Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό Πιάνο..help!


Nefeli.kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν είναι να διαλέξεις να αγοράσεις από Ελληνικό ή Γερμανικό μαγαζί, στήριξε αν μπορείς το Ελληνικό...

Ενώ θα συμφωνήσω πλήρως με το παραπάνω, αν μιλάμε για κάτι π.χ. Ευρωπαϊκό ή Γερμανικό, υπάρχουν κάποιο έμποροι που αγοράζουν σε καλές τιμές απευθείας από thomann. Που θέλω να καταλήξω; Αν είναι να το πάρεις από Ελλάδα ψάξ'το το μαγαζί, αν είναι να το πάρεις από Ελλάδα για να το πάρει και αυτός από thomann, δεν έχει ιδιαίτερη αξία. Αν είναι να το πάρεις από αντιπροσωπία ή επίσημο μεταπωλητή, τότε ναι, θα το προτιμούσα ακόμη και αν ήταν παραπάνω χρήματα. Άλλωστε από Ελλάδα κερδίζεις και τα συν της εγγύησης/σέρβις. Αν κάτι σου πάθει (χτύπα ξύλο) δεν το στέλνεις έξω, δεν τρέχεις τόσο και ίσως γλιτώνεις και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πληκτρολόγε...από αντιπροσωπίες εδώ που μένω βρήκα μόνο για yamaha, korg και kurzweil.  ???  για τα οποία ήδη μου είπες κάποια πράγματα..

Κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ακόμα και τα όνειρα θέλουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μάλλον Yamaha. Που μένεις; Δεν παίζει να κανεις μια επίσκεψη Αθήνα κάποια στιγμή; Την ακρόπολη την έχεις δει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! Την έχω δει πριν πολλά χρόνια, από μακριά  ;D Για τώρα δεν παίζει επίσκεψη, πολλή δουλειά, πολύ μακριά (Κομοτηνή) και πολύ βιάζομαι να το αγοράσω επιτέλους!! Και μη μου τα γυρνάς τώρα! Χθες που είπες τα καλύτερα για Kawai. Με μπερδεύεις.

Κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ακόμα και τα όνειρα θέλουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ Kawai προτείνω, αλλά... θα πάρεις κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει/παίξει; και μετά αν το πάρεις τί θα πω στον Μανώλη; με τί μάτια θα κοιτάξεις τους συμφορουμίτες σου αύριο;

Πέρα από την πλάκα, καλό είναι να τα δοκιμάσεις με τα χέρια σου πριν καταλήξεις, εγώ λέω Kawai, υποκειμενικά μιλώντας όμως.

Από την άλλη μπορώ να το στηρίξω και με τεχνικές προδιαγραφές, ελπίζω όμως και τα χέρια σου να συμφωνήσουν σε αυτά, γιατί αλλιώς τσάμπα κόπος.

Γενικότερα υπάρχει και μια σχετική υποκειμενικότητα στο πράγμα όπως καταλαβαίνεις.

Αντικειμενικά μιλώντας, αυτές που έχουν την τεχνογνωσία και αυτή τη στιγμή επενδύουν σε νέα κλαβιέ τελευταίας τεχνολογίας είναι η Kawai, η Roland και η Yamaha.

Δεύτερες εταιρίες έρχονται οι Casio, Fatar (Kurzweil/Clavia Nord/Physis/Studiologic), Korg οι οποίες ναι μεν έχουν και καλά κλαβιέ αλλά όχι όλα, και μερικά έχουν τα προβλήματά τους.

Τρίτες υπάρχουν πολλές, δεν τις αναφέρω καν.

Στα χρήματα που κοιτάς μπορείς να πάρεις κάτι ποιοτικά από τις top τρεις. Σε ποιότητα τιμή, η Kawai είναι μονόδρομος. Ενδεικτικά το Kawai VPC1 (που είναι μόνο controller χωρίς ήχους) έχει κλαβιέ ισάξιο του roland v-piano ή του GH3 της Yamaha ή του MP11 της που έχει και ήχους σε απίστευτη τιμή. Μιλάμε για ξύλινα πλήκτρα με ελεφαντόδοντο, 3 σένσορες, let-off όπως τα πιάνα με ουρά κλπ...

Η τελευταία μου λέξη είναι αυτή: http://azpianonews.blogspot.co.uk/

Καλή αγορά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά αυτά που λένε τα reviews και ότι προτείνουν τα παιδιά εδώ, αλλά καλύτερα νομίζω να πας να δοκιμάσεις, να ακούσεις και να τα αισθανθείς η ίδια. Δε χρειάζεται να ξέρεις να παίζεις τίποτα τρομερό, απλά πάτα νότες και καμιά συγχορδία από χαμηλά προς τα ψηλά και συγκεντρώσου στον ήχο και στην αίσθηση των πλήκτρων.

 

Θα έχεις τουλάχιστον μια μικρή ιδέα, για τα χρήματα που θα δώσεις ψάξτο λίγο καλύτερα, πάνε ίσως Θεσ/νίκη αν σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τί θα πω στον Μανώλη; με τί μάτια θα κοιτάξεις τους συμφορουμίτες σου αύριο;

;D

 

Πέρα από την πλάκα, καλό είναι να τα δοκιμάσεις με τα χέρια σου πριν καταλήξεις,...

 

Δεύτερες εταιρίες έρχονται οι Casio, Fatar (Kurzweil/Clavia Nord/Physis/Studiologic)...

Το Physis αν δεν κάνω λάθος - νομίζω δεν πρέπει να είναι αυτής της κατηγορίας αλλά καλύτερης.

 

Ενδεικτικά το Kawai VPC1 (που είναι μόνο controller χωρίς ήχους) έχει κλαβιέ ισάξιο του roland v-piano ή του GH3 της Yamaha ή του MP11 της που έχει και ήχους σε απίστευτη τιμή. Μιλάμε για ξύλινα πλήκτρα με ελεφαντόδοντο, 3 σένσορες, let-off όπως τα πιάνα με ουρά κλπ...

1. Κακώς γίνεται αναφορά στο VPC1 καθ'ότι εκτός από σκέτο controller, έχει τον πλησιέστερο μηχανισμό αληθινού κλαβιέ, μηχανικά τουλάχιστον.

2. Το V-Piano δεν διαθέτει τέτοιου είδους μηχανισμό.

3. Τρείς σένσορες έχει και το Physis αν δεν κάνω λάθος.

4. Λίγα πιάνα μπορούν να διαβάσουν ή να αποδώσουν σωστά τους τρεις σένσορες, καθώς και τα continuous detection pedals.

 

Καλή αγορά!

Και από εμένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ξύλινα πλήκτρα με ελεφαντόδοντο...

Κοψτε κατι. 8) Τα πληκτρα αυτα (VPC) εχουν "ivory-like key surface", δεν περιεχουν κανονικο ελεφαντοδοντο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο! Too much information! Καλημέρα συμφορουμιτες! Εντάξει, δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, εύκολη απάντηση ξέρω δεν υπάρχει, υπάρχει σωστή προσωπική επιλογή. Ελπίζω ότι θα έχω νέα σύντομα!  ;D

Κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ακόμα και τα όνειρα θέλουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα σου πώ κάτι έχοντας ή έχοντας παίξει σχεδόν κάθε μοντέλο ή μάρκα από τις προαναφερθείσες.

 

Το Kawai είναι σούπερ... στη θεωρία. Έχω ένα Kawai, το MP 9000. Λίγο ως πολύ παλιό βέβαια, αλλά η αίσθησή του απίστευτη, ήδη από τότε. Μόνο ένα μικρό πρόβλημα: έχουν κολλήσει 9 (ναι, εννέα!) πλήκτρα του, ξανά και ξανά. Μιλάμε για πολύ επισκευή. Και δεν είμαι ο μόνος που το αντιμετώπισα αυτό. Καλή η θεωρία, αλλά στην πράξη θες να κρατάει, και το συγκεκριμένο μοντέλο τα έφτυσε στο 6-μηνο. Τώρα δεν το αγγίζω καν, διότι αν το αγγίξω κάτι θα χαλάσει πάλι και θα τρέχω για επισκευές. Τα πλήκτρα του σπάνε σαν παντεσπάνι, και συνέχεια πρέπει να αλλάζεις κάτι πλαστικά από μέσα. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει τον ίδιο μηχανισμό το αναφερθέν μοντέλο, αλλά αν τον έχει, άστο καλύτερα, θα γίνεις κανονικό ΚΤΜ (κολλητός του μάστορα!)...

 

Από durability, αυτό που έχω δει εγώ να είναι απολύτως σκυλί, είναι το Yamaha μου, SE90ES. Αντίστοιχο μηχανισμό έχουν και τα άλλα που αναφέρεις. Επίσης σκυλί αποδείχθηκε το Casio Celviano, με πολύ καλό ήχο και μηχανισμό, αλλά σε πιο Clavinova στυλ. Τα καινούρια Clavinova είναι καλά, αλλά τα παλιά είχαν οικτρό ήχο πιάνου. Το Celviano είχε σούπερ ήχο πιάνου και αίσθηση ήδη πριν 20 χρόνια!

 

Τα ηλεκτρικά πιάνα της Korg είναι πολύ καλά, Της Roland επίσης, εκτός βέβαια από το VP που είναι κορυφαίο, αλλά αγοράζεις αμάξι αντί για αυτό, ή μεταχειρισμένη ουρά, και χίλιες φορές να πάρεις μεταχειρισμένη ουρά παρά ηλεκτρικό πιάνο, δεν το συζητώ. Αν το ηλ. πιάνο πλησιάζει το ακουστικό σε τιμή, πάρε ακουστικό και τέλος.

 

Αυτά τα ολίγα...

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου