Προς το περιεχόμενο

Ειστε ευχαριστημενοι με τις partcaster σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κάποια specs όμως που είναι αδιαπραγμάτευτα (για εμένα τουλάχιστον).

 

π.χ. δεν μπορώ με τίποτα, όσο και αν έχω προσπαθήσει (και με κιθάρες πολύ μεγάλης χρηματικής αξίας) να συνηθίσω τα vintage frets. Δεν μπορώ ρε παιδί μου να παίξω κιθάρα, πως το λένε  :)

 

To the point : υπάρχουν κάποια specs που όντως συνηθίζονται και υπάρχουν άλλα που δεν.

 

Και για εμένα, όλα έχουν να κάνουν με το μπράτσο (radius, πάχος, τάστα) που είναι το Α και το Ω στο playability και την αίσθηση του οργάνου.

 

Όλα τα άλλα (μαγνήτες, σώματα, τρέμολα κτλ) τα φέρνεις. Το μπράτσο είναι όλη η ιστορία, και μακάριοι αυτοί που ξέρουν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ το τι θέλουν από ένα neck.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικότερα, πιστεύω, ότι ο παίχτης προσαρμόζεται στα όποια specs και όχι το αντίθετο.

Όχι πάντα και όχι 100%.

Αλλά γιατί, τότε, να φτιάξεις καστομιά, αν είναι να μπαίνεις στο λούκι της προσαρμογής; Πάρε ό,τι βρεις μπροστά σου και προσαρμόσου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πάντα και όχι 100%.

 

Σίγουρα όχι πάντα, αλλά νομίζω ότι οι δυνατότητες προσαρμογής μας είναι λίγο μεγαλύτερες, από ό,τι νομίζουμε.

 

(όταν, πχ, έπαιξα για λίγο, με μια από τις κιθάρες του ez, είπα στον εαυτό μου "εδώ είμαστε".

Ωστόσο, δεν προχώρησα, τελικά, στην αγορά τέτοιου τύπου μανικού -fat U shape- και μια χαρά συνεχίζω να παίζω με τη δικιά μου tele, που έχει, σαφώς, λεπτότερο μπράτσο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την ικανοποίηση που σου προσφέρει μια partcaster λόγω γούστων εμφάνισης, μοναδικότητας και specs που απαιτεί ο καθένας, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι όσο ωραία και να είναι μια partcaster όσο ιδανικά specs και να έχει άμα δεν δώσεις βάση στο σωστό σετάρισμα τότε θα απογοητευτείς.

 

Μην τσιγκουνευτείς να την πας να σου κάνουν το καλύτερο δυνατό "δέσιμο" και σετάρισμα.      

Το αναφέρω ως παθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για εμένα, όλα έχουν να κάνουν με το μπράτσο (radius, πάχος, τάστα) που είναι το Α και το Ω στο playability και την αίσθηση του οργάνου.

 

Όλα τα άλλα (μαγνήτες, σώματα, τρέμολα κτλ) τα φέρνεις. Το μπράτσο είναι όλη η ιστορία, και μακάριοι αυτοί που ξέρουν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ το τι θέλουν από ένα neck.

 

 

Συμφωνώτατα!!

 

Εγώ π.χ είμαι ερωτευμένος με το wizard της Ibanez :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια θέματα απο αυτά που προανεφεραν τα παιδια, επιβεβαιωνόμαστε εμείς που αρχίσαμε με part caster και καταλήξαμε στο DIY.... :P

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην τσιγκουνευτείς να την πας να σου κάνουν το καλύτερο δυνατό "δέσιμο" και σετάρισμα.      

Το αναφέρω ως παθών.

τι εννοεις σωστο δεσιμο?φανταζομαι αναφερεσαι στα κλειδια ,τη γεφυρα και το σωμα (το οποιο ειναι bolt on ).Τα κλειδια οπως κι η γεφυρα ερχονται απο την mjt  ,αν επιθυμεις ,πανω στη κιθαρα ετοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια θέματα απο αυτά που προανεφεραν τα παιδια, επιβεβαιωνόμαστε εμείς που αρχίσαμε με part caster και καταλήξαμε στο DIY.... :P

τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις σωστο δεσιμο?

 

Τα εχω πει πολλες φορες αλλα ας τα ξαναπω....

 

Αυτο που καποιος ΠΛΗΡΩΝΕΙ σε καποιες BOUTIQUE κιθαρες ειναι περισσοτερο απο ολα το ΑΨΟΓΟ σετ απ το οποιο περιλαμβανει fret leveling & fret crowning & τελεια κομμενο nut (οχι τα μπρατσα που θα παρετε απο Warmoth,ΜJT δεν εχουν τελειο fret leveling & fret crowning οπως μια Suhr αλλα με 70 ευρω μπορει να σας το κανει οποιοσδηποτε τεχνικος της προκοπης στην Ελλαδα,το ιδιο και με το nut που παλι με ενα 40αρι ειστε κομπλε. ).

 

Αν καποιος δεν εχει ξαναδεσει κιθαρα (τρυπιμα μπρατσου κτλ) καλο ειναι να δωσει αλλο ενα 100αρικο και να το κανει ενας τεχνικος.

 

Απο εκει και περα ισχυουν ολα τα παραπανω,αν ΞΕΡΕΙΣ τι ακριβως θελεις η partscaster ειναι μια καλη ιδεα απο τη στιγμη που η Fender δεν προσφερει αυτο που θελεις ,εμενα ας πουμε μου αρεσουν τα full U 1" superfat μπρατσα με jumbo frets & 9αρι radius & ROSEWOOD roundlam ταστιερα....για να βρω τετοια Fender Telecaster την τελευταια φορα που κοιταξα χρειαζομαι 7.000 ευρω !!!! (μονο CS Masterbuit tele τα εχει)  

 

Οποτε τη φτιαχνω μονος μου και καθαρισα...βεβαια ξερω και τι hardware προτιμω και τι μαγνητες και τι ΒΑΡΟΣ θελω να εχει και ολα αυτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις σωστο δεσιμο?φανταζομαι αναφερεσαι στα κλειδια ,τη γεφυρα και το σωμα (το οποιο ειναι bolt on ).Τα κλειδια οπως κι η γεφυρα ερχονται απο την mjt  ,αν επιθυμεις ,πανω στη κιθαρα ετοιμα.

 

Αυτά και άλλα. Τάστα, ύψος μαγνητών, action, κολλήσεις καλωδίων, σωστή κοπή nut και και και και και πολλά ακόμα.

 

Με πρόλαβε ο από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου