Προς το περιεχόμενο

Buzz Feiten - Fender LSR - Bone Nut


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , σε ολους

 

Εχεις κανεις αποψη επι του θεματους nut σε φεντερ ? Συνεχιζω τηνν βελτιωση του οργανου μου. Είναι συναισθηματικης αξιας η μεξικανα μου οποτε δεν με πειραζει να ριξω χρηματα μεσα σε ορια... Αλλαξα μαγνήτες, εβαλα σπερζελ κλειδιά οποτε νομιζω ηρθε η ωρα του νατ. Από τρεμολο θα παρω το καλαχαμ εν καιρο.

 

Η κιθαρα ξεκουρδιζει. Πιστευω λογω τρέμολου και νατ γιατι νιωθω πολλες φορες να κολλαει η χορδη πανω στο νατ.

 

Οποτε το buzz feiten  . Ακριβο αλλα αν είναι τοσο τρομερο οσο λενε ? Σε σχεση με το lsr αλλα και το κοκαλλινο που θα μπορουσα να φτιαξω σε ελληνα κατασκευαστη τι θα προτινατε με γνομωνα το σταθερο κουρδισμα , και αν είναι δυνατον να βελτιωθεί και λιγο η ατακα στο δεξι χερι . Αν και δεν νομιζω ότι παιζει ρολο το νατ σε κατι τετοιο , πιστευω ότι οσο πιο σταθερα είναι τα πραγματα εκει πανω , ολο και κατι θα γινει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει εδώ και χρόνια το lsr στη strat και η βελτίωση στη σταθερότητα ήταν και είναι εντυπωσιακή, στο συστήνω.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει εδώ και χρόνια το lsr στη strat και η βελτίωση στη σταθερότητα ήταν και είναι εντυπωσιακή, στο συστήνω.

 

Επι του ήχου εχεις κατι να μου πεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα προτινατε με γνομωνα το σταθερο κουρδισμα

 

Σωστά κομμένο nut, ανεξαρτήτως υλικού. Δηλώνω όμως α) μπασίστας και β) κουφός.

 

Τα διάφορα TUSQ XL δεν υποτίθεται πως σκίζουν για χρήση με τρέμολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένα καλά κομμένο bone nut θα κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω. Θεωρώ το κόκκαλο, ό,τι καλύτερο από άποψη σκληρότητας, ανθεκτικότητας/διάρκειας, 'αυτολίπανσης'(ναι το κόκκαλο περιέχει ένα μικρό ποσοστό λίπους).

 

Αν η χρήση του τρέμολο είναι βαριά, μπορείς να καταφύγεις σε graphite/tusq λύσεις.

 

To LSR, δυστυχώς, όσο κι αν φαίνεται απλή η εγκατάστασή του, απαιτεί μετατροπή στην ταστιέρα για να "κάτσει" σωστά. (Φρεζάρισμα και σε βάθος-για να γίνει επίπεδη η πατούρα του nut και να παίρνει και shims για σωστό ύψος, αλλά και στην επιφάνεια, για να κάτσουν τα rollers στο σωστό-για το intonation-σημείο, αφού τα rollers στέκονται λίγο πιο πίσω από ένα συνηθισμένο nut).

 

To buzz feiten δεν είναι nut, αλλά ολόκληρο σύστημα "κουρδίσματος" του οργάνου και δεν αφορά το ξεκούρδισμα των χορδών από τριβή ή άλλο λόγο. Με άλλα λόγια ΔΕΝ θα σου διορθώσει το πρόβλημα ξεκουρδίσματος, όπως ΔΕΝ θα το κάνει και ένα νέο τρέμολο, αν αυτό δεν σεταριστεί σωστά.

 

Επίσης, στο μεγαλύτερο ποσοστό, για το ξεκούρδισμα, ευθύνεται η λάθος εγκατάσταση των χορδών, οπότε πρόσεξε και αυτόν τον τομέα. Είναι γενικώς αποδεκτό, ότι σε κιθάρα με lock κλειδιά (τα οποία προσωπικά θεωρώ αχρείαστα), κουρδίζεις λίγο ψηλότερα και μετά κατεβαίνεις στον τόνο που θέλεις.

 

Επί του ήχου, δεν αρκεί μόνο η αλλαγή του υλικού, αλλά και η σωστή εφαρμογή του, αρχικά (αν ένα bone nut δεν πατάει καλά στην ταστιέρα, δεν θα δώσει και το 100% της δόνησης, αν και αυτό είναι ολίγον τι, σχετικό...). Προσωπικά, σε ηλεκτρικό όργανο, δεν έχω καταλάβει ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο, μέσα από ενισχυτή, είτε μιλάμε για bone ή για γραφίτη ή για μεταλλικό nut είτε ακόμη και για πλαστικούρα...Trust me, μέσα σε μια μίξη με άλλα όργανα-δεν θα ακούσει κανείς υλικό nut. Μόνο ψυχολογικό είναι το ζήτημα, όσον αφορά τον ήχο.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολύ για τις πληροφοριες .

 

Από ότι καταλαβα όλα τα συστηματα καλα είναι αρκει να τοποθετηθουν σωστα.... Θα με βοηθούσατε στην αποφαση μου αν μου διευκρινίζατε , αν με καποιο νατ θα μπορουσε να βελτιωθεί λιγο το attack στο δεξι χερι.

 

Βεβαια δεν πιστευω ότι με ένα νατ μπορει αυτό να αλλαξει , όμως επειδή δεν είμαι σιγουρος , ρωταω και αυτό. Να γινει λιγο πιο γρηγορο το responce στο δεξι χερι. Δεξιόχειρας είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρακαλώ, ελπίζω να σε πρόλαβα και να μην έκανες αγορά ακόμη.

 

Για το attack στο δεξί χέρι, ευθύνονται τρία πράγματα:

-Η γέφυρα

-Η πένα (αν χρησιμοποιείς παχιά-άνω των 0.80mm- μην περιμένεις πολλά πράγματα)

-To ίδιο το χέρι

 

Εκτός εάν έχεις διαφορά στο attack μεταξύ open και fretted χορδών. Τότε ευθύνεται το nut και το πώς αυτό είναι κομμένο. Πιθανόν κάποιο (ή κάποια) από τα αυλάκια του nut μιουτάρουν τη δόνηση της χορδής.

 

Αλλιώς, ένα καλό steel block ή ολόκληρη γέφυρα (steel ή αλουμίνιο) θα σου δώσει extra bite, clarity και -πιθανόν- sustain & ring.

 

Θα σου πρότεινα, ανεπιφύλακτα αυτούς:

http://www.gmi-luthier.com/?page_id=58

 

αλλά δεν είμαι σίγουρος αν βγάζουν μέγεθος mexican...

 

H πρώτη ύλη τους κάνει τις γέφυρες του callagham να φαντάζουν πλαστικά παιχνιδάκια...(οκ, υπερβολή, αλλά γενικά την ψάχνουν με το steel stock τους)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, ελπίζω να σε πρόλαβα και να μην έκανες αγορά ακόμη.

 

Για το attack στο δεξί χέρι, ευθύνονται τρία πράγματα:

-Η γέφυρα

-Η πένα (αν χρησιμοποιείς παχιά-άνω των 0.80mm- μην περιμένεις πολλά πράγματα)

-To ίδιο το χέρι

 

Εκτός εάν έχεις διαφορά στο attack μεταξύ open και fretted χορδών. Τότε ευθύνεται το nut και το πώς αυτό είναι κομμένο. Πιθανόν κάποιο (ή κάποια) από τα αυλάκια του nut μιουτάρουν τη δόνηση της χορδής.

 

Αλλιώς, ένα καλό steel block ή ολόκληρη γέφυρα (steel ή αλουμίνιο) θα σου δώσει extra bite, clarity και -πιθανόν- sustain & ring.

 

Θα σου πρότεινα, ανεπιφύλακτα αυτούς:

http://www.gmi-luthier.com/?page_id=58

 

αλλά δεν είμαι σίγουρος αν βγάζουν μέγεθος mexican...

 

H πρώτη ύλη τους κάνει τις γέφυρες του callagham να φαντάζουν πλαστικά παιχνιδάκια...(οκ, υπερβολή, αλλά γενικά την ψάχνουν με το steel stock τους)

Ευχαριστω παρα πολύ για τις πληροφοριες .

 

Από ότι καταλαβα όλα τα συστηματα καλα είναι αρκει να τοποθετηθουν σωστα.... Θα με βοηθούσατε στην αποφαση μου αν μου διευκρινίζατε , αν με καποιο νατ θα μπορουσε να βελτιωθεί λιγο το attack στο δεξι χερι.

 

Βεβαια δεν πιστευω ότι με ένα νατ μπορει αυτό να αλλαξει , όμως επειδή δεν είμαι σιγουρος , ρωταω και αυτό. Να γινει λιγο πιο γρηγορο το responce στο δεξι χερι. Δεξιόχειρας είμαι...

 

Κοιταξες αν καθονται οι χορδες στο nut καλά;

Μηπως χρειάζεται λιγο "ξυσιμο" το καθε slot για να κατσουν καλυτερα οι χορδες;

 

Εχω χρησιμοποιησει και tusq και κοκκαλο, και δεν κατάλαβα διαφορα.

Tusq εχει ο γιος του καγμακη, ο Αναστάσης (http://www.musicaccessories.gr/default.asp)

 

Επισης εγω τα τελευταια χρονια ψωνιζω απο εδω και ειμαι παρα πολυ εικανοποιημενος

http://www.ebay.com/sch/m.html?_odkw=fender+nut&_ssn=axemasters&hash=item2a42a65754&item=181506824020&pt=LH_DefaultDomain_0&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2046732.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfender+strat+nut&_nkw=fender+strat+nut&_sacat=0

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά τελικά τι μαγνήτες έβαλες;

 

Ελα καλησπερα . Άφησα του fat 50 . Ειναι καλη μαγνητες εντάξει . Καποια στιγμή ίσως βαλω ενα pickguard απο deluxe αλλα τους fat πσο τους παίζω τους εκτιμώ παραπάνω .

 

Bezoubios φιλε μου ειναι κιθάρα του 98 Μεξικό οποτε σαν μερος της αναβάθμισης σίγουρα θα παίξει αλλαγή νατ είτε κάθονται σωστά οι χορδές είτε οχι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου