Προς το περιεχόμενο

Τα interfaces της Antelope έχουν πλέον συμβατότητα με thunderbolt 4


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Στα της ιστορίας: Πριν έναν χρόνο έστησα το καινούργιο daw PC και ενώ προσπάθησα να είμαι σε όλα "on the safe side", τελικά κατέληξα σε πατάτα. Κι αυτό γιατί ενώ διάβαζα ότι το thunderbolt 4 είναι καθόλα συμβατό με το thunderbolt 3 κι ενώ στο site της Antelope η ZenQ αναφερόταν ότι είναι συμβατή με Windows και thunderbolt γενικά, όταν έστησα τον υπολογιστή ανακάλυψα κρυμμένο κάπου στα fine prints του site ότι τελικά το interface δεν είναι συμβατό με thunderbolt 4.

To δοκίμασα με το HP Spectre που έχει TB3 και με το Mac Mini, όλα μια χαρά. Μόνο στο καινούργιο και ακριβό PC μου δεν έπαιζε. Σκέφτηκα λοιπόν ότι δεν μπορεί, θα το φτιάξουν για να ακολουθήσουν την τεχνολογία. Και περίμενα....Περίμενα γιατί η συγκεκριμένη κάρτα είναι μια άκρως αξιόλογη περίπτωση σε specs και δυνατότητες και θεωρώ ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν μπορεί να βρεθεί κάτι να την πλησιάζει. 

Τέλος πάντων, μετά από έναν χρόνο που τη χρησιμοποιούσα ως πρες παπιέ, ήρθε η ώρα να βγάλει τα λεφτά της. Είπα να το μοιραστώ γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το μάθει κανείς παρά ψάχνοντας πάλι στα βάθη του site της, το οποίο τυχαία έκανα κι εγώ τις προάλλες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το δοκιμασες δηλαδη και δουλευει; Αν ναι, για πες latency που σου δινει.

 

 

 Το thunderbolt ειναι η λυση που θα μας σωσει 😆 Αν εξαιρεσεις περιπτωσεις οπως της RME με τα μαγικα της, το USB ως συμπεριφορα και latency ειναι χειροτερο και απο το ουσιαστικα καταργημενο firewire. Αντιθετα το thunderbolt εδωσε φοβερα πρωτα δειγματα, δεν εχει σταθεροποιηθει ομως το πρωτοκολλο για να δουμε τι θα κανουμε 😆 Απο εκει ομως θα ερθει η λυση για προσιτο near zero latency.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manosx είπε

 Το δοκιμασες δηλαδη και δουλευει; Αν ναι, για πες latency που σου δινει.

 

Το thunderbolt ειναι η λυση που θα μας σωσει 😆 Αν εξαιρεσεις περιπτωσεις οπως της RME με τα μαγικα της, το USB ως συμπεριφορα και latency ειναι χειροτερο και απο το ουσιαστικα καταργημενο firewire. Αντιθετα το thunderbolt εδωσε φοβερα πρωτα δειγματα, δεν εχει σταθεροποιηθει ομως το πρωτοκολλο για να δουμε τι θα κανουμε 😆 Απο εκει ομως θα ερθει η λυση για προσιτο near zero latency.

 

Ναι, τη δοκίμασα και δουλεύει. Δούλεψα ένα παλιό project που είχα στα 44.1 και με 256 samples έδινε 4.5ms round trip latency. Καθόλα αποδεκτό για εμένα αλλά σίγουρα μπορεί να κατέβει πολύ πιο κάτω αν αυξήσει κάποιος το sample rate και μειώσει τα samples. Η Antelope αναφέρει 1 ms latency στα 192mhz και στα 64 samples. Το θέμα βέβαια είναι ποιος υπολογιστής και πόσο μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοιες απαιτήσεις μετά...(Αν μιλάμε για να παίξεις ολόκληρο project. Αν είναι να ανοίξεις τον υπολογιστή να φορτώσεις κανα δυο plugins, προφανώς γίνεται)...


Έτσι κι αλλιώς το μεγάλο ατού των synergy είναι ότι έχεις πολλά εφέ στο dsp της κάρτας (ενισχυτές κιθάρας, κονσόλες, ενισχυτές) που εκεί έχεις near zero latency (direct monitoring). Γι αυτό και δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με το round trip latency. Την αγόρασα σε μια προσφορά πέρυσι, πακέτο με ένα modelling mic κι έναν σκασμό fx, κυρίως γιατί ήθελα κάποιες φορές να γράφω φωνές με κομπρέσορα και να χω και κανα ενισχυτάκι και κανα βάθος ή delay για να γράφω καμιά ιδέα στην κιθάρα και να μπορώ μετά να το κάνω re-amping όταν έχω περισσότερο χρόνο.

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, manosx είπε

 Thanks για την απαντηση.

 

 Μηπως εχεις το buffer στο 128; Το λεω γιατι το θεωρητικο latency στα 256 και 44.1 ειναι 5.8


Το buffer ήταν σίγουρα στα 256 χθες που τη δοκίμασα για πρώτη φορά. Έχει ένα control panel η κάρτα που πάει "fast...........................safe"και επιλέγεις προς ποια κατεύθυνση θες να το πας. Στα δυο τρια κλικ πριν το "fast" ήταν το latency που έγραψα. Aν το μετακινούσα προς το safe αυξανόταν. 

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Χάθηκε ο κόσμος να βάλουνε κι αυτοί midi στις κάρτες τους?

 

Sorry αλλά δεν καταλαβαίνω, με ένα USB to Midi καλώδιο δεν μπορείς να κάνεις δουλειά;

Σόρρυ, μου πήρε λίγο να το καταλάβω...Αν χρησιμοποιήσεις USB να μου πεις ποιός ο λόγος για TB...

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Thanks.

 

 4.5 ms κανει ο ηχος να διανυσει 1.5 μετρο, οποιος μπορει να παιζει χωρις να βαζει το κεφαλι του μεσα στο ηχειο δεν θα εχει προβλημα 😆

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ βέβαια, αλλά επειδή έχω διαβάσει εδώ από κάποιους ότι τους είναι απαγορευτικό να παίζουν με τέτοια latencies, προσπάθησα να αποφύγω αυτό το σχόλιο...😅

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου