Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή stock λαμπας σε ενισχυτη


looser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συζητηθηκε το ιδιο θεμα σε προσφατο thread. Νομιζω η κύρια προταση ηταν ένα διάφανο (transparent) booster ή overdrive πετάλι που να κραταει άθικτο το ηχοχρωμα του ενισχυτη.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=205353.msg831571#msg831571

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε αδερφέ αλλά αν συνδιασες τη λέξη λαμπα με το gain, έκανες λάθος. Λαμπατοι υπάρχουν πολλοί και μάλιστα πεντακαθαροι. Εάν εσύ ήθελες μεταλοενισχυτη τοτε έκανες λάθος αγορά.

Από που τον πήρες? Δεν δέχονται αλλαγές/επιστροφες? Αν όχι τους ένα od/booster μπροστά θα βοηθήσει αλλά μην περιμένεις μεταμόρφωση. Ίσως και ένα distortion να είναι η λύση που ζητάς γιαυτό μην το απορυπτεις.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου λάθος αγορά δεν έκανε, μια χαρά παίζει metal ο ενισχυτής (η σειρά ironheart μάλιστα γι'αυτό φτιάχτηκε κυρίως) και έχει και μπόλικα γκάζια, μου κάνει εντύπωση φίλε looser που δε σου φτάνει το gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αθηνα τον πηρα..η αληθεια ειναι οτι απογοητευτικα λιγο γιατι περιμενα κατι παραπανω απο λαμπατους χωρις να εχω καμια εμπειρια μεδαυτους.αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν παιζει μεταλ..απλα ηθελε λιγο παραπανω.mike ο ενισχυτης εχει booster αλλα δεν ξερω ποσα db ειναι..πιστευεις με καποιο πεταλακι θα ειναι καλυτερο?.σχεδον ολα ειναι στα 20 db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως δεν το διατυπωσα σωστα. ;) Αν πηρες γενικα λαμπατο για να παιζει μεταλ τοτε εκανες λαθος αγορα. Μπορει να παιζει, μπορει και οχι. Το οτι εχει λαμπα δεν σημαινει οτι εχει γκαζια. Ο ironheart ειναι μεταλοενισχυτης, αλλα οχι γιατι ειναι λαμπατος...τωρα τι παραπανω θες δεν μπορω να σε βοηθησω. Βαλε μας κανενα sample να το συζητησουμε....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ironheart βγάζει γκάζι και με το παραπάνω. Μήπως το πρόβλημά σου έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις σου? Σε τι master bolume ένταση παίζεις και κάνεις τις δοκιμές σου? Στο στούντιο με την μπάντα στο 10 ή στο σαλόνι σου στο 1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω σε εναν χωρο 10 τετραγωνικα.. αυτο σιγουρα χαραμιζει το 50% του ηχου μου..τωρα για μαστερ βολιουμ ο ιρον δεν εχει αλλα εχει watt διακοπτη το οποιο δουλευει σαν μαστερ...το βαζω στο 1 watt και το βολιουμ στο 6-7 για να πιεσω λιγο τις λαμπες.

παρολα αυτα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τον ενισχυτη και μπορεις να παιξεις σε πολυ χαμηλες εντασεις.

Μια ερωτηση ακομα ο ενισχυτης εχει εξοδους 8 ohm kai 4 ohm.το ηχειο που εχει ειναι στα 8.

εχω μια καμπινα με ενα 8 omh.οποτε βαζω το δευτερο στην αλλη εξοδο και βαζω τον διακοπτη στα 4 ohm.??????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου