Προς το περιεχόμενο

Βατελίνη, Πετροβάμβακας και Ακουστικά Panels


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το "κλασικό" μέγεθος 60x120, πάχος 5εκ. και βάρος 100kgr.

 

Ένα ΄φυλλο το έκοψα στη μεση και βγήκαν δύο τετράγωνα panels τα οποία τοποθέτησα πίσω από τα ηχεία. Αύριο μάλλον θα τοποθετήσω τα υπόλοιπα και αν θέλετε θα ανεβάσω φωτογραφίες. :) :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα έχω διαβάσει (δεν είχα ποτέ την άνεση για να πειραματιστώ προσωπικά), παίζει ρόλο το πάχος. (Και νομίζω ότι ισχύει ότι όσο μεγαλύτερο το πάχος, άρα και η συνολική μάζα, τόσο καλύτερα -πιο δραστικά θα είναι τα αποτελέσματα)

 

Από κατασκευές σε ξένα site, παρατηρώ ότι (στα κλασικά πάνελ) χρησιμοποιείται 5άρι, ενώ στις μπασοπαγίδες 10άρι (ή 2 5άρια). :)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

 

Ένα ΄φυλλο το έκοψα στη μεση και βγήκαν δύο τετράγωνα panels τα οποία τοποθέτησα πίσω από τα ηχεία. Αύριο μάλλον θα τοποθετήσω τα υπόλοιπα και αν θέλετε θα ανεβάσω φωτογραφίες. :) :wink:

 

Περιμένουμε τις φωτογραφίες σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κανείς γνωρίζει τα χαρακτηριστικά του PLEXIGLASS, όσον αφορά τις ηχομονωτικές του ιδιότητες ?

Θέλω να βελτιώσω την ηχομόνωση σε παράθυρο με διπλό τζάμι των 5mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'τες λοιπόν κι οι φωτογραφίες που είχα υποσχεθεί.

 

Να σημειώσω ότι δεν είμαι ειδήμων (εννοείται) στην ακουστική, απλά θα αναφέρω τις δικές μου παρατηρήσεις. Και φυσικά, πάσα γνώμη δεκτή.

Επίσης να παρατηρήσω ότι γενικά ήμουν καχύποπτος σχετικά με το ηχητικό αποτέλεσμα, θέλω να πω ότι όσα παρατήρησα εκ των υστέρων δεν ήταν επειδή έπεισα τον εαυτό μου να τα ακούσει.

 

back.jpg

 

Στην πρώτη φώτο βλέπουμε ένα τετράγωνο κομμάτι πετροβάμβακα ντυμένο με βατελίνη και κόκκινο τουλπάνι. Ένα όμοιο κομμάτι έχει τοποθετηθεί πίσω κι απ' το άλλο ηχείο.

 

Η διαφορά που παρατήρησα ήταν στη βελτιωμένη στερεοφωνική εικόνα: ακούω πλέον καθαρά (ή μάλλον, καθαρότερα) τις θέσεις των οργάνων.

 

Αριστερά στην εικόνα, είναι ένα κομμάτι πετροβάμβακα 60x120 ντυμένο με μαύρη βατελίνη, τοποθετημένο στη γωνία του δωματίου για να λειτουργήσει ως μπασοπαγίδα (δηλ, τα δύο κομμάτια πετροβάμβακα σχηματίζουν αμβλεία γωνία).

 

Κάτι που δε φαίνεται στη φώτο: Πιο αριστερά κι από αυτό το κομμάτι (δηλ στον τοίχο πλάι αριστερά μου) έχω τοποθετήσει κομμάτια πετροβάμβακα (δεν έβγαλα φώτο γιατί φαίνεται μόνο ένα μαύρο πράγμα...)

 

Παρατήρησα ότι έχει μειωθεί η αντήχηση στο χώρο (λογικό μάλλον). Και -περιέργως;- σαν να ακούω πιο έντονα/καθαρά τα μπάσα (μήπως έχω πρόβλημα στα αυτιά μου;...) :?: :roll:

 

panel1.jpg

 

Στη δεύτερη φώτο βλέπουμε ένα πάνελ τοποθετημένο στο πίσω μέρος του δωματίου. Είναι ουσιατικά ένα τελάρο πάχους 10 εκ. μέσα στο οποίο υπάρχει ένα κομμάτι πετροβάμβακα 60x120 πάχους 5 εκ. Έτσι ο πετροβάμβακας βρίσκεται σε απόσταση 5 εκ. απ'τον τοίχο. Όλο το πάνελ είναι ντυμένο με βατελίνη και τουλπάνι.

 

Με την τοποθέτηση αυτού του πάνελ δεν νομίζω ότι παρατήρησα κάποια διαφορά :( Φαντάζομαι ότι στο σύνολο κάπου παίζει ρόλο...

 

panel2.jpg

 

Στην τρίτη εκόνα βλέπουμε ένα αντίστοιχο με το προηγούμενο πάνελ τοποθετημένο στον μπροστά τοίχο (για να καταλάβετε, φαίνεται κάτω αριστερά το δεξί ηχείο με το αντίστοιχο κομμάτι πετροβάμβακα από πίσω).

 

Γιατί το έβαλα αυτό; Η γωνία που βλέπετε στο δεξί μέρος είναι μια καταραμένη οξεία, εξαιτίας της οποίας ο χώρος εκεί κοντά βούιζε τρελά από τα μπάσα. Δεν μπορούσα να βάλω κλασική μπασοπαγίδα εξαιτίας του επίπλου και των ραφιών (που φτάνουν μέχρι τη γωνία). Έτσι σκέφτηκα τη λύση του πάνελ (με απόσταση από τον τοίχο για μεγαλύτερη απορρόφηση στα μπάσα). Ανέλπιστα τον τοποθέτησα κι όμως έκανε δουλειά!!! Δεν υπάρχει πλέον η έξαρση στα μπάσα.

 

pc.jpg

 

Στην τελευταία φώτο βλέπετε δύο κομμάτια ντυμένου πετροβάμβακα γύρω από τον ΗΥ. Επιτέλους ο θόρυβος του ΗΥ μειώθηκε αρκετά. Όταν θέλω να ηχογραφήσω με πυκνωτικό μικρόφωνο, τοποθετώ κι ένα τρίτο κομμάτι μπροστά απ'τον ΗΥ. Βέβαια το κουτί δεν αερίζεται επαρκώς κι έτσι αυτή είναι μια προσωρινή λύση για το χειμώνα (οι θερμοκρασίες μέσα στο κουτί δεν υπερβαίνουν τους 30 C). Για το καλοκαίρι, don't try this at home... :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιποιημένη και "μερακλίδικη" δουλειά.

 

Παρατήρησα πως είναι και καλοραμμένα. Θα σε έχω υπόψη μου. Όλο και κάτι θα χρειαστώ ...

 

Στην ουσία, αυτό που μετράει, είναι το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Κι εσύ είσαι ικανοποιημένος. Αυτό έχει σημασία.

 

Πάντως, πρόσεχε τον υπολογιστή σου, έτσι όπως τον έχεις κουκουλώσει. Εμένα σήμερα το βράδυ, πήρε φωτιά (στην κυριολεξία) το UPS μου. Έγινε μια μικρή διακοπή ρεύματος, είχα ανοιχτό το PC και αυτό ήταν. Ακούστηκε ένα "πλαφ", είδα φλόγες μέσα στο κουτί και το δωμάτιο γέμισε καπνούς. Ευτυχώς, είναι μέσα στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά man μπράβο!
Περιποιημένη και "μερακλίδικη" δουλειά.

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ... :D :)

 

Παρατήρησα πως είναι και καλοραμμένα

 

Μόνο αυτά στα οποία υπάρχει το τελάρο. Αυτά που είναι μόνο κομμάτια πετροβάμβακα είναι λίγο ατσούμπαλα, αλλά κάπως θα τα κάνω.

 

Πάντως, πρόσεχε τον υπολογιστή σου, έτσι όπως τον έχεις κουκουλώσει
Aλλά το tower από το pc δεν θα έχει πρόβλημα λόγω ασφυξίας;

 

Έχετε δίκιο, αλλά όπως έγραψα, αυτό θα το αφήσω μόνο τους κρύους μήνες. Τσεκάρω συνέχεια τη θερμοκρασία του κουτιού και δεν ανεβαίνει πάνω από 30 C. Μέχρι το καλοκαίρι, βλέπουμε... :wink: :roll:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου