Προς το περιεχόμενο

DIY PEDALBOARD ή πεταλιέρα??


Andreas.S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εάν περιμένεις λίγο ,αυτή πιστεύω θα είναι η καλύτερη πεταλιέρα που μπορείς να αγοράσεις .

 

http://shop.fractalaudio.com/FX8_Multi_Effects_Pedalboard_p/fas-007.htm

 

;D

 

Και σουπερ πανακριβη !

 

Να ξαναπω καπου εδω οτι ενισχυτη δεν εχω (15αρης μαρσαλ με εφε, ειναι για παρτυ με καραμουζες) και αν παρω την πεταλιερα δεν θα εχω και λεφτα για ενισχυτη.. Ο φιλος spyros delta πιο πανω με καλυψε σε πολλα και στο οτι δεν χρειαζομαι ενισχυτη (μπορω να κανω φαση με ακουστικα μονο ή και καποια καλα ηχεία)..

 

Απο μια ψιλοερευνα στο θωμα περα απο το pod :

http://www.thomann.de/gr/line6_firehawk_fx.htm

http://www.thomann.de/gr/boss_gt100.htm

 

ειναι στα ιδια λεφτα ολες, ποια προτεινεται? (απο οτι καταλαβαινω ειστε του Pod ολοι 8)

 

Μου ξεφευγει καποια ή κατι αλλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η διαμαχη μεταξυ πεταλιων - πεταλιερας ειναι αιωνια.

 

Θα σου γραψω τι εκανα εγω μπας και σου φανει χρησιμο:

 

Πισω στο 2005 αγορα την Podxt live της Line 6, τοτε ηταν το τοπ μοντελο, εδωσα 520ευρω θυμαμαι, την χρησιμοποιησα σε λαηβ, ηχογραφησεις προβες, εβγαλε καποιες φθορες, λογικο με τα χρονια οι οποιες επιδιορθωθηκαν.

 

Αυτο που με εκανε να την παρω ηταν η λογικη του πωλητη:

"Εχεις ενα φτηνο Zoom, αν πας στο αμεσως επομενο μοντελο καποια στιγμη θα το ξεπερασεις πηγαινε απευθειας στο κορυφαιο αυτη τη στιγμη (Podxtlive) και θα την εχεις για πολυ καιρο" οπερ και επραξα και δεν το μετανωσα καθολου!

 

Επισης με τα χρονια εφτιαξα και ενα pedalboard σιγα σιγα με διαλεχτα κομματια για back up στην πεταλιερα και για χρηση στο σπιτι.

 

Bottom line:

Ολες οι πεταλιερες που κυκλοφορουν τωρα μπορουν να σου δωσουν τελειο ηχο, αν φυσικα διαθετεις εναν ενισχυτη με καλο καθαρο καναλι, οποτε οποια και να παρεις εξαρταται απο σενα αν θα βγαλεις καλο ηχο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλήξεις σε Line6 πάντως δεν ξέρω αν θα πρότεινα αυτή που λες..

 

Η Firehawk είναι στημένη για να ρυθμίζεται από συσκευή με iOS ή Android και σύνδεση με bluetooth..αν δεν τα πας πολύ καλά με τα μπλιμπλίκια θα σου έλεγα να μην πάρεις αυτό. Χάνεις και την αμεσότητα αν θες να αλλάξεις κάτι σε συνθήκες Live πχ και γενικότερα εξαρτάσαι και από μια δεύτερη συσκευή..

 

Αντίθετα παίρνεις ένα τέτοιο που έχει τους ίδιους ακριβώς ήχους και είναι και πιο ευέλικτο μηχάνημα σε συνδέσεις (και εξαιρετική τιμή του b-stock νομίζω:

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_hd500x_b_stock.htm

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑι η τιμη ειναι πραγματι πολυ καλη!

 

Ξερει κανεις αν μπορω να κοτσαρω πανω μικροφωνο ωστε να την εχω και για πεταλιερα μικροφωνου??

 

Η για εκει χρειαζομαι ειδικο μηχανημα για την φωνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οποτε ενα senheizer που εχω κουμπωνει κομπλε.. και τα εφε ειναι τα ιδια ετσι??

 

Ταυτοχρονα φαση γινεται?? και κιθαρα και μικροφωνο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα "μπερδευει"

Ουτε καν με δυο κιθαρες (που μπορει να παρει και 2η - εχει κι αλλη υποδοχη) δεν γινεται "καθαρα".

Δεν μπορεις να εχεις δυο ηχους ξεχωριστους για μικ και κιθαρα

Δεν το εχω ψαξει και πολυ βεβαια γιατι δεν ασχολουμαι με το μικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα αδερφε! ευχαριστω παρα πολυ ολα τα παιδια για τις συμβουλες..

Με κατατοπισατε αρκετα! οτι χρειαστω θα ξαναποσταρω! το thread το αφηνω ως εχει να γραψει και να αναλυσει ο καθενας οτι θελει πανω στο θεμα ασχετα απο μενα!

 

Ευχαριστω και παλι.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου