Προς το περιεχόμενο

Βατελίνη, Πετροβάμβακας και Ακουστικά Panels


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε PJ χρειάζομαι τη βοληθειά σου.

Πρόσφατα ολοκλήρωσα την κατασκευή ενός χώρου, μέσα στον οποίο θα υπάρχουν drums. Οι δύο τοίχοι (που συνορεύουν με αποθήκη και γυμναστήριο) έγιναν από διπλό σκελετό και διπλή γυψοσανίδα μέσα-έξω, με διπλό Π/Β. Όλα τα μεταλλικά μέρη που αλουμπούν σε δάπεδο ή τοίχο, έχουν ηχομονωτική ταινία (από πολυαιθυλένιο, μάλλον). Ο ένας τοίχος είναι από μονό τούβλο, με σοβά (συνορεύει με αποθήκη) και ο τέταρτος είναι από μπετόν (συνορεύει με χώμα, αφού πρόκειται για υπόγειο).

Στο δάπεδο, που είχε πλακάκι, κατασκεύασα «πλωτό δάπεδο», το οποίο γέμισα με Π/Β και σαν τελείωμα έβαλα κόντρα πλακέ θαλάσσης (2cm).

Στους τοίχους (σε απόσταση περίπου 7-12 cm) τοποθετώ («ΓΥΜΝΌ», χωρίς επένδυση) ένα πιο υγιεινό (έτσι νομίζω) υλικό από τον ΠΒ, πάχους 50mm και πυκνότητας περίπου 40kgr/m3 (IZITHERM).

Τα ερωτήματά μου:

1. Να τοποθετήσω στις 4 γωνιές τις μπασοπαγίδες (διαφραγματικός απορροφητής), που περιγράφεις στο σχετικό άρθρο σου ή Corner Traps;

2. Μπορώ στις μπασοπαγίδες αυτές να χρησιμοποιήσω κόντρα πλακέ θαλάσσης, αντί για MDF;

3. Τι εννοείς να τις σφραγίσουμε με σιλικόνη; Σε ποιο ακριβώς σημείο;

 

Ελπίζω να μη σε κουράσω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνέχεια από το προηγούμενο...

 

Στο ταβάνι τοποθετήθηκε ψευδοροφή με διπλή γυψοσανίδα, Π/Β (50 mm) και κενό περίπου 5-7 cm, πάνω από τον Π/Β.

Ερώτημα:

*Τι πρέπει να τοποθετήσω στο ταβάνι, κάτω από την ψευδοροφή;

Μήπως κάποιον διαχυτή (που περιγράφεις σε σχετικό άρθρο);

Κι αν ναι, τι διαστάσεις να έχει;

Ή μήπως και στο ταβάνι να προσθέσω κάποιο είδος "παγίδας" (πχ μπασοπαγίδα) ή έστω "σκέτο" απορροφητικό υλικό, σε απόσταση ;

 

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια από ... προηγούμενο, άρα και από ... προ-προηγούμενο.

 

Αν τελικά κατασκευάω διαχυτή, πρέπει υποχρεωτικά να είναι από φελιζόλ τόσο πυκνό όσο και το Dow, που προτείνεις ?

Τι πάχος να έχει ?

 

Αλήθεια, τι κάνουν τα Acoustic hangers και πώς κατασκευάζονται ?

 

Το καταλαβαίνω ότι σε έχω βομβαρδίσει με ένα σωρό απορίες, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σου, για να καταφέρω να ολοκληρώσω αυτό που ξεκίνησα, κάνοντας όσο είναι δυνατόν, τα λιγότερα λάθη.

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάμε για panels κλπ, ας κάνω μια σχετική (και κρίσιμη :roll: ) ερώτηση:

 

Έχουμε συζητήσει για την τοποθέτηση των panels κατά την οριζόντια διάσταση.

Τι γίνεται με την κατακόρυφη; :roll:

 

Τα panels πρέπει να καλύπτουν όλον τον τοίχο (από το πάτωμα ως το ταβάνι) ή πχ μόνο 1-1,5 μέτρο στο ύψος των αυτιών μας; :?:

 

Στο Internet έχω δει εικόνες από home studio και με τις δύο περιπτώσεις. :?: :? :roll:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και panels τοποθετημένα λοξά, στην ένωση των τοιίχων με το ταβάνι...

 

ΟΚ, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα (νομίζω :roll: ), εφόσον συμπεριλαμβάνονται οι γωνίες...

 

Τι γίνεται όμως με τα "κλασικά" panel που κρεμάμε στον τοίχο;... 8O :?: :roll:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και panels τοποθετημένα λοξά' date=' στην ένωση των τοιίχων με το ταβάνι...[/quote']

 

ΟΚ, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα (νομίζω :roll: ), εφόσον συμπεριλαμβάνονται οι γωνίες...

 

Τι γίνεται όμως με τα "κλασικά" panel που κρεμάμε στον τοίχο;... 8O :?: :roll:

 

Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ ...

 

ΠΡΟΣ PJ

 

Ρωτάω για τα Acoustic hangers, που περιγράφεις στο σχήμα 6, σελ. 68 του SOUND MAKER, του τεύχους Νο 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Λοιπόν συγνώμη για την καθυστέρηση, ξεκινάμε.

Αν θέλεις να έχεις αποτελέσματα θα πρέπει να φτιάξεις ένα δωμάτιο που όχι μόνο ενισχύει τους προβληματικούς τοίχους αλλά είναι εντελώς απομονωμένο ηχητικά από τους ήδη υπάρχοντες τοίχους.

Αν κατάλαβα καλά έχεις "ντύσει" πάτωμα, ταβάνι και δυο πλευρές. Θα πρέπει να κάνεις το ίδιο και για τους δυο άλλους τοίχους. Η ταινία που έβαλες δεν είναι και πολύ αποτελεσματική αλλά καλύτερα από το τίποτα.Το καλύτερο θα ήταν να βάλεις νεοπρένιο.

Με τόσες γυψοσανίδες να λειτουργούν σαν διαφραγματικοί απορροφητές μάλλον δεν χρειάζεσαι έξτρα παγίδες εκτός αν οι διαστάσεις του δωματίου είναι πολύ κακές.

Οι παγίδες μπορούν να φτιαχτούν από οποιδήποτε υλικό αρκεί να το ζυγίσεις και να το βάλεις στον τύπο.

Συλικόνη μπορείς να βάλεις εκεί που τα ξύλα ή ό, τι άλλο εφαρμόζουν μεταξύ τους.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε βγει ένα βότανο για τις αιμοροϊδες δεν θα το χρησιμοπούσαμε ακόμα και αν δεν ήταν προϊν της επιστήμης? Τα acoustic hangers είναι μια εμπειρική παγίδα που είναι όμως εξαιρετική. Δυστηχώς δεν υπάρχουν μαθηματικά για αυτές αλλά τις χρησιμοποιούν όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές. Οι διαχυτές είναι άλλη περίπτωση, έχουν πολλά μαθηματικά είναι πολύ όμορφοι αλλά είναι το κερασάκι στην τούρτα. Θα πρέπει δηλαδή να έχεις λυμένα όλα τα άλλα προβλήματα. Αν τα έχεις τότε είναι πολύ καλή περίπτωση. Πάντως ένας από τους λόγους που έχουν βρεί πρόσφορο έδαφος είναι το architectual του πράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση αλλά να πω γενικά ότι αν μιλάμε για panel για πρίμα και μεσσαία δεν παίζει ρόλο το σχήμα και το αν θα είναι οριζόντια κατακόρυφα ή πλάγια τοποθετημένα. Παίζει ρόλο η στρατηγική τοποθέτησή τους μέσα στο χώρο καθώς και το ποσοστό κάλυψης. Για διαφραγματικούς απορροφητές παίζει ένα ρόλο το σχήμα αλλά και το αν τοποθετούνται οριζόντια ή κάθετα(αν θέλετε περισσότερα το λέτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου