Προς το περιεχόμενο

Ειστε ευχαριστημενοι με τις partcaster σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι τα μπρατσα που θα παρετε απο Warmoth,ΜJT δεν εχουν τελειο fret leveling & fret crowning οπως μια Suhr αλλα με 70 ευρω μπορει να σας το κανει οποιοσδηποτε τεχνικος της προκοπης στην Ελλαδα

 

Καλά μην ορκίζεσαι... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειπαμε ρε αρχηγε μου...ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ.... :)

 

Αν δεν ξερεις καποιον ευχαριστως να σου συστησω 3 με πμ.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μετα απο μεγαααααλο κυκλο σε φεντερ κιθαρες τις στρατ τις πουλησα τις οριτζιναλ και εχω μπει στο τρυπακι παρτσκαστερ....

 

εχω βεβαια μια τελε vintage hot rod που την θεωρω εξαιρετικη αλλα με συγχωρειτε μια squier classic vibe tele που ειχα ηταν κι αυτη εξαιρετικη κι ας ειχε το 1/5 της τιμης της αμερικανας...

 

καταπληκτικες ειναι και οι ντουκας πολυ καλοφτιαγμενες(all parts)

 

anyway εγω επειδη τις φτιαχνω πια μονος μου παιρνω μια απλη λυση...rockinger...

 

συμφωνοι αν θες καποια specs πας σε music kraft....αλλα το κοστος ανεβαινει....

 

και επειδη εχω παιξει με πολλες στρατ θεωρω οτι πολλα πραγματα ειναι και λαχειο

 

οποτε εγω για το στυλ που παιζω μου κανουν οι ροκινγκερ...

θελω μια στρατ με rw κυριως και hum cancelling μαγνητες και τρεμολο να του αλλαζω τα φωτα οποτε ειμαι οκ...δεν ψαχνω ουτε νερα στα ξυλα ουτε τιποτα τετοιο

 

φυσικα θα ηθελα ενα πιο χοντρο μπρατσο αλλα μια χαρα παιζω κι ετσι...

 

και φυσικα κανεις και πολλες ανανεωσεις ειδικα στα σωματα παιρνεις κατι και κουμπωνει κατευθειαν....

 

επισης για χαρντ ροκ-μεταλ-καταστασεις δεν εχω πολλες απαιτησεις απ τις στρατ οποτε μπορω να εμπιστευθω μια ροκινγκερ με 2 διπλους ανετα...σε γενικες γραμμες το ιδιο θ ακουστουν ολες οι στρατ

 

για κουρδισμενα ξυλά δεν πιστευω...τα custom shop πιστευω οτι επικεντρωνονται στην ομορφια και τα specs και οχι τοσο στον ηχο...οποτε τα λεφτα πανε στ ονομα και τα νερα του ξυλου

 

επισης με κλειστα ματια τις classic vibe απλα εχω κολλημα και προτιμω παρτσκαστερ παρα να γραφει squier και οπως ειπα τα παρτσ απο μια εταιρια κουμπωνουν αμεσως...οποτε καθε αναβαθμιση ειναι πολυ ευκολη...

 

εν κατακλειδι για τις στρατ οπως και για τις περισσοτερες κιθαρες(οχι ολες)

 

το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο αν γραφει φεντερ....ουτε οι μαστορες κανουν κατι μαγικο με τα partscaster που σου φτιαχνουν και τα χρεωνουν 1500(ημαρτον!!!!)

 

μια αξιοπρεπη στρατ δεν θελει πανω απο 500-600 ευρω ισως να λεω και πολλα

 

κι αν εσεις ακουσετε διαφορα απο πολυ ακριβοτερες πειτε μου...το feeling στο παιξιμο ειναι που κανει την διαφορα ολες πανω κατω το ιδιο ακουγονται...

 

και φυσικα αν εισαι παιχταρας θα ακουστεις τελεια....μην ξεχναμε οτι πολλες παλιες φεντερ ηταν οτι κατσει τα ξυλα αλλα οι ανθρωποι ειχαν χερια. ουτε καν τοσο εξελιγμενο εξοπλισμο οπως σημερα δεν ειχαν...ομως ο jeff beck ας πουμε σκοτωνει ,δεν εχει φτιαξει και κανα τρελο ηχο με τα οργανα του....αλλα...αλλα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω πει πολλες φορες αλλα ας τα ξαναπω....

 

Αυτο που καποιος ΠΛΗΡΩΝΕΙ σε καποιες BOUTIQUE κιθαρες ειναι περισσοτερο απο ολα το ΑΨΟΓΟ σετ απ το οποιο περιλαμβανει fret leveling & fret crowning & τελεια κομμενο nut (οχι τα μπρατσα που θα παρετε απο Warmoth,ΜJT δεν εχουν τελειο fret leveling & fret crowning οπως μια Suhr αλλα με 70 ευρω μπορει να σας το κανει οποιοσδηποτε τεχνικος της προκοπης στην Ελλαδα,το ιδιο και με το nut που παλι με ενα 40αρι ειστε κομπλε. ).

 

 

Αν καποιος δεν εχει ξαναδεσει κιθαρα (τρυπιμα μπρατσου κτλ) καλο ειναι να δωσει αλλο ενα 100αρικο και να το κανει ενας τεχνικος.

 

 

ok. νομιζα οτι μπρατσο και σωμα ερχονται τρυπημενα κι οτι ο τεχνικος θα χρειαζοταν μονο για να κοψει το nut και να φτιαξει τα ταστα (τα οποια δεν εχουν να κανουν με το δεσιμο) αφου το σεταρισμα το κανω μονος μου πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις?

 

Αυτο που εννοώ ειναι οτι:

Εαν παρεις ενα σώμα ενα μπράτσο και ενα σετ μαγνητες κλειδιά κλπ. τα δέσεις και δεν μπορεις επ´ακριβώς να τα φερεις εκεί που πρέπει, αρχίζεις να αναλώνεσαι σε σκέψεις του στυλ, έκανα καλα η πέταξα τα λεφτά μου.

Φτάνεις μετά σε ενα σημείο που το σετ απ θα γίνει , η έστω νωμιζεις οτι έγινε τέλειο και αρχίζουν να σε ενοχλούν αλλα πράγματα, ( τα είπαν οι φίλοι μας πιο πανω), μέγεθος ταστου, fret leveling,σκέψεις οπως,θα ήθελα την κιθάρα πιο πρίμα, καλα θα ήταν να μπορούσα να αλλάξω το προφίλ του μπρατσου.... και φτάνεις στο σημείο να έχεις φτάσει το χιλιάρικο για parts και εργασίες απο μάστορες και η κιθάρα να σου σπάει τα......νεύρα.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εννοώ ειναι οτι:

Εαν παρεις ενα σώμα ενα μπράτσο και ενα σετ μαγνητες κλειδιά κλπ. τα δέσεις και δεν μπορεις επ´ακριβώς να τα φερεις εκεί που πρέπει, αρχίζεις να αναλώνεσαι σε σκέψεις του στυλ, έκανα καλα η πέταξα τα λεφτά μου.

Φτάνεις μετά σε ενα σημείο που το σετ απ θα γίνει , η έστω νωμιζεις οτι έγινε τέλειο και αρχίζουν να σε ενοχλούν αλλα πράγματα, ( τα είπαν οι φίλοι μας πιο πανω), μέγεθος ταστου, fret leveling,σκέψεις οπως,θα ήθελα την κιθάρα πιο πρίμα, καλα θα ήταν να μπορούσα να αλλάξω το προφίλ του μπρατσου.... και φτάνεις στο σημείο να έχεις φτάσει το χιλιάρικο για parts και εργασίες απο μάστορες και η κιθάρα να σου σπάει τα......νεύρα.

 

 

Ακριβώς

 

 

 

τοτε ηταν σωστη η αρχικη μου απορια σχετικα με το δεσιμο .

 

Μην νομίζεις ότι επειδή είναι 4 τρύπες βάζεις 4 βίδες και έγινε. Πολλά μπορεί να παίξουν, δεν είναι τραπέζι από τα ΙΚΕΑ. Καμιά φορά και η παραμικρή απόκλιση μπορεί να σου δημιουργήσει θέματα.

 

Π.χ είχα παραγγείλει σώμα και λαιμό από Warmoth. Τελικά ποτέ δεν τα έδεσα με τις βίδες που ήρθαν μαζί. Αναγκάστηκα να βουλώσω τις 2 τρύπες στο σώμα και να ανοίξω άλλες. Μιλάμε για απόκλιση 1 χιλιοστού.

Άσε που ο λαιμός ήθελε δουλειά στα τάστα (ούτε fret beveling δεν είχε)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ είχα παραγγείλει σώμα και λαιμό από Warmoth. Τελικά ποτέ δεν τα έδεσα με τις βίδες που ήρθαν μαζί. Αναγκάστηκα να βουλώσω τις 2 τρύπες στο σώμα και να ανοίξω άλλες. Μιλάμε για απόκλιση 1 χιλιοστού.

Άσε που ο λαιμός ήθελε δουλειά στα τάστα (ούτε fret beveling δεν είχε) 

 

Πολύ παράξενο! Ιδίως αν λές οτι ήταν warmoth. Τα πήρες κατευθείαν απ' αυτούς ή απο κανα ebay ή δευτεροτρίτο χέρι?

 

Τα parts τους είναι φτιαγμένα απο CNCs και συναρμολογούνται με κλειστά μάτια εδώ και δεκαετίες.

Τόσο χάλια σου έκατσε?

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επί του θέματος, δεν μετάνιωσα ποτέ και καθόλου για όσες κιθάρες έφτιαξα.

Και αν είχα λεφτά, σίγουρα θα έκανα κι άλλες (αυτά τα ρημάδια περιμένω για να πάρουν μπρός "μεγαλεπήβολα" projects...).

Τις έκανα συνειδητά, με specs που με βολεύουν, και μέρη που εκ προοιμίου ήξερα οτι θα "κατσουν". Σίγουρα χρειάστηκαν fine tuning καθώς και κάποια βοήθεια απο επαγγελματίες, αλλά κι αυτό είναι μέρος του όλου πακέτου fun.

 

Συνιστώ παρόμοιες κατασκευές σε συνειδητοποιημένους, ή ...ματσωμένους που θέλουν να ψαχτούν.

 

btw, ο όρος "partscasters" με εκνευρίζει αφάνταστα και μου θυμίζει εφηβική βλακεία τύπου Harmony Central.

 

αυτά  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου