Προς το περιεχόμενο

Ενιχυτής ή PA για ενίσχυση TONELAB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον pro junior π.χ. θέλεις αλλαγή λυχνιών + ηχείου πριν ακουστεί καλά.

 

Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή στις λάμπες και το ηχείο.Κι εγώ όταν τον παρήγγειλα είχα υπόψιν οτι άμεσα θα του τα άλλαζα' date='αλλά μου φάνηκε μια χαρά και τον άφησα έτσι :wink:

 

ΒTW έχω ανεβάσει και κλιπάκια με Tonelab + Pro junior εδώ

 

Αν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις ρυθμίσεις της Tonelab σκέτης και δεν θέλεις να παρεμβάλλεται τίποτα άλλο στον ήχο σου βέβαια δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για λαμπάτους ενισχυτές.Αν και ίσως μόλις δοκιμάσεις να αλλάξεις γνώμη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή στις λάμπες και το ηχείο.Κι εγώ όταν τον παρήγγειλα είχα υπόψιν οτι άμεσα θα του τα άλλαζα,αλλά μου φάνηκε μια χαρά και τον άφησα έτσι

 

ΒTW έχω ανεβάσει και κλιπάκια με Tonelab + Pro junior εδώ

 

Αν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις ρυθμίσεις της Tonelab σκέτης και δεν θέλεις να παρεμβάλλεται τίποτα άλλο στον ήχο σου βέβαια δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για λαμπάτους ενισχυτές.Αν και ίσως μόλις δοκιμάσεις να αλλάξεις γνώμη

 

Κατάλαβαίνω...Αυτό ακριβώς σκέφτομαι για να πώ την αλήθεια. Κάτι όμως βασικό για μένα είναι η η μικρή εξάρτηση της χροιάς από την ένταση. Να μπορώ δηλαδή να παίξω στο 2 και να ακούγεται σχεδον το ίδιο με το 5. Αυτό βεβαια δεν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση-το καταλαβαίνω- και για πολλούς λόγους. Γι αυτό σκεφτόμουν το τρανσιστορ με πολλή περίσσεια ισχύος.

 

Ωραία τα clips. Θα δω αν έχω τίποτα κατάλληλο για την περίσταση να ανεβάσω κι εγώ.

Όχι τίποτε άλλο...να δείτε και για τι δουλειά τον θέλω τον ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον pro junior π.χ. θέλεις αλλαγή λυχνιών + ηχείου πριν ακουστεί καλά.

 

Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή στις λάμπες και το ηχείο.Κι εγώ όταν τον παρήγγειλα είχα υπόψιν οτι άμεσα θα του τα άλλαζα' date='αλλά μου φάνηκε μια χαρά και τον άφησα έτσι :wink:

 

ΒTW έχω ανεβάσει και κλιπάκια με Tonelab + Pro junior εδώ

 

Αν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις ρυθμίσεις της Tonelab σκέτης και δεν θέλεις να παρεμβάλλεται τίποτα άλλο στον ήχο σου βέβαια δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για λαμπάτους ενισχυτές.Αν και ίσως μόλις δοκιμάσεις να αλλάξεις γνώμη :wink:

 

και βεβαια δεν ειναι αναγκαια η αλλαγη στο μεγαφωνο (μεγαφωνο λεγεται οχι ηχειο :lol: ),προσωπικα το αλλαξα γιατι θελω ενα συγκεκριμενο απο τις τυλιχτες χορδες μου μια και ολα τα σολα μου τα παιζω πλεον σε αυτες με δυνατο καθαρο ηχο και πολυ Twang & το στοκ ηχειο ψιλο..."εκλανε" :oops: αν παιζεις ..φυσιολογικη κιθαρα δεν χρειαζεται να αλλαξεις το μεγαφωνο.

 

Τις λυχνιες πρεπει να τις αλλαξεις αν θες πραγματικα εξαιρετικο ηχο αλλα το κοστος ειναι ΑΣΤΕΙΟ για εναν τετοιο ενισχυτη (30-50 ευρω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταλαβαίνετε πιστεύω τον προβληματισμό μου...Από τη μία βλέπω ότι ουσιαστικά αυτό που θα ήθελα (άμεσα) είναι η αναπαραγωγή της TONELAB σε εντάσεις jam με ευκρίνεια, από την άλλη ένα καλό combo είναι κάτι πιο αυτόνομο που ενδεχομένως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς πεταλιέρα. (Λέμε τώρα...ΠΟΤΕ δεν έχω "κοτσάρει" την κιθάρα στον ενισχυτή κατ' ευθείαν...μόνο σε μαγαζί για να ακούσω (είτε το ένα είτε το άλλο)).

Ακόμα κι αν χρωματίζει τον ήχο το combo αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικό αλλά είναι άλλη μια παράμετρος προς έλεγχο/βελτιστοποίηση κατά περίπτωση.

Και οι δύο απόψεις που έχουν ακουστεί (ενεργά ηχεία / λαμπάτος ενισχυτής) είναι οι δύο προσανατολισμοί που είχα κατά νου όταν ξεκίνησα το thread (βλ. και τίτλο).

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις/συμβουλές. Όταν μου δωθεί η ευκαιρία θα πάω να ακουσω αυτά που προτείνατε και βλεπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου