Προς το περιεχόμενο

John mayer belief crossoroads 2007 sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το 4ο λεπτο ο ηχος του fuzzαρει επικινδυνα .Και μου αρεσει και στο σολο παιξιμο και στο ρυθμικο που κανει .Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τι μπορει να χρησιμοποιει ?Απο οσο εχω διαβασει ,εκεινη τη περιοδο πρεπει να ειχε απο drive to bluesbreaker mkII και το ts10 .Μπορει να εχει και τα δυο ανοιχτα και σπρωχνει φουλ τον two rock? ή ειναι καποιο fuzz?κι αν ναι ποιο ?το NG-2 το εχει χρησιμοποιησει στη διασκευη για το crossroads,αν και δε μιλαει με πολυ κολακευτικα λογια για αυτο,οποτε δε νομιζω οτι θα το κουβαλαγε σε live.δε ξερω .καπου εχω διαβασει οτι μπορει να βγαινει απο το microsynth που εχει.καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τι μπορει να χρησιμοποιει ?

 

Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι χρησιμοποιει εναν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ drummer....  ;D

 

τι ΤΕΡΑΣ ειναι τουτο μπρε παιδια..!..γνησιο τεκνο του θεου (Steve Jordan)  αλλα με εντελως δικη του προσωπικοτητα...με τετοιο drummer & ΤΙΠΟΤΑ να μη παιζεις ΚΑΛΑ ακουγεσαι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι χρησιμοποιει εναν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ drummer....  ;D

 

τι ΤΕΡΑΣ ειναι τουτο μπρε παιδια..!..γνησιο τεκνο του θεου (Steve Jordan)   αλλα με εντελως δικη του προσωπικοτητα...με τετοιο drummer & ΤΙΠΟΤΑ να μη παιζεις ΚΑΛΑ ακουγεσαι... ;D

δε το συζητω καν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο άλλος κύριος, ο κιθαρίστας που παίζει slide και κρατάει την μελωδία του τραγουδιού,είναι όλα τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμένα  μου ακούγεται σαν να υπάρχει ring modulator στην αλυσίδα.

Μάλλον είναι απο το microsynth καθώς τα άλλα πεταλάκια που αναφέρεις δεν το δικαιολογούν.

 

Εχω ακούσει πάντως fuzz με τον συγκεκριμένο ήχο, αυτόν που ακούγεται σαν σκισμένο μεγάφωνο, που πολύ θα ήθελα να αποκτήσω κι εγώ. Μου θυμίζει καλές εποχές του Leslie West. Τη μεγαλύτερη γκάμα και ειδίκευση στο fuzz, έχουν πιστεύω τα dirtyboypedals.com

Τα φτιάχνει ο πατέρας του Blues Saraceno, κιθαρίστα με απίστευτη αισθητική. Δυσεύρετα μπουτίκ αλλά ισως και να'ναι το μονο πετάλι που θα 'δινα σοβαρα λεφτά για να αποκτήσω.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε όλοι λάθος, το μυστικό του ήχου του κρύβεται στο χαλί. Είναι Περσικό, "V.O.S." που λένε και στο Ιράν...     ;D

 

 

Και σιγά την "ηχάρα" που βγάζει από το 4ο λεπτό και μετά. Το πιο πιθανό είναι ότι πατά ένα 2ο Tubescreamer, με αποτέλεσμα να "μπουκώσει" τον ήχο του περισσότερο. Ούτε fuzz, ούτε τίποτα. Over-overdriven ήχος, από 2 OD pedals. Έτσι και αλλιώς πριν το 4ο, παίζει με το κλασικό Tubescreamer.

 

 

 

+1 στον Sotirouba, ο τύπος που παίζει slide στο κομμάτι είναι ΟΛΑ τα λεφτά. Τόσο καλαίσθητο παίξιμο slide, δυσκολεύομαι πολύ να βρω σε άλλον κιθαρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε όλοι λάθος, το μυστικό του ήχου του κρύβεται στο χαλί. Είναι Περσικό, "V.O.S." που λένε και στο Ιράν...      ;D

 

 

Και σιγά την "ηχάρα" που βγάζει από το 4ο λεπτό και μετά. Το πιο πιθανό είναι ότι πατά ένα 2ο Tubescreamer, με αποτέλεσμα να "μπουκώσει" τον ήχο του περισσότερο. Ούτε fuzz, ούτε τίποτα. Over-overdriven ήχος, από 2 OD pedals. Έτσι και αλλιώς πριν το 4ο, παίζει με το κλασικό Tubescreamer.

 

 

κι εγω για 2 drives  εκανα υποθεση .Τωρα για το χαλι ,δε το χα σκεφτει .Ποιας εταιριας ειναι ,ξερεις ?εχω δει πολλους κιθαριστες να το χρησιμοποιουν.εχω δει και κατι Χ που εχουν πανω τους με ταινια .λες να παιζει ρολο και το χρωμα της ταινιας για το feedback?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου