Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλασσικού η ηλεκτρικού πιάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καινούριο κλασσικό πιάνο κάτω απο 1000 ευρώ μου πε η δασκάλα δύσκολα να βρω,

 

Στο Thomman το φθηνότερο είναι στα 1600, και τα μοντέλα Thomman (που σίγουρα θα έπρεπε να αποφύγεις) ξεκινούν από τα 2300 οπότε η δασκάλα σου στο έθεσε μάλλον ήπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλύτερα να ξεκινήσεις με ηλεκτρικό για λόγους πρακτικούς (θόρυβο, κούρδισμα, service κτλ) και στη πορεία βλέπεις για κλασσικό.

 

Να 2 καλές ευκαιρίες ένα Roland Hp-3e & Yamaha YDP-121 http://smart.noiz.gr

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Thomman το φθηνότερο είναι στα 1600

 

 

Ρε παιδιά, μια ερώτηση (και σορρυ για το άσχετο) αλλά ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ είναι δωρεάν?  ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, από 300 ευρώ και άνω είναι δωρεάν, διαφορετικά υπάρχει επιβάρυνση 20 ευρώ μεταφορικά, ασχέτως όγκου. Επίσης η εγγύηση του Thomann είναι τριετής, εάν σε ενδιαφέρει αυτό το σημείο.

Υπάρχουν διάφορα ηλεκτρικά πιάνα κάτω των χιλίων ευρώ. Κοίταξε σε Casio - Korg - Kurzweil - Roland - Yamaha. Λίγο πάνω από το χιλιάρικο παίζουν και τα Kawai. Γενικότερα πάνω από το χιλιάρικο αλλάζεις κατηγορία, ποιότητα κατασκευής κλπ.

Ανάλογα τις απαιτήσεις και τις οικονομικές σου δυνατότητες αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mίλησα με Σπύρο Νάκα,Νικοτιαν και Διαμαντόπουλο και οι τρεις μου είπαν το πιο φθηνό κλασσικό πιάνο όρθιο απο 1600 ευρώ και πάνω.Ο Διαμαντόπουλος μόνο μπήκε στον κόπο να μου προτείνει ένα Kawai ψηφιακό το Kdp 90.Μου είπε ότι η αναλογία τιμής/απόδοσης απο ηλεκτρικά σε κλασσικά είναι 1/3 περίπου. Δηλαδή ένα ηλεκτρικό των 1000 ευρώ ακουστικά είναι ισάξια με ένα κλασσικό των 3000 ευρώ.Απο την εμπειρία σας θα ήθελα να μου πείτε αν ισχύει και αν έχετε ακούσει κάτι για το Kawai Kdp 90 . Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mίλησα με Σπύρο Νάκα,Νικοτιαν και Διαμαντόπουλο και οι τρεις μου είπαν το πιο φθηνό κλασσικό πιάνο όρθιο απο 1600 ευρώ και πάνω.Ο Διαμαντόπουλος μόνο μπήκε στον κόπο να μου προτείνει ένα Kawai ψηφιακό το Kdp 90.Μου είπε ότι η αναλογία τιμής/απόδοσης απο ηλεκτρικά σε κλασσικά είναι 1/3 περίπου. Δηλαδή ένα ηλεκτρικό των 1000 ευρώ ακουστικά είναι ισάξια με ένα κλασσικό των 3000 ευρώ.Απο την εμπειρία σας θα ήθελα να μου πείτε αν ισχύει και αν έχετε ακούσει κάτι για το Kawai Kdp 90 . Ευχαριστώ.

 

Οχι δεν ισχυει αυτη η χαζή αναλογία. Πρωτον, δεν είναι μετρησιμο το μεγεθος το "ακουστικά" και δεύτερον, για να έχεις πιστή αποδοση των ακουστικών ιδιοτήτων ενός πιάνου από ηλεκτρονικό, θες τουλάχιστον ενα τριχίλιαρο στο νερό.

 

Υπάρχουν μοντελα της Roland και της Casio και της Kawai μεταξυ 1000-2000, που θα καλυψουν εναν πιανιστα σε όλα τα επίπεδα εκπαίδευσης και πιθανως ερμηνείας, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πλησιάζουν πιάνα των 6000 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι συζητάμε τώρα?

Εννοείται ότι το κλασσικό πιάνο δεν συγκρίνεται σε ήχο και αίσθηση με τίποτα γιατί έχει και δονήσεις που ένα ηλεκτρικό δεν έχει!

Ομως αν τώρα ξεκίνησες και για λόγους πρακτικούς αλλα και για λογους του στύλ κάτσε να δεις που και αν θα καταληξεις κάπου, πάρε ένα ηλεκτρικό να κάνεις τη δουλειά σου και άσε τις μεγάλες αποφάσεις για μεγάλα έξοδα, αργότερα... εγώ όταν έκανα πιάνο μια χαρά έκανα με ένα

http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/dk_-_piaggero/np-v60/

 

θα το βρεις στα 3-4 κατοστάρικα και θα σε πάει για 4-5 χρόνια μέχρι να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται και αν σου αρέσει να πας σε κανονικό πιάνο αυτό το κάνεις μίντι, ή το κρατάς για τις ηχογραφήσεις σου ή το πουλάς....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της απάντησης του degdekis με την οποία συντάσσομαι:

 

 

Δες το πιο απλά. Στο ηλεκτρικό θα έχεις καμπάνα ήχο ο οποίος όμως δεν θα είναι φυσικός. Στο κλασσικό θα έχεις τον αληθινό, ατελή και φυσικό ήχο συν κόστος συν συντήρηση κλπ κλπ.

 

Με δεδομένο ότι δεν είσαι σολίστας αλλά μάλλον μαθητής στα περίπου ξεκινήματά του, νομίζω ότι είναι καλύτερη περίπτωση το ηλεκτρικό. Εκτός από τα διάφορα πρακτικά (μεγάλο πράγμα να μπορείς να μελετάς βράδυ και να μην ενοχλείται κανείς) έχεις και το αβαντάζ ότι μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πράγματα με μία εξωτερική μονάδα ήχων στην οποία θα πριζώσεις το κλαβιέ σου σε ρόλο midi keyboard.

 

 

Και σε κάθε περίπτωση όταν με το καλό φτάσεις στο επίπεδο όπου η τεχνική σου θα είναι τέτοια που θα απαιτείς  ε σ ύ  ένα "πραγματικό" πιάνο, ε, τότε μάλλον θα αξίζει να πάρεις ένα τέτοιο, και μάλιστα να είναι και καλό.

Αν πάλι στην πορεία δεις ότι είναι καλή η μουσική αλλά δεν σε τρελαίνει το σολιστιλίκι και η σπουδή τότε θα σου έχει μείνει κάτι που θα έχει ίσως κάποια χρηστική αξία (μπορεί να σταματήσεις τις σπουδές αλλά να παίζεις μουσική γενικώς). Σε άλλη περίπτωση απλά θα σου μείνει το "έπιπλο".

 

Όπως και να έχει, εύχομαι να έχεις καλές σπουδές αλλά πάνω από όλα να ευχαριστιέσαι όσο περισσότερο γίνεται και με όποιον τρόπο εσύ επιλέγεις αυτό το υπέροχο ταξίδι της Μουσικής που βγαίνει από τα δικά σου χέρια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα casio px 850 να κανεις τη δουλεια σου αφου εχεις ενα χιλιάρικο, να το παρεις καινουριο. Μια χαρα θα μελετας.

Μετα αργοτερα πας και παιρνεις ενα πιανο κανονικο.

 

 

εχω υποψη μου και ενα καλο roland αλλα τωρα δεν θυμαμαι ποιο ειναι. Ουτως η αλλως παει πολυ το μαλλι.

 

Επειδη εχω δυο πιανα κλασσικα και εχω δουλεψει με ψηφιακα μπορω να σου πω οτι την δουλεια σου θα την κανεις και με μια καλη clavinova.

 

απο εκει και περα η γνωμη μου ειναι οτι αμα ειναι να παρεις κανονικο πιανο θα πρεπει να παρεις ενα καινουριο με πολυ ψαξιμο διαθετοντας σεβαστο ποσο η ενα μεταχειρισμενο μετα απο αυστηρο ελεγχο με καποιον που να ξερει και σιγουρα δεν θα σου φτασει το χιλιαρικο εκτος και αν θελεις να παρεις καμμια "λατερνα" που να θελει και συνεχη συντηρηση η οποια εχει ενα κοστος και εξαρταται και απο τον "παιχτη". Αμα ο "παιχτης" δεν ειναι εμπειρος στο να το προσεχει στο παιξιμο και ειναι και φθηνης κατασκευής ....... καταλαβαινεις.

 

Αμα επισης παρεις ενα καλο ψηφιακο, οπως θεωρω αυτο που σου εδειξα θα μπορεις να το πουλησεις μετα και να πιασεις και μια καλη τιμη.

 

Σε καθε περιπτωση φυσικά δοκιμασε ο ίδιος.

 

Και φυσικα +1 σε οσα ειπαν οι αλλοι φιλοι.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, έχω δει διάφορα horror stories από φτηνά ακουστικά πιάνο, από κλαβιέ που έκαναν μόνο για την spanish inquisition

 

 

 

 

 

 

... μέχρι έντομα να ξεπροβάλουν και να γεμίζουν το σπίτι  ;D ;D ;D γ@ματα  ;D και αν σκεφτείς ότι πας για μεταχειρισμένο, και βάλεις μέσα μεταφορά και (υποχρεωτικό ) κούρδισμα-μετά-τη-μεταφορά, τότε πας για πολύ φτηνό, και σε βλέπω να κυνηγάς με το Baygon  ;D ;D ;D

 

 

Αν μπορείς να ανέβεις σε budget, δεν το συζητώ, ακουστικό είναι η ιδανική λύση. Από το να πάρεις κάνα ρημάδι όμως, καλύτερα ένα ηλεκτρικό, το οποίο δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αρμόνιό σου, τουλάχιστον δε θα πηγαίνει χαμένη η εξάσκησή σου, θα διατηρείς και την επαφή με το ακουστικό στα μαθήματα, και όταν θα βρεις κάποια επιπλέον χρήματα θα μπορέσεις πολύ πιο εύκολα να το πουλήσεις για να πάρεις ένα ακουστικό της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου