Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μικρόφωνα studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ  :

 

Α) ΤΟ U87 NEUMANN

 

B) ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ

      (π.χ. ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΙΘ)

 

Γ) RIBBON MIC (ΗΧΟΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ)

 

Δ) ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ U87

   

 

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Υ.Γ. συγνωμη για τα κεφαλαια το επομενο μηνυμα θα ειναι με μικρα.

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)η γνωμη μας προφανως και περιτευει για ενα Industry std all around μικροφωνο....αν εχεις τα λεφτα απλα παρτο.

 

β)ακουστικα οργανα υπαρχουν πολλα οποτε θα περιοριστω στην ακουστικη κιθαρα.

αν γραφεις ποπ/ροκ οπου την ακουστικη θα την μπλενταρεις με ντραμς/μπασο & αλλα ηλεκτρικα οργανα χρησιμοποιησε μικροφωνα condensers μικρου διαφραγματος (τυπου AKG C480B ή Neumann KM184 ) παντα σε καρδιοϊδες patern) Για οικονομικοτερες λυσεις τσεκαρε το Audio-Technica's AT3528 σκοτωνει στις ακουστικες

 

αν θες να γραψεις σκετη ακουστικη για folk,μπαλαντες κτλ μπορεις να χρησιμοποιησεις και ενα οποιοδηποτε καλο condenser (απο φτηνα οπως το Studio Projects c1 & το Rhode nt1 μεχρι ακριβα οπως το AKG 414 & το Neumann TLM103)

 

γ) τα ribbon mics ειναι οτι καλυτερο για ηχογραφηση ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας (ειδικα τα νεα μοντελλα που αντεχουν πολλα db) φτανει να ξερεις τι κανεις.Φυσικα τα καλυτερα απο ολα ειναι τα ROYER αλλα και οι φτηνες κινεζικες απομιμισεις του www.thomann.de ειναι φανταστικες για τα λεφτα τους.

 

επισης ειναι εξαιρετικα μικροφωνα για ντραμς (overhead & room)

 

για φωνες και ακουστικα οργανα δεν μου πολυαρεσουν.

 

δ)εδω οι επιλογες ειναι παρα πολλες,για να μη το κουραζουμε αν εχεις τα λεφτα παρε εναν Manley που ειναι και φθηνος.... :) :) :) :) :)  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

πρόσεξε με το U87 είναι ΠΟΛΥ ακριβό μικρόφωνο για να ανακαλύψεις αργότερα ό,τι δεν σου κάνει και τόσο! Φανταστικό all around αλλα όχι για φωνή (οχι τουλάχιστον για τον ήχο που εγώ ψάχνω).

 

Αν ψάχνεις μικρόφωνο για φωνή κοίτα για άλλα Neumann, εγώ πάντως θα προτεινα λαμπάτο (BRAUNER κτλ).

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται σε ΚΑΠΟΙΕΣ φωνες ακουγεται φανταστικα (αν και παλι το τελικο αποτελεσμα εξαρταται περισσοτερο απο τις ικανοτητες αυτου που ηχογραφει/μιξαρει)

 

Γενικα καλο ειναι να δοκιμαζουμε πριν αγορασουμε κατι τοσο ακριβo....παντως αν το θες για home studio "ερασιτεχνικη" χρηση το u87 ειναι οντως λιγο "υπερβολη",υπαρχουν παρα πολλα εξαιρετικα φθηνα μικροφωνα (και Neumann) που θα σε καλυψουν μια χαρα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλο μικροφωνο με flat αποκριση , δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για τα παντα? αν οχι για τα παντα (γιατι εχει να κανει με την αντοχη και το ανοιγμα-μοιρες που ακουει το μικ) αλλα τα περισσοτερα? θελω να πω ενα υψηλης ποιοτητας μικ δεν ακουει οπως ενα ανθρωπινο αυτι?

το υ87 ειναι χρωματισμενο δεν ειναι flat αλλα θεωρειται κορυφαιο.

 

οι manley ειναι φοβεροι φανταζομαι δεν τους εχω ακουσει με τα αυτια μου αλλα εχω ακουσει πολλα γενικα. κακα τα ψεμματα οτι πληρωνεις παιρνεις. πληρωνεις μαρκα και ποιοτητα.

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υ87 ειναι χρωματισμενο δεν ειναι flat αλλα θεωρειται κορυφαιο.

 

μα τα περισσοτερα πανακριβα μικροφωνα ειναι "χρωματισμενα" ΑΥΤΟ το ΧΡΩΜΑ αλλωστε ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.... :) ;)

 

παντως γενικα αν και εχει γινει πολυ της "μοδας" το "σνομπαρισμα" των U87 παραμενουν μικροφωνα αναφορας για πολυ κοσμο και εξακολουθουν να χρησιμοποιουνται κατα κορον.

 

τωρα αν θες τη γνωμη μου για το καλυτερο μικροφωνο φωνης ever (με τη προϋποθεση να ειναι καλιφωνος ο τραγουδιαρης...) αυτο ειναι το λαμπατο AKG C12 (αυτο κι αν χρωματιζει....)

 

και παλι ομως δεν ταιριαζουν ολα τα μικροφωνα με ολες τις φωνες (για αυτο αλλωστε και κυκλοφορουν ΤΟΣΑ πολλα και διαφορετικα μικροφωνα)

 

θελει ψαξιμο το πραμα... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το AKG C414 LTD κανει για ακουστικη κιθαρα ? σε ενα AKG C414 εχω ηχογραφησει κρουστα.

οντως αυτο το C12 σκοτωνει.

για την ωρα, εχω το kms 105 neumman και ηχογραφω μια χαρα. για live , δεν το συζητω μακραν απ τα καλυτερα που εχω τραγουδισει.

 

οι απαιτησεις μου ειναι υψηλες για το home studio που φτιαχνω. οι τελειομανια ξερω, κοστιζει χρονο και χρημα. αλλα ετσι κι αλλιως ειναι για επαγγελματικο σκοπο και οχι για απλα ντεμακια. οποτε γιατι να δινω λεφτα (που εχω ηδη δωσει) σε κατωτερα μηχανηματα που μετα θα τα πουλησω? ετσι κι αλλιως με τον χρονο που θα διαθεσω θα τα αξιοποιησω.

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Electro-Harmonix EH-R1 Ribbon Microphone ? ρωταω μονο και μονο επειδη μ αρεσει αυτη η εταιρια με πεταλακια της που εχω.

 

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα συμφωνήσω με τον SF ότι τα ακριβά hardware έχουν "χαρακτήρα" που δεν είναι

απαραίτητο ότι θα σου ταιριάζει...

έτσι σίγουρα  μια "τυφλή" αγορά από μέρους σου, μπορεί εύκολα να δημιουργήσει

μια αδικαιολόγητη "τρύπα" στην τσέπη σου...

 

άκου λοιπόν όσα περισσότερα μπορείς πριν καταλήξεις...

 

από την πλευρά μου προτείνω να ακούσεις και τα αγαπημένα μου

Beyer MC 740  ως all around και το all time classic "πουράκι" AKG 451 για ακουστικά

όργανα (και όχι μόνο φυσικά)...

και τα δύο μαζί θα σου έρθουν φθηνότερα από το U 87

και θα σε αποζημιώσουν σε συνδυασμό, με μια πάντα ευπρόσδεκτη ευελιξία σε ένα

μεγάλο αριθμό διαφορετικών εφαρμογών...

 

για mic pre πλέον των αξιολογότατων manley, σου προτείνω να ακούσεις και τους

SPL GoldMike MK2 που ζητάνε πολύ λίγα για τον ασυμπίεστο και μεστό hi end ήχο τους...

 

καλή τύχη στην αναζήτηση που όπως και στις γκόμενες σου είναι απαραίτητη... ;)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε Στάθη.

 

Και εγώ με την σειρά μου θα σου προτείνω να ακούσεις πριν αγοράσεις όσο το δυνατόν περισσότερα μικρόφωνα γιατί

απλά μόνο έτσι θα αποκτήσεις σφαιρική άποψη αλλά και σωστή κρίση. Τώρα βέβαια πως θα μπορούσες να ακούσεις ένα

U 87 στον Νάκα μόνο ο θεός ξέρει αφού ενώ εκεί τα παιδιά είναι πολύ εξυπηρετικά δεν υπάρχει κάποιο κλειστό, ηχομονωμένο δωμάτιο

να τα ακούσεις. Εγώ κάποια rode που είχα πάει να ακούσω (NTK και K2) τα άκουσα τελείως στο πόδι και με ολόκληρη την

κίνηση της Ιπποκράτους  μέσα στα μικρόφωνα >:(

 

Πραγματικά αν ήθελα να δοκιμάσω σωστά ένα τόσο ακριβό μικρόφωνο θα ήθελα πολύ να μάθω πως γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου