Προς το περιεχόμενο

Κουρτίνες για ηχομόνωση;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Granule, αν εισαι πολιτικος μηχανικος με ειδικευση στη μελετη ακουστικων χωρων ή φυσικος με ειδικευση στην κυματικη του ηχου, ευχαριστως να ακουσω ολες τις ενστασεις σου. :wink: Αν ομως εχεις δει λιγο απο εδω, λιγο απο εκει και γενικα αναφερεσαι στο θεμα συμφωνα με την δικη σου λογικη, τοτε σου ξαναπροτεινω να παρεις καποιο βιβλιο οπως του Ιωαννου, να δεις ποσο σημαντικη ειναι η λειτουργια της ακουστικης σε ενα στουντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου Granule

 

Ο ορισμος που σου εδωσα για το διαχυτο πεδιο δεν ειναι απο το νου μου βγαλμενος ακριβος για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ειναι απο βιβλιο ακουστικης.

 

Οταν λεω κατευθηντικοτητα δεν εννοω κατευθυντικοτητα πηγης αλλα το οτι εισαι στη γωνια του δωματιου και ακους κατι και καταλαβενεις οτι ερχεται απο μπροστα σου π.χ.

Αυτο το φαινομενο δεν υπαρχει στο διαχυτο πεδιο δεν μπορεις να καταλαβεις απο που ερχετε ο ηχος και αυτο εχει να κανει και με την ενταση δλδ οταν ενας ηχος ειναι πιο δυνατα σε καποια κατευθηνση τοτε ο νους καταλαβει οτι ερχετε απο κει.Αν τορα ειναι παντου η ιδια ενταση τοτε δεν μπορεις να προσδιορισεις απο που ερχετε.

 

Χρήστη Paris1983

 

 

Κάποιος φυσικός με ειδίκευση στην ακουστική ή κάποιος πολιτικός μηχανικός με ειδίκευση στην ακουστική χώρων

 

θα μπορούσε να σου πει οτι η ένταση είναι διανυσματικό μέγεθος και άρα άμεσα σχετικό με την "κατευθιντικότητα"

 

Ένα πεδίο τείνει να είνια διαχυτό από κάποια συχνότητα και απάνω. (αυτό ίσως απαντάει και στα πάνελς αλλά και στον χρήστη Freemindgr.)

 

Και όχι λόγο κατευθιντικότητας...........

 

Σέβομαι οτι το βιβλίο που έχεις μπορεί να λέει αυτό που είπες αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.

 

Για να το εξακριβώσεις σε παραπέμπω στην Schroeder Frequency. Αν βρεις τι είναι και με τι σχετίζεται....

 

ίσως σου λυθούν απορίες.

 

Χρήστη Freemindgr

 

Από εκεί που ήσουν σίγουρος οτι "το βιβλιο "Ακουστικη" του Ιωαννου, θα σου λυσει τα χερια"

 

τώρα μου λες αν.

 

Τελικά, θα μπορούσες να μου πείς σε παρακαλώ γιατί νομίζεις οτι το βιβλίο το συγκεκριμένο θα μου λύσει τα χέρια ή όχι;

 

No offense.

 

Φιλικά

Granule.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω δεν υποστηριξα πως ειναι μονομετρο μεγεθος η ενταση 8O

Η διαχυση ομως, επαναλαμβανω, μπορει να προκληθει σε ενα ηχητικο σημα, λογω του υλικου. Ακομα και με την απλη λογικη μπορει καποιος να το καταλαβει. Και δεν δινω καποιο οριο στις συχνοτητες στις οποιες μπορει να συμβει αυτο, γιατι μιλαω για εναν χωρο με μηδενικη μελετη ηχου :wink:

Το βιβλιο που σου προτεινω, ειναι ενα πολυ απλο προς μελετη βιβλιο που αφορα υλικα, ακουστικη, φυσικη του ηχου, συνδυασμενα ολα με μαθηματικα ( ..ας ειναι καλα η βιβλιοθηκη ). Γι'αυτο στο προτεινω! Απο την αλλη υπαρχει και ενα βιβλιο του Wood "The Physics of Music" ( αντε παλι..μονο σε βιβλιοθηκη το εχω βρει.. :? ), αλλα ειναι αρκετα μπερδεμενο ( και αμεταφραστο, απ'οσο εχω ψαξει γαμωτο ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαχυση ομως' date=' επαναλαμβανω, μπορει να προκληθει σε ενα ηχητικο σημα, λογω του υλικου. Ακομα και με την απλη λογικη μπορει καποιος να το καταλαβει. Και δεν δινω καποιο οριο στις συχνοτητες στις οποιες μπορει να συμβει αυτο, γιατι μιλαω για εναν χωρο με μηδενικη μελετη ηχου :wink: [/quote']

 

:D

 

Εντάξει για την διάχυση.....

 

όσο αφορά το υλικό και την ανάκλαση.

 

Όμως.... άλλο η διάχυση.... και άλλο το διαχυτό πεδίο. Σαφώς και ορίζεται μέγεθος (συχνότητα) για οποιοδήποτε χώρο πάνω από το οποίο το πεδίο στο χόρο αυτο τείνει να είναι διαχυτό.

 

Το πώς λέγεται... το έχω πεί παραπάνω....

 

Και αφού μου έδωσες συμβουλή για βιβλία....

 

σειρά μου να σου πώ....

 

οτι ένα άλλο βιβλίο, γιατί μάλλον με αυτά που μου είπες να πάρω και άρα τα έχεις διαβάσει δεν δείχνεις να γνωρίζεις κάτι για αυτό, θα σε βοηθούσε.

 

 

Φιλικά

Granule.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Granule

 

Πολυ σωστα αυτα που λες αλλα η ερωτηση που εθεσες στην αρχη πιστευω ηταν τι ειναι διαχυτο πεδιο και τελεια αντηχηση.

Η απαντηση μου ηταν στο τι ειναι αυτα.

 

 

Σε προηγουμενο post σου ρωτας

 

"δεν υπαρχει ο παραγοντας κατευθυντικοτιτα "

 

και να μιλάμε για ένταση....;;;;;;;;;

 

και μετα κανεις αναλυση της εντασης και φτανεις στο συμπερασμα οτι ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τη κατευθυντηκοτητα.

 

Εδω πραγματικα με μπερδευεις.

Και σου λεω οτι αν σκεφτεις οτι εχεις 4 ηχεια γυρο σου και καποιο παιζει πιο δυνατα απο τα αλλα τοτε θα καταλαβεις οτι ο ηχος ερχετε απο εκει ομως εαν παιζουν ολα το ιδιο τοτε δεν καταλαβενεις απο που ερχετε ο ηχος απλα τον ακους.Αυτο πολυ χονδρικα ειναι η προυποθεση για το διαχυτο πεδιο.

 

Αν τορα ενδιαφερετε καποιος για το δικο του χωρο να κανει αυτες τις εφαρμογες εννοειτε οτι πρεπει να λαβει υποψην αυτα που λες για τις συχνοτητες εξου και το γεγονος οτι σε μικρους χορους ειναι δυσκολα τα πραγματα για διαχυτο πεδιο.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι που ξεχασα τι ειναι τορα αυτο το κολλημα που σας επιασε με τα βιβλια τορα ρε παιδια?????? :lol: :P :lol: :P :lol: :)

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι που ξεχασα τι ειναι τορα αυτο το κολλημα που σας επιασε με τα βιβλια τορα ρε παιδια?????? :lol: :P :lol: :P :lol: :)

 

Μη γελάς καθόλου. Το κόλλημα με τα βιβλία, έχει άμεση σχέση με το "τόρα" που έγραψες. :roll:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oops: :oops: :oops:

 

Εχω απολογηθει πολλες φορες για την ορθογραφια μου ρε παιδια ειναι θεμα οτι στη φαση του να γραψω γρηγορα βαριεμε να ψαχνω γραμματα αλλα πραγματικα αν ενοχλει να το κανω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

:lol: :lol:

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου