Προς το περιεχόμενο

Tablet ως αναλόγιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Επίσης για Android εγώ υιοθέτησα το Lyric Pad που αναφέρθηκε πιο πάνω, χωρίς πρόβλημα. Απλό και εύχρηστο.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dna.lyricpad2.full&hl=el

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε θα γράψω κάτι περί του θέματος διότι δε γνωρίζω, καθότι προτιμώ να μαθαίνω τα κομμάτια άριστα πριν βγω σε live. Δέχομαι τη χρήση ταμπλέτας σε πρόβες αλλά το θεωρώ ντροπή να χρησιμοποιείται on stage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα γράψω κάτι περί του θέματος διότι δε γνωρίζω, καθότι προτιμώ να μαθαίνω τα κομμάτια άριστα πριν βγω σε live. Δέχομαι τη χρήση ταμπλέτας σε πρόβες αλλά το θεωρώ ντροπή να χρησημοποιείται on stage.

 

???

Αναλογα το ειδος της μπαντας και της μουσικής που παιζει. Πχ, εννοειται οτι δεν θα βγεις να πεις το Ace of Spades με το tablet. Αλλα, ομως πολλα stages, σε καποιο αλλο παλκο, πχ ρεμπετικα, λαικα κτλ και οπουδηποτε χρησιμοποιειται αναλογιο με τυπωμενους στιχους, κατι τετοιο πολλους μπορει να τους εξυπηρετει.

 

Επισης, εγω παιζω rock/. hard rock κτλ. Εννοειται οτι δεν θα το εχω στη σκηνη. Ομως μονο την διαχειριση που μπορεις να κανεις, και να αλλαζεις οπως θες τις λιστες, και στις προβες ειδικα, αξιζει τα λεφτα του.

 

Για αυτο γραφω παραπανω στο αλλο ποστ...περι ορεξεως  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα γράψω κάτι περί του θέματος διότι δε γνωρίζω, καθότι προτιμώ να μαθαίνω τα κομμάτια άριστα πριν βγω σε live. Δέχομαι τη χρήση ταμπλέτας σε πρόβες αλλά το θεωρώ ντροπή να χρησιμοποιείται on stage.

 

Αυτό ισχύει ανά περίπτωση, ανά όργανο και κατά μπάντα.

 

Στα μεγάλα stage και σε πολύωρα προγράμματα (πχ Πάολες, Ρέμοι, Βανδές, Καρράς κτλ) επιβάλλεται η χρήση οδηγών διότι παίζεις πολύ συγκεκριμένα θέματα επίσης έχεις κανα 500,000 κομάτια σετλιστ τα οποία λογικό είναι να μη τα θυμάσαι όλα απέξω. Αυτό ισχύει και σε μικρότερα λαικά σχήματα ορχήστρας λιγότερο γνωστά υπάρχουν οδηγοί και μαέστρος αλλιώς γίνεται της πόπης,,,,

 

τώρα εντάξει ένα σετ 20-30 κομάτια 2ώρες λάιβ ίσως να μη χρειάζεται οδηγό

 

το τάμπλετ απλώς γλυτώνει τα φωτάκια στο ντοσιέ σε κάθε περίπτωση ένα πρόγραμμα κάπου θα πρέπει να υπάρχει, έχω δει και πολλούς τραγουδιστές να έχουν tablet για τα lyrics μπροστά εκτός από οδηγούς μουσικών, δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτό.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που δουλεύει με tablet και το χρησιμοποιεί για να βλέπει τους στίχους από το ρεπερτόριό του, αντί των ντοσιέ.....

 

Χμ, συμπαθατε με, αλλα αυτο κυριως πραγματευεται το thread. Οχι αν και κατα ποσο ειναι σωστο, ή πού ή αν θα επρεπε να χρησιμοποιεται στα live κτλ  :-X

 

Μπορουμε να ανοιξουμε αλλο thread για το κατα ποσο γινεται ή θα επρεπε ή δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιειται  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, συμπαθατε με, αλλα αυτο κυριως πραγματευεται το thread. Οχι αν και κατα ποσο ειναι σωστο, ή πού ή αν θα επρεπε να χρησιμοποιεται στα live κτλ  :-X

Γιατί πρώτη φορά βλέπεις κάποιο νήμα να εκτρέπεται σε άσχετα θέματα? Τουλάχιστον εδώ προς το παρόν κινείται σε σχετικές παράπλευρες πληροφορίες οπότε no harm done.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και οχι, και το εχω κανει και εγω  ;D (ωχ, το ΄πα  ;D )

 

Απλα, θα μπορουσε να ξεκινησει σαν καινουργιο thread, μιας και γινεται χρηση των tablet, και με τα χαρας να ανοιξουμε εκει την συζητηση  ;)

 

Τωρα, θα σου προτεινα να του ριξεις και εσυ μια ματια, οχι φυσικα για να το παρεις στο live (οπως εγραψα και παραπανω, ουτε εγω θα το εκανα), αλλα offstage και στις προβες ή ακομα σε pre stage καταστασεις, και μονο για την οργανωση των setlists ισως να σε βολευε και εσενα. Χωρις να περασεις ουτε σε ενα τραγουδι τους στιχους του. Χωρις να αγορασεις τιποτα.

 

Οταν το πρωτοδουλεψα, δεν το εκανα για τους στιχους. Αλλα για την οργανωση και διαχειριση των setlist. Μετα ειδα οτι θα με βολευε, απο το να εχω ενα πακο Α4, να βρισκομαι οπουδηποτε, και να μαθαινω τους στιχους απο το κινητο μου, ή να συνδεω το κινητο μου και να κανω και εξασκηση στην κιθαρα τα κομματια κατευθειαν απο τα mp3 τους βασει της λιστας μου

 

Ριξε μια ματια, και ριξε και εδω καμια εντυπωση  :)

 

(σημ.: Εναν να βοηθησει το κατεβατο παραπανω, ειναι κερδος για τους συναδελφους μουσικους  ;) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πρώτο ποστάρισμα στην ομάδα, αν και την παρακολουθώ χρόνια. Ενα πολύ αξιόλογο πρόγραμμα είναι το

Mobile Sheets Pro

Κοστίζει 15 ευρώ απο το google playstore, αλλά πραγματικά τα αξίζει. Εισάγεις τα τραγούδια σου σε pdf ή φωτογραφίες. Αλλά μετά μπορείς να φτιάξεις προγράμματα, συλλογές, να τα χωρίσεις ανα genre ή καλλιτέχνες και για παράδειγμα όταν φτιάξεις ένα πρόγραμμα ή μια συλλογή τα βλέπει όλα τα κομμάτια σαν ένα pdf. Οπότε δεν έχεις το άνοιξε κλείσε των αρχείων. Αλλο ένα χρήσιμο είναι οτι αυτόματα βγάζει ένα layer πάνω απο το τραγούδι και εσύ μπορείς να σβήσεις/γράψεις/επεξεργαστείς ότι θες εκεί πάνω. Και κάτι που μας βόλεψε με τους φίλους που παίζουμε μαζί είναι οτι μέσω του app μπορούμε να μοιραστούμε προγράμματα, συλλογές ή ακόμη και όλα τα τραγούδια μέσω bluetooth. Πραγματικά πολύ χρήσιμο, δεν το αλλάζω, αν και θέλει πάρα πολύ δουλειά στην αρχή να μετατρέψεις τα πάντα σε φωτό ή pdf και να περάσεις τα στοιχεία κάθε τραγουδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα γράψω κάτι περί του θέματος διότι δε γνωρίζω, καθότι προτιμώ να μαθαίνω τα κομμάτια άριστα πριν βγω σε live. Δέχομαι τη χρήση ταμπλέτας σε πρόβες αλλά το θεωρώ ντροπή να χρησιμοποιείται on stage.

 

Σε φαντζομαι να ξεχασεις καμια φορα αυτα που παιζεις και να κοιτας τον μπασιστα/κιθαριστα για να θυμηθεις τις συγχορδιες... μετα να δω την ντροπη. Ολοι καποια στιγμη ξεχναμε, ειτε παιζουμε 5 ειτε 25χρονια τα ιδια ακριβως τραγουδια, επαγγελματιες και μη, με πιεση η χωρις. Αν εσυ καταφερνεις να τα θυμασαι ολα και παντα, μπραβο σου, εγω παντως ξεχναω απιστευτα συχνα οποτε κατανοω οσους χρησιμοποιουν κατι για οδηγο, αρκει να μη  βγει το live με σκυμμενο κεφαλι, εκει ειναι φαουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου