Προς το περιεχόμενο

Ειστε ευχαριστημενοι με τις partcaster σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επί του θέματος, δεν μετάνιωσα ποτέ και καθόλου για όσες κιθάρες έφτιαξα.

Και αν είχα λεφτά, σίγουρα θα έκανα κι άλλες (αυτά τα ρημάδια περιμένω για να πάρουν μπρός "μεγαλεπήβολα" projects...).

Τις έκανα συνειδητά, με specs που με βολεύουν, και μέρη που εκ προοιμίου ήξερα οτι θα "κατσουν". Σίγουρα χρειάστηκαν fine tuning καθώς και κάποια βοήθεια απο επαγγελματίες, αλλά κι αυτό είναι μέρος του όλου πακέτου fun.

 

Συνιστώ παρόμοιες κατασκευές σε συνειδητοποιημένους, ή ...ματσωμένους που θέλουν να ψαχτούν.

 

btw, ο όρος "partscasters" με εκνευρίζει αφάνταστα και μου θυμίζει εφηβική βλακεία τύπου Harmony Central.

 

αυτά  :)

 

λολ το 'παρτσοκάστερ' είναι όμως χειρότερο!  ;D

 

Γενικά εγώ μπήκα στη φάση με τις partcasters τρώγοντας 'hype' από το internet και όντας φοιτητόνι νόμιζα ότι θα έπαιρνα μια αξιοπρεπή κιθάρα με δόσεις, μιας και κάθε μήνα ανάλογα με τα χαρτζιλίκια από τα κιθαροlive, αγόραζα και κάποιο παρτ.

 

Γενικά από ένα σημείο και μετά γίνεται αγάπη. Δεν μπορώ να πω ότι δε μου άρεσε κάποια , όλες έχουν κάτι να σου δώσουν αν ξέρεις τα σπεξ που θες.

 

Από την αρχή προσπάθησα να τις συναρμολογήσω μόνος, είχα και φίλους που ξέρανε (πχ Χρήστος Παπαποστόλου - Vagabond guitars) και βοήθησε πολύ. Μετά  μπαίνεις στο μικρόβιο του diy και μετά αντί να μελετά  τρίβεις ξύλα και φτάνει να σε ξεκουράζει σχεδόν όσο και η μουσική η ίδια. (Δημιουργία είναι πάλι για!)

 

Πολλές φορές όμως σκέφτομαι ότι αν δεν είχα όλα αυτά τα εργαλεία DIY μπορεί να είχα στα χέρια μου μια ES 335 τώρα...

 

Το hobby όμως γεννάει και αυτή είναι η ομορφιά του, αν τη συναρμολογήσεις μόνος σου ειδικά. Νιώθεις ότι την έφτιαξες εσύ.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ παράξενο! Ιδίως αν λές οτι ήταν warmoth. Τα πήρες κατευθείαν απ' αυτούς ή απο κανα ebay ή δευτεροτρίτο χέρι?

 

Τα parts τους είναι φτιαγμένα απο CNCs και συναρμολογούνται με κλειστά μάτια εδώ και δεκαετίες.

Τόσο χάλια σου έκατσε?

 

 

Ω ναι.

Κατευθείαν από αυτούς

Ο λόγος μάλλον είναι γιατί το σώμα είχε heel contour και οι δυο μπροστινές τρύπες είχαν κάποιου είδους κλίση δεν ήταν κάθετα στο σώμα. Πάντως όταν έβαζες τις βίδες δεν πηγαίναν μέχρι τέρμα. Έμπαιναν στραβά.   

 

Ακόμη και οι μηχανές κάνουν λάθος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι partscaster είναι ωραία ασχολία. Προσφέρει και την χαρά του DIY και τη σιγουριά του έτοιμου. win-win κατάσταση.

 

Μάλιστα το κόστος μπορεί να πέσει σημαντικά αν δεν βιάζεσαι να την φτιάξεις και έχεις υπιμονή να βρείς μεταχειρισμένα parts στα specs που θέλεις και σε καλή τιμή.

 

Ειδικα αν το project είναι relic και δεν σε πολυενδιαφέρουν γρατζουνιές και σημαδάκια μπορεί να πετύχεις καλές τιμές.

 

Εγώ έφτιαξα μία με όλα τα parts μεταχειρισμένα εκτός του μπράτσου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είναι η βασική μου κιθάρα. Δεν λυπάσαι μην κάνεις καμια γρατσουνιά και χάσει η τιμή, κάνεις ότι μόντα θέλεις χωρίς να χάσει originality κλπ.

 

Αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για ένα ελαφρύ σώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω εχω μια τελε partcaster (ας οψεται ο superfunk που μου την βρηκε), απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Βεβαια μου κοστισε μεταχειρισμενη περιπου το ενα τεταρτο απο οτι θα κοστιζε να την φτιαξω καινουργια. Αν την ειχα παραγγειλει απο warmoth και us custom guitars (που ειναι τα ξυλα), θα το βλεπα μαλλον αλλιως το πραγμα, μια και στην τιμη που θα εβγαινε υπαρχει σκληρος ανταγωνισμος...

 

εκει που θελω να καταληξω ειναι πως, ειτε ετοιμες ειτε σε κομματια για να τις φτιαξεις μονος σου, αυτο που κανει τις partcaster πραγματικα ευκαιριες και value for money κιθαρες, ειναι η δυνατοτητα να τις αγορασεις μεταχειρισμενες πολυ φτηνα..

 

..και επισης, αυτο ισως λεει και κατι για το ποσο καλες κιθαρες ειναι τελικα επισης. Το γεγονος δηλαδη οτι τοσος πολυς κοσμος αφου προφανως τις δοκιμασει, τις πουλαει.. και απο την εμπειρια μου τουλαχιστον, στο εξωτερικο δεν ειναι και πολυ στο τριπ της μαρκας ο κοσμος, τουλαχιστον οχι οσο εδω. Αγοραζουν τις κιθαρες για τον ηχο, και σαν εργαλεια για να παιξουν μουσικη. Οσο φτηνοτερα, τοσο καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+φωνώ, αλλά το... Gretch-o-Tele είναι άλλο πράμα!   ;) 

 

Έλα ντε! Πώς αλλάζεις τον τίτλο? Ξέχασα ένα s και κάθε φορά που το βλέπω με εκνευρίζει!

Τώρα διαβάζεται σαν 'Γκρετχ' και είναι βλακεία!

 

αργυρη τωρα ομως που εχεις τα εργαλεια ΜΠΟΡΕΙΣ να φτιαξεις μια 335 ....!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Με εντολή Λαγόντζου και υποστήριξη Νάσου θα γίνει και αυτό!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω την άποψή μου πάνω στο θέμα part(s)caster.....πιστεύω πως το να ασχολείται κανείς με την καταστκευή μιας παρτκαστερ ή μιας χειροποίητης κιθάρας σπίτι του με δικά του εργαλεία δεν έχει να κάνει με την μουσική καθώς ξεφεύγει λίγο απο τον τομέα αυτό και πλησιάζει τον τομέα της δημιουργικής κατασκευής...ένας τομέας α μη τι άλλο γοητευτικός και πορωτικός ίσως όσο και η μουσική.συνήθως ασχολούνται-ασχολούμαστε άτομα που έχουν το μικρόβιο της συναρμολόγησης-κατασκευής.πιστεύω πως στο φτιάξιμο μιας παρτκαστερ ή diy κιθάρας σε ευχαριστεί πιο πολύ η διαδρομή του να φτιάξεις την κιθάρα παρά η κιθάρα η ίδια(χωρίς να σημαίνει πως δε σε νοιάζει το αποτέλεσμα)είναι εκείνα τα απογεύματα που κλείνεσαι στο μικρό εργαστήρι που έχεις διαμορφώσει και ξεχνιέσαι απο τον κόσμο...anyway κανείς δεν είπε πως μια παρτκαστερ ή diy είναι φτηνή.ίσα ίσα θα ναι περιπου όσο μια αμερικαν στανταρντ στρατ.....αν ξερεις όμως τι σ'αρεσει τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να φτιάξεις μια κιθάρα παρα πολυ καλή και στα specs που σου αρέσουν...πρέπει επισης να γνωρίζει κανεις πως σε περίπτωση που παει να την πουλήσει μάλλον θα χάσει παρά θα κερδίσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2 αυτη την στιγμη επιδη οι αλλες μου περισευαν τελικα.μια στρατ μια τελε.τις εκανα προσεκτικα και χωρις να κατα ξοδευτω.δεν θα τις αφησω ποτε.

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου