιλογών, δεν καταφέραμε τίποτα απολύτως αφού η φάση μας ήταν όποτε θυμηθούμε κλπ.

 

Σε κάποια φάση και αφού νοικοκυρεύτηκα, ξεκίνησα να δουλεύω, γενικώς έγινα ένας βαρετός άνθρωπος με μια βαρετή ρουτίνα, διαπίστωσα ότι η μουσική είναι μια ευεργετική διέξοδος και ότι ήθελα να ασχοληθώ ξανά, όμως αυτή τη φορά σοβαρά. Επειδή έτυχε και με βρήκαν κάποιοι ξεχασμένοι από το πανεπιστήμιο, μπήκα σε μια μπάντα η οποία κλασικά κράτησε 6 μήνες και στη συνέχεια την έψαξα με δικιά μου. Για κάποιους λόγους δεν προχώρησε αφού μουσικά ο ένας ήταν στην Ανατολή και ο άλλος στη Δύση και από τη στιγμή εκείνη προσπαθώ να φτιάξω μια κατάσταση με ανθρώπους που να συμφωνούμε μουσικά διότι απεδείχθη ότι αν τα γούστα δεν ταιριάζουν δημιουργούνται τριβές κλπ.

 

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνοντας σε άγνωστο κόσμο, έχω βρεθεί με τη Σάρα και τη Μάρα. Παιδιά που δεν ξέρουν να παίζουν, πιτσιρικάδες που είναι εξαιρετικοί μεν αλλά για εκείνους είμαι παππούς και για εμένα είναι πιτσιρικάδες, τύπους που κλείνουν ραντεβού και δεν εμφανίζονται ποτέ, τύπους που για να συνεννοηθείς για τα βασικά (ηλικία, όργανο, όνομα) χρειάζεσαι 1 μήνα για ανταλλαγή mail, τύποι λογάδες και φαφλατάδες που στον καφέ είναι έτοιμοι να κατακτήσουν τον κόσμο αλλά στη 2η πρόβα έχουν ήδη βαρεθεί και ακυρώνουν την 3η συνήθως μια ώρα πριν και συνήθως γιατί είναι άρρωστοι, τύπους που δηλώνουν μουσικοί (κάποιοι έχουν παίξει και σε ιστορικές μπάντες της πόλης σημειώνω) και δεν ξέρουν που πάνε τα 4 από μουσική και δεν ξέρουν να ονοματίσουν 3 συγκροτήματα (ειλικρινά δεν κάνω πλάκα). Και κυρίως μουσικούς που είναι στη λογική "καμιά διασκευούλα μωρέ και βλέπουμε". Στο τέλος βέβαια όλες αυτές οι απόπειρες έχουν τελειώσει σε 3 μήνες.

 

Γενικά θέλει τεράστια επιμονή και αρχίζω να σκέφτομαι ότι έχω υπάρξει υπερβολικά ευγενικός σε κάποιες περιπτώσεις και ίσως αυτό να μην είναι και καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνοντας σε άγνωστο κόσμο, έχω βρεθεί με τη Σάρα και τη Μάρα. Παιδιά που δεν ξέρουν να παίζουν, πιτσιρικάδες που είναι εξαιρετικοί μεν αλλά για εκείνους είμαι παππούς και για εμένα είναι πιτσιρικάδες, τύπους που κλείνουν ραντεβού και δεν εμφανίζονται ποτέ, τύπους που για να συνεννοηθείς για τα βασικά (ηλικία, όργανο, όνομα) χρειάζεσαι 1 μήνα για ανταλλαγή mail, τύποι λογάδες και φαφλατάδες που στον καφέ είναι έτοιμοι να κατακτήσουν τον κόσμο αλλά στη 2η πρόβα έχουν ήδη βαρεθεί και ακυρώνουν την 3η συνήθως μια ώρα πριν και συνήθως γιατί είναι άρρωστοι, τύπους που δηλώνουν μουσικοί (κάποιοι έχουν παίξει και σε ιστορικές μπάντες της πόλης σημειώνω) και δεν ξέρουν που πάνε τα 4 από μουσική και δεν ξέρουν να ονοματίσουν 3 συγκροτήματα (ειλικρινά δεν κάνω πλάκα). Και κυρίως μουσικούς που είναι στη λογική "καμιά διασκευούλα μωρέ και βλέπουμε". Στο τέλος βέβαια όλες αυτές οι απόπειρες έχουν τελειώσει σε 3 μήνες.

 

Γενικά θέλει τεράστια επιμονή και αρχίζω να σκέφτομαι ότι έχω υπάρξει υπερβολικά ευγενικός σε κάποιες περιπτώσεις και ίσως αυτό να μην είναι και καλό.

 

 

ΟΛΟ αυτο ζω απο τα 15 μου και είμαι ήδη 32 στα 33....έχω δηλώσει πως είμαι στο τελευταίο στάδιο της συλλογικής μου "καριέρας" στη μουσική.. μετά απο πραγματικά δεν ξέρω ποσα χιλλιάρικα, πόσες ώρες, πόση φαιά ουσία, κάνω τη τελευταία μου προσπάθεια στο να συννενοηθώ με κάποιους ανθρωπους και να κάνουμε μία σοβαρή δουλίτσα. Εννοώ όχι να γίνουμε οι pink floyd αλλά να, βγάζουμε που βγάζουμε κανα δίσκο που κ που τουλάχιστον να έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε και 10 ΛΑΙΒ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ - ΓΚΡΙΝΙΑ - ΠΙΕΣΗ ΚΤΛΠ...

Με αφορμή τη κυκλοφορία του 2ου άλμπουμ, θα κυκλοφορήσω αλλο ένα μέσα στα τέλη του 15 και μετά νομίζω ότι μπορεί να συνεχίσω (πολύ πιο χαλαρά) δισκογραφικά αλλά να κάθομαι να κάνω ΟΛΑ ΑΥΤΑ στα 35 μου και με γυναίκα, παιδί, και δουλεια, στη πλάτη δεν θα το κάνω....ειδικά μενοντας πια στην επαρχία που οι μουσικοί είναι δυσευρετοι και στη Καβάλα πάρα πολλοί οι καβαλημένοι...

Δεν στενοχωρήθηκα τόσο με τα λεγόμενα του Σούπερ Τσουμπ, όσο με του Ντεγκντέκη ;D

 

 

Για μένα που ήρθα στην επαρχία στα 48φεύγα τα πράγματα είναι πιο απλά, πιο εύκολα και δεν τραβάω κανένα ζόρι, μη σώσω και βρω κανέναν να παίξει μαζί μου...............εγώ είμαι βέβαια του μπένδρουμ ροκ, να είχαμε να λέγαμε.......................είμαι όμως σίγουρος πως έχω διακρίνει ήδη, μέσα στους 3,5 μήνες που είμαι εδώ, 2-3 φάτσες που μπορούν να με βοηθήσουν, να πάρω κι εγώ επιτέλους, ένα βραβείο ΧΟΡΝ  ;D ;D ;D

Μη σε πω πως έχω και κάτι χρυσές εφεδρείες στη Σαλονίκη και πως ευχαρίστως κάποιοι μουσικαράδες παλιοχαμουτζίδες που μου έκαναν τη τιμή τότε που ήμανε στην Αθήνα, είτε θα τσακιστούν να έρθουν κανά ΣΚ για τσίπουρα ΕΔΩ για ηχογράφηση, είτε εξ αποστάσεως θα σιάξουν τη δουλειά  :D

 

Το παν είναι να μην έχεις άγχος, ξέρω δύσκολο στα 28, νοιώθεις ολίγον γεροντοκόρος και τι πότε θα προλάβεις να γίνεις σταρ  ;D ;D ;D

          Φιλικά  ;)

 

Αυτό με το γεροντοκόρος ισχύει....έννοιωθα λίγον έτσι...

Σε  ποιά πολη ήρθες της Β. Ελλάδος?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου