Προς το περιεχόμενο

Fulltone Soulbender 2 output volume


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Είναι φυσιολογικό που το Soulbender μου έχει χαμηλό output volume;

 

Δεν είναι ΠΟΛΥ χαμηλό για να το θεωρήσω de facto ελαττωματικό, παρ'όλα αυτά το τελικό maximum volume είναι ΑΙΣΘΗΤΑ χαμηλότερο από οποιοδήποτε άλλο OD μου και αναγκάζομαι να το λειτουργώ με clean booster.

 

Είναι κάτι που είναι "γνωστό" για το συγκεκριμένο πετάλι (ή για τα Germanium Fuzz γενικότερα); Ή να το κοιτάξω για πιθανό πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 9V τροφοδοτικό (reverse polarity και όχι daisy chain) ή με μπαταρία. Ίδιο αποτέλεσμα και στα δύο. Είναι πρώτο-πρώτο στην αλυσίδα και δεν υπάρχει noise gate! Και μόνο του όταν το δουλεύω, δηλαδή κιθάρα-SB-ενισχυτής, το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω διαβάσει! Σε ευχαριστώ πάντως! Το "θέμα" μου είναι ότι είναι το μοναδικό thread που αναφέρεται το ίδιο πράγμα, και γενικά δεν βλέπω όσοι απαντάνε να το συμμερίζονται (με εξαίρεση τον πρώτο). Ένας αναφέρει "This is a problem with a few SELECT fuzz pedals" ενώ ένας άλλος λέει ότι το Fulltone 69 είναι πολύ πιο δυνατό (germanium και αυτό). Με μπέρδεψε περισσότερο αυτό το thread! :) Του δίνουν μεν συμβουλές πώς θα το αυξήσει, αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα (θα μπορούσε να είναι και "λόξα" του OP). Δεδομένου ότι εκείνο το thread είναι από το 2011, ότι εγώ δεν είμαι μέλος εκεί και ότι στο ΝΟΙΖ γίνονται ωραίες συζητήσεις ενίοτε, είπα να ρωτήσω μπας και βρεθούν 2-3 να μου επιβεβαιώσουν (ή όχι) αυτό που συμβαίνει με το δικό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βαζεις σε ενα true bypass looper το fuzz μαζι μ'ενα booster και τα εχεις και τα δυο ενεργοποιημενα και τα βαζεις-βγαζεις απ'την αλυσιδα με το looper

 

2) Το πας σ'εναν καλο μαστορα (εκτος και αν πιανουν τα χερια σου) και σου αλλαζει την αντισταση της εξοδου.

 

Ευχομαι να βρεις την ακρη γιατι γενικα σαν πεταλι ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βαζεις σε ενα true bypass looper το fuzz μαζι μ'ενα booster και τα εχεις και τα δυο ενεργοποιημενα και τα βαζεις-βγαζεις απ'την αλυσιδα με το looper

 

2) Το πας σ'εναν καλο μαστορα (εκτος και αν πιανουν τα χερια σου) και σου αλλαζει την αντισταση της εξοδου.

 

Ευχομαι να βρεις την ακρη γιατι γενικα σαν πεταλι ειναι πολυ καλο.

 

1) Αυτό κάνω τώρα!

 

2) Αυτό σκοπεύω να κάνω, ΑΝ είναι γνωστό "θέμα" του πεταλιού ή των Germanium! Αλλιώς θα το πάω πίσω με εγγύηση! Γι'αυτό το ψάχνω...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

 

ΥΓ: Το πετάλι δεν είναι πολύ καλό... Γ..ει... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Το πας σ'εναν καλο μαστορα (εκτος και αν πιανουν τα χερια σου) και σου αλλαζει την αντισταση της εξοδου.

 

 

Αυτό δεν ισχύει νομίζω παρα σε ελάχιστες εξαιρέσεις - οι αντιστάσεις εισόδου και εξόδου ειναι οργανικο μέρος των κυκλωμάτων και πέρα απο την ένταση (ΑΝ την επηρεάζουν) επηρεάζουν σίγουρα τα συχνοτικά χαρακτηριστικά.

 

Σωστα το εχεις πρωτο πρωτο - θελει να δει υψηλή εμπεδηση όπως όλα τα fuzz σχεδον.

 

Θα σου εφιστουσα την προσοχη στο τι εχεις μετα (που δε μας το ειπες). Αν εχεις πετάλι το οποίο εχει χαμηλή εμπέδηση εισόδου, τοτε το mismatch ειναι εκει - τα fuzz εχουν συνήθως και σχετικα υψηλη εμπεδηση εξοδου. Δες τι πεταλια εχεις διαθεσιμα και δοκιμασε ενα με ψηλη εμπεδηση (πχ 1Μ, boss συνήθως) και εκεινο απο τα πεταλια σου που εχει την πιο χαμηλη να δεις αν κανει διαφορα.

 

(Αυτα με την προυποθεση οτι το προβλημα παραμενει στο σκηνικο - soulbender -> ενισχυτης).

 

Ενας εναλλακτικος τροπος να το δοκιμάσεις: παρε ενα TBP πεταλι με χαμηλο input impedance και βαλ το μετα το SB (δλδ τα δυο τους μονο). Ρυθμισε πρωτιστος το SB για unity gain. Μετα κλεισει το SB και ανοιξε το TBP πεταλι, παιξε λιγο να συνυθίσουν τ αυτια σου και κρατώντας ανοιχτο το TBP ανοιξε το SB. Αν εχεις volume drop πιθανον εινια θεμα εμπεδησης

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου εφιστουσα την προσοχη στο τι εχεις μετα (που δε μας το ειπες). Αν εχεις πετάλι το οποίο εχει χαμηλή εμπέδηση εισόδου, τοτε το mismatch ειναι εκει - τα fuzz εχουν συνήθως και σχετικα υψηλη εμπεδηση εξοδου. Δες τι πεταλια εχεις διαθεσιμα και δοκιμασε ενα με ψηλη εμπεδηση (πχ 1Μ, boss συνήθως) και εκεινο απο τα πεταλια σου που εχει την πιο χαμηλη να δεις αν κανει διαφορα.

 

(Αυτα με την προυποθεση οτι το προβλημα παραμενει στο σκηνικο - soulbender -> ενισχυτης).

 

Ενας εναλλακτικος τροπος να το δοκιμάσεις: παρε ενα TBP πεταλι με χαμηλο input impedance και βαλ το μετα το SB (δλδ τα δυο τους μονο). Ρυθμισε πρωτιστος το SB για unity gain. Μετα κλεισει το SB και ανοιξε το TBP πεταλι, παιξε λιγο να συνυθίσουν τ αυτια σου και κρατώντας ανοιχτο το TBP ανοιξε το SB. Αν εχεις volume drop πιθανον εινια θεμα εμπεδησης

 

Θα το κάνω! Ευχαριστώ!

(Παρεμπιπτόντως, μετά το SB έχω ένα polytune -true bypass- και μετά ένα EHXTortion)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω! Ευχαριστώ!

(Παρεμπιπτόντως, μετά το SB έχω ένα polytune -true bypass- και μετά ένα EHXTortion)

 

 

Το EHX tortion εχει input impedance 1M οποτε δε θα πρεπε να ειναι θεμα (εφοσον το TBP Polytune ειναι off)

 

Εγω εχω volume drop θεμα με ενα deluxe electric mistress - αναλογα που παει ειναι λιγο καλυτερα η λιγο χειροτερα - ή αυτη την εντυπωση εχω τουλαχιστον, δλδ η διαφορα δεν ειναι δραματικη.

 

Αλλα αυτο ειναι drop - αν εισαι πανω απο Unity θα σου λεγα να γλιτωσεις τον εαυτο σου απο τσαμπα νοητικη κουραση και απογοητευση και να ευχαριστηθεις το πεταλι σου - ειναι και μενα μεσα στα υποψηφια που θα θελα να παρω καποτε. ΑΠλως προσεχε καμια φορα το θεμα της εμπεδησης και εισαι all set. Στην τελικη αν κανει ΜΙΑ δουλεια και την κανει καλα τοτε τι να το κανεις και το υπερβολικο boost - παρ το απο άλλο πεταλι

 

 

Αν δοκιμασεις τπτ η εχεις εξελιξη στειλε ενα report - κλασικα παντα συνιστω ενα γρηγορο e-mail στον κατασκευαστη να σου φυγει και η ιδεα οτι μπορει να εχει προβλημα (που ειναι ισως χειροτερο και απο το να εχει προβλημα με βαση το ποσο αναλωνεσαι :) ))

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου