Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό Πιάνο..help!


Nefeli.kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην κατηγορία του, Sami, το συγκεκριμένο πιάνο είναι εξαιρετικό. Και έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα ήταν ο,τι καλύτερο σε αγορά μπορούσα να κάνω τελικα. Σε ευχαριστώ.

Κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ακόμα και τα όνειρα θέλουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να'σαι καλά. Έχε υπόψιν σου ότι μπορείς στο μέλλον να το κάνεις ΚΑΙ ηλεκτρικό με την προσθήκη ενός συστήματος τύπου silent. To έχω κάνει εγώ στην ουρά Yamaha που έχω στο σπίτι, και κυριολεκτικά σώθηκα. Το βάρος και το τουσέ του κλασσικού, με ακουστικά. Και όταν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας, κανονικά και με το νόμο.

 

Αν έχεις πρόβλημα ησυχίας με το πιάνο, μπορείς να κάνεις τα εξής δύο πράγματα:

 

1) Βάλε πλατιές κολλητικές ταινίες στο μεταλλικό σκελετό, άλλες επάνω από την ταστιέρα και άλλες κάτω, και κάλυψε τα σημεία τους που είναι στον αέρα με χαρτί, για να μην κολλάνε πουθενά που δε θές. Μετά, χώσε κουβέρτες και στρώματα μέσα στο πιάνο. Οι ταινίες θα τα εμποδίζουν να ακουμπήσουν τις χορδές, αλλά θα κάνουν θεαματική μείωση στον ήχο, κυριολεκτικά τον ρίχνουν στο 40%.

 

2) Τα ροδάκια στα οποία στηρίζεται βάλτα πάνω σε κάτι ξύλινα κουπάκια, που μπορείς εύκολα να βρεις σε καταστήματα πιάνων. Μετά το όλο πιάνο μπορείς να το τοποθετήσεις σχετικά εύκολα σε κάποιο χαλί, που από κάτω να έχει ένα ηχοανακλαστικό στρώμα. Πίσω από το πιάνο, ανάμεσα σε αυτό και τον τοίχο, μπορείς πάλι να βάλεις στρώματα, κουβέρτες κτλ. Αυτά κόβουν πάλι θεαματικά την ένταση, και εμποδίζουν τα μπάσα να περάσουν στον σκελετό της πολυκατοικίας και από κει σε όλα τα διαμερίσματα.

 

Τα 1 και 2 μαζί κυριολεκτικά μειώνουν την ένταση του φυσικού πιάνου στο 1/3.

 

Αυτά αν φυσικά σου χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

Καλά παιξίματα! 

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Γεια σας παιδιά!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι άποψη έχετε για το ηλεκτρικό πιάνο YAMAHA DGX-650 (777ευρώ).

 

Βασικά κυμαίνεται ακριβώς στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω. Η χρήση του θα είναι για εκμάθηση και ερασιτεχνικά και μου αρέσει που συνδυάζει στοιχεία πιάνου και αρμονίου (νομίζω είναι ενδιαφέρουσα και η υπηρεσία τραγουδιών της YAMAHA). Βασικά έλεγα να ξεκινήσω αρμόνιο, αλλά μιας που βλέπω ότι υπάρχουν και φθηνές ενδιάμεσες λύσεις για πιάνο, το σκέφτομαι καλύτερα.

Το DGX το είδα από κοντά και μου άρεσε. Έπαιξα λίγο και είδα ότι έχει ασφαλώς πιο σκληρά πλήκτρα από ένα αρμόνιο, αλλά πιο μαλακά από ένα ακουστικό πιάνο. Γενικά η αφή των πλήκτρων μου φάνηκε πιο ενδιαφέρουσα από αυτή του αρμονίου..

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου