Προς το περιεχόμενο

DIY PEDALBOARD ή πεταλιέρα??


Andreas.S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινώντας αυτο το thread παρακαλω πολυ μη με βρισετε για τις ερωτησεις που μπορει να κανω και να σας φανουν οτι προερχονται απο καποιον ασχετο! ο λογος απλος..

ΝΑΙ, ΕΙΜΑΙ σχετικα ή συγκριτικά στο θέμα κιθάρας  ;D.. αλλα οχι για για πολυ ακομα!

 

Ειμαι τραγουδιστης και υστερα απο αρκετες μπαντες, δισκο, μαθηματα κλπ νομιζω οτι ηρθε η ωρα να περασω και στην κιθαρα..Κιθαρα παιζω περιπου τα ιδια χρονια που τραγουδαω αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα..εχω ενα επιπεδο, οχι ικανο για να βγω σε λαιβ ας πουμε αλλα δεν ειμαι πρωταρης με τιποτα. Κανω μαθηματα και συνεχιζω σοβαρα πλεον την μελετη.

 

Απο κιθαριστικο εξοπλισμο η εξοπλισμο σχετικο με κιθαρα εχω: ενα 15αρη μαρσαλ με εφε, μια gibson firebird, μια cort (αρκετα καλη για τα 200 ερω που ειχα δωσει) και μια ακουστικη νορμαν custom απο Καναδά, και μια καρτα ήχου motu ultra lite mk3 Firewire, σχετικα σαπιο pc, αστεια ηχεια για μουσική.

 

Θελω να παρω μια πεταλιερα αλλα δεν εχω κατασταλλαξει στο αν πρεπει να παρω πεταλιερα ετοιμη η να φταιξω το δικο μου pedalboard.. Επειδη φανταζομαι οτι αυτο θα εχει σχεση και με τον ηχο που θελω να εχει η κιθαρα μου, ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ θα σας πω οτι θελω να κινηθω καπου προς τα εδω

(τουλαχιστον για το πιο post παιξιμο)

η και στα clean αυτουνου εδω (ιδιως στην εισαγωγη)

και φυσικα στις κιθαρες των karnivool και dead letter circus

..

 

Αλλα δεν εχω ιδεα για το πως φτανω στον ηχο για τιποτα απο τα παραπανω, οποτε περιμενω να διαφωτισετε! ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα φίλε.

 

Αν θέλεις πολλούς και διαφορετικούς ήχους, φτηνότερο κόστος, μικρότερο όγκο και βάρος και είσαι διατεθειμένος να περάσεις χρόνο για να τους δημιουργήσεις, προσανατολίσου στην πεταλιέρα. Στο noiz θα βρεις στις αγγελίες εξαιρετικά κομμάτια.

 

Τα πετάλια είναι η καλύτερη λύση (για πολλούς) στο θέμα του ήχου, αλλά απαιτούν να πληρώσεις πάρα πολλά μέχρι να φτάσεις σε αυτό που ονειρεύεσαι - και οι περισσότεροι δεν το έχουμε φτάσει και μάλλον θα το αναζητούμε στον αιώνα των αιώνων....

 

Καλές μουσικές

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο ενισχυτής που έχεις είναι αυτός

Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις τεράστιες διαφορές με μια πεταλιέρα .

Ο ήχος σου θα φτιάξει δραματικά με καλύτερο ενισχυτή .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι και πιο παλιος  ;D ...

 

προφανως δεν περιμενω να καταλαβω διαφορα με αυτον αλλα λογω και της μουσικης που θελω να παιξω (ενα μιγμα post rock / ambient / trip hop βασισμενο στην ηλεκτρονικη μουσικη) σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερο να παω στην πεταλιερα / pedalboard και να αφησω τον μεγαλο ενισχυτη γιατι δεν μου χρειαζεται και πολυ..τουλαχιστον αμεσα

 

δηλαδη συνδεω την πεταλιερα με την κιθαρα και μετα με την καρτα ηχου και τα βγαζω ολα απο ακουστικά ή απο καλα ηχεία (για recording).. και ετσι γραφω και κανω και προβα ή λαιβ χωρις ενισχυτη.

 

Εχω σκεφτει κατι λαθος? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι και πιο παλιος  ;D ...

 

προφανως δεν περιμενω να καταλαβω διαφορα με αυτον αλλα λογω και της μουσικης που θελω να παιξω (ενα μιγμα post rock / ambient / trip hop βασισμενο στην ηλεκτρονικη μουσικη) σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερο να παω στην πεταλιερα / pedalboard και να αφησω τον μεγαλο ενισχυτη γιατι δεν μου χρειαζεται και πολυ..τουλαχιστον αμεσα

 

δηλαδη συνδεω την πεταλιερα με την κιθαρα και μετα με την καρτα ηχου και τα βγαζω ολα απο ακουστικά ή απο καλα ηχεία (για recording).. και ετσι γραφω και κανω και προβα ή λαιβ χωρις ενισχυτη.

 

Εχω σκεφτει κατι λαθος? ???

 

Τυγχάνω ψιλοεγκάθετος στο θέμα : πετάλια. Ξεκκίνα σιγά σιγά με σειρά προτεραιότητας, δοκίμασε όσο μπορεις (ειδικά πλαι πλαι) και φτιαξε τον ηχο σου. Πιστευω οτι μεσο-μακροπροθεσμα ειναι πιο ικανοποιητικό και σίγουρα πιο ικανοποιητικό και ευελικτο.

 

Μη σνομπαρεις τα πιο οικονομικα πεταλια - κοιτα παντα πρωτα τα αναλογικα και μετα τα ψηφιακα. My two drachmas :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανω την ερωτηση του χαζου τωρα ::)

 

Υπαρχουν αναλογικα και ψηφιακα πεταλια??

 

Και αν ναι, τι τα διαχωριζει ουσιαστικα ( σε ηχο, τιμη, αποδοση κλπ)?

 

Επισης μια πεταλιερα ειναι ψηφιακη απο οτι καταλαβαινω με μαζεμενους πολλους ηχους. σωστα?

 

Τελος οταν λες πλαι πλαι, εννοεις ξεκιναω πχ. απο το delay, κολλαω διπλα το drive, μετα το booster και στην ολη διαδικασια βλεπω τι μου κανει και τι οχι?

 

Καλα τα παω μεχρι τωρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όλες οι απαντήσεις εν συντομία, τεράστιο κεφάλαιο)

 

για να κανω την ερωτηση του χαζου τωρα ::)

 

Υπαρχουν αναλογικα και ψηφιακα πεταλια??

 

Ναι - η ιστορία ξεκίνησε με τα αναλογικά κυκλώματα προφανως και καπου στα 80s μπηκαν και ψηφιακά στο παιχνίδι.

 

Βέβαια όσο βελτιώνεται η τεχνολογία τα ψηφιακά συνεχίζουν να εξελίσσονται - τα αναλογικά ως επι το πλείστον βελτιώνονται λόγω βελτιώσεων στις διαδικασίες παραγωγής των υλικών τους και διαφόρων εταιριών / χομπιστών που συνεχίζουν να σχεδιάζουν.

 

Και αν ναι, τι τα διαχωριζει ουσιαστικα ( σε ηχο, τιμη, αποδοση κλπ)?

 

 

Ψηφιακό σημαινει κυρίως πως μεσολαβεί καποιου ειδους analog to digital converter (και αναποδα πριν την εξοδο) που περνάει το σήμα σε εναν μικροεπεξεργαστή ο οποιος παράγει το εφφε με βάση καποιον αλγόριθμο. Η ποιοτητα του sampling και του conversion, οι δυνατοτητες του επεξεργαστη σε ταχύτητα, μνήμη, και αρχιτεκτονική και ο αλγόριθμος καθορίζουν την ποιότητα του εφφε. Συνήθως έχουν λιγότερο θόρυβο απο τα αναλογικά σε modulation (chorus flanger ktl) και delay εφφε (περισσοτερος θερμικός θόρυβος λόγω αντιστασεων και λοιπων components, εσωτερικός θορυβος διαφορων κυκλωματων ρολογιων κτλ). Επισης η αναλογική σχεδίαση ειναι πολυ πιο πολυπλοκη λόγω φυσικων περιορισμων στις υπομοναδες (εσωτερικες εμπεδησεις / χωρητικοτητες καποιων τσιπ, δυνατοτητες driving ρολογιων κτλ)

 

ΕΙναι συνήθως πιο φτηνα απο ενα αντιστοιχων δυνατοτητων αναλογικο πεταλι. Στα ψηφιακά πεταλια, μια εταιρία κανει ερευνα, σχεδιαζει και κατασκευαζει ενα πεταλι πλατφορμα σαν βαση. Απο κει και περα, με λιγη ισως διαφοροποιιηση στο σχεδιασμο αν ειναι αυτο απαραιτητο, βαφει τα πεταλακια διαφορετια χρωματα και τα προγραμματιζει για διαφορετικα εφφε. Στα αναλογικα πεταλια ειναι λιγο πιο πολυπλοκο και επομενως το κοστος ανεβαινει.

 

Αποδοση δε ξερω τι εννοεις (άλογα;  ;D) Τα ψηφιακα παντως συνήθως εχουν μεγακύτερη καταναλωση ενεργειας.

 

ΤΟ καλο με τα ψηφιακα ειναι οτι προσφερουν συνήθως μεγαλύτερη πληθώρα ήχων ή ακομη ήχους που θα ηταν αδυνατον να βγουν απο αναλογικο πεταλι. Το καλο με τα αναλογικα ειναι οτι ειναι συνήθως "κουρδισμενα" σε ενα (σχετικα με τα ψηφιακα) στενο ευρος ήχων οποτε φτιαχνεις ευκολα ήχο χωρις να χανεσαι.

 

Επισης μια πεταλιερα ειναι ψηφιακη απο οτι καταλαβαινω με μαζεμενους πολλους ηχους. σωστα?

 

Ναι ως επι το πλειστον. Ασχετα αν στο παρελθον υπηρχαν και αναλογικες πεταλιερες (προσφατα ειδα μια της gibson / maestro που βαραγαν και κατι κουδουνια). Καποιες πεταλιερες εχουν αναλογικο κυκλωμα για τα drive και ψηφιακο για τα υπολοιπα εφφε. Αυτες ειναι μια καλη λυση ισως. Αλλες πεταλιερες εχουν μονο Modulation effects Και delays.

 

 

Τελος οταν λες πλαι πλαι, εννοεις ξεκιναω πχ. απο το delay, κολλαω διπλα το drive, μετα το booster και στην ολη διαδικασια βλεπω τι μου κανει και τι οχι?

 

Οχι εννοουσα αν θελεις chorus ακου οσο πιο πολλα chorus μπορεις αλλα προφανως καλο θα ηταν η τελικη αποφαση να παιρνεται με βαση το τρεχον setup σου για να δεις τι κολλαει καλυτερα

 

 

Καλα τα παω μεχρι τωρα?

 

 

Θες διάβασμα - μη βιαστεις ακόμη.

 

Γκουντ Λακ!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εχω διαβασμα γιαυτο και και..ρωτωντας πας στην πολη :P ..

 

Αλλα γιατι ομως υποστηριζεις diy pedaloboard και οχι πεταλιερα ετοιμη ???

 

Μηπως η τελικη επιλογη περα απο τον ηχο ή την κα..λα να πατας πολλα κουμπακια με τα ποδια σου, η το ποσο portable ειναι κατι η οχι, εχει να κανει κ με το τι μουσικη θες να παιξεις?

 

Εγω παντως σαν ηχους θελω να εχω ενα αρκετο variety και να τους φτιαξω εγω οσο γινεται..τωρα βεβαια κατι μας ειπες, θα μου πειτε απο οτι καταλαβαινω αλλα οκ :P ..

 

Για τα custom πεταλια (περα απο εταιριες δηλαδη) τι γνωμη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να σου γλιτώσω λίγο χρόνο και χρήμα .

Ξεκίνησα να αγοράζω μπλιμπλίκια για την κιθάρα από το 1982 προσπαθώντας να βρω συντομεύσεις για έναν καλό ήχο .

Πολλά πετάλια ,πεταλιέρες, ενισχυτές ,κιθάρες .Πολλά από αυτά μπήκαν σε πατάρια και χαρίστηκαν ,κάποια ήταν αγαπημένα και μετά ξεχάστηκαν, κάποια αποσύρθηκαν γρήγορα και γίνανε αγαπημένα πάλι πρόσφατα.

Είναι μέρος της εξέλιξης .

Ανεξάρτητα από το ύφος της μουσικής που σου αρέσει σήμερα ,ανεξάρτητα από γούστα ,υπάρχει μια πραγματικότητα , κάθε πετάλι θα ακουστεί καλύτερα σε έναν καλό ενισχυτή ,το αντίθετο δεν ισχύει .

 

Οι μόνες λύσεις που έχω ακούσει να είναι αξιοπρεπείς εναλλακτικές ενισχυτών είναι eleven rack (με αρκετές επιφυλάξεις), axe-fx, kemper (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου  ;)) .

 

Επειδή τώρα ξέρω ότι είσαι έτοιμος να πατήσεις πετάλια θα σου έλεγα να πάρεις μια φτηνή πεταλιέρα για να σου περάσει ,συμφωνώ με τον φίλο που σε προτρέπει σε πετάλια αλλά φοβάμαι ότι θα δώσεις αρκετά χρήματα για τα βασικά και θα σε απογοητεύσουν στον ενισχυτή σου .

Ένα καλό wah θα κοστίσει κοντά στα 80-90 ευρώ μια VOX TONELAB θα κοστίσει 160 και θα σου δώσει το wah και έναν σκασμό εφέ να έχεις να παίζεις + usb για να γράφεις στο κομπούτερ .Θα κρατήσει το ενδιαφέρον σου για κανέναν χρόνο ,μετά πατάρι  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το ύφος της μουσικής που σου αρέσει σήμερα ,ανεξάρτητα από γούστα ,υπάρχει μια πραγματικότητα , κάθε πετάλι θα ακουστεί καλύτερα σε έναν καλό ενισχυτή ,το αντίθετο δεν ισχύει .

 

Ένα καλό wah θα κοστίσει κοντά στα 80-90 ευρώ μια VOX TONELAB θα κοστίσει 160 και θα σου δώσει το wah και έναν σκασμό εφέ να έχεις να παίζεις + usb για να γράφεις στο κομπούτερ .

 

+1000

 

Για να παω το θέμα λίγο παραπέρα, η πλειονότητα των πεταλιών βρώμας (overdrive/fuzz/distortion/κτλ) είναι φτιαγμένη για λαμπάτους ενισχυτές.

Δεν είναι για παλιούς 15άρηδες transistor ενισχυτές.

 

Αυτό που εσύ ψαχνεις είναι ο ήχος από το συνδυασμό πεταλιού και λαμπάτου ενισχυτή (του είδους που ακούς).

 

Προτείνω να πάρεις μεταχειρισμένη μια πεταλιέρα με καλά amp simulations. Ο 15άρης marshall θα παίξει το ρόλο του απλού ηχείου. Η πεταλιέρα θα σου κάνει τη δουλειά συνδυάζοντας εσωτερικά πετάλι(α) με amp sims. Θα είναι και ευκαιρία για να μάθεις τους διάφορους ενισχυτές και πετάλια και πως αντιδρούν μεταξύ τους.

 

Έχω το pod x3 live και έχει δώσει νεα πνοή στον παροπλισμένο Peavey Rage 158 (μοντέλο 1996) που έχω.

 

Και στον υπολογιστή γράφεις κατευθείαν μέσω USB ή μέσω της απλής εξόδου σε κάρτα ήχου.

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου