Προς το περιεχόμενο

Fender 57/62 vs Fender Fat 50 ηχητικο ντοκουμεντο ( Καθαρα )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

E ναι πρωτα μας θαβεις καλα καλα και μετα μας λες και θενκ γιου...  ;D

 

To θενκ γιου είναι το λιγότερο, όταν κάποιος/κάποιοι ασχολήθηκαν/έπαιξαν/ηχογράφησαν παρουσίασαν κάτι, αν μη τι άλλο. Ε, αν με έπιασε και λίγη από την κλασσική ελληναράδικη γκρίνια, να με συμπαθάτε, δεν είναι κακόβουλη. Απλά αν μου λεγαν διάλεξε ένα από τα δύο, θα έκανα αμπεμπαμπλόμ και δεν θα το μετάνιωνα μετά...  :) (και δε φταίει το video γι' αυτό φυσικά...)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θενκ γιου είναι το λιγότερο, όταν κάποιος/κάποιοι ασχολήθηκαν/έπαιξαν/ηχογράφησαν παρουσίασαν κάτι, αν μη τι άλλο. Ε, αν με έπιασε και λίγη από την κλασσική ελληναράδικη γκρίνια, να με συμπαθάτε, δεν είναι κακόβουλη. Απλά αν μου λεγαν διάλεξε ένα από τα δύο, θα έκανα αμπεμπαμπλόμ και δεν θα το μετάνιωνα μετά...  :) (και δε φταίει το video γι' αυτό φυσικά...)

 

Εντάξει δεν υπάρχει θέμα , ετσι για πλακα το ειπα . Γενικα ομως εδω και 6 χρονια που ανεβάζω βιντεο και τεστ εξοπλισμού , εχω ανεβασει πάνω απο 200 βιντεο τα οποία ειναι στο κανάλι μου , πάραυτα υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων κυρίως Ελλήνων ( που γενικα ειμαστε ανθέλληνες ) όπου στα 200 και βιντεο που εχω ανεβασει , εχουν βρει 200 και λάθη . Δεν τους εχει αρέσει αν μου επιτρέπεται τον όρο τίποτα . Πάντα κατι υπάρχει λαθος . Δεν ξέρω πως να το πω ; Και γενικα πως να χαρακτηρίσω οτι και στατιστικά στα 200 βιντεο πρεπει να ακούσεις και ενα μπράβο καπου καπου .

 

Τελος πάντων επαναλαμβάνω δεν αναφέρομαι σε εσενα , το λέω ειλικρινά απλα μου κανει εντύπωση πως γίνεται να ανεβάζουν ορισμένοι μια παπατζα με ηχογράφηση απο κινητο και να γίνεται απο κατω θηριωδίες για το ποσο γαματο ειναι το βιντεο κτλ και εδω με εμενα μετά απο τόση προσπάθεια να μην υπάρχει μια νορμαλ αποδοχή . Για να μην το ξαναπώ , το ξαναλέω δεν απευθύνομαι σε εσενα . ουτε ειμαι άνθρωπος που μου αρέσει να μου χαϊδεύουν τα αυτιά , αλλα ρε αδελφέ 200 βιντεο ειναι !!! Κάποιο πρεπει να σου αρέσει !!!

 

 

Τελος πάντων εκανα κι εγω το παράπονο μου , δεν μπορω να πείσω κάποιον αν δεν γουστάρει . Αρκεί να μην ειναι απο εμπάθεια γιατι αυτο που εισπράττω βασικα απο το κανάλι μου στο YouTube και κρίνοντας απο το τι γράφουν απο κατω κυρίως οι ελληνες ( με πληγώνει που το λέω ) γενικα υπάρχει η αντίληψη οτι για να εχεις εναν εξοπλισμο ακριβό οφείλεις να ξέρεις να παίζεις και σαν τον Ιγνάτιο . Διαφορετικά μην ζεις ! Να σας δώσω να καταλάβετε εχω βιντεο με line6 και ηχογράφηση απο κινητο και απο κατω πάνω απο 200 σχόλια για το ποσο Γαμάτος κιθαρίστας ειμαι και οτι σπέρνω . Εχω λιγο παραπάνω ηχογράφηση με μικρόφωνο και soldano slo και ακούω ποσο καραγκιόζης ειμαι και καλύτερα να τα πουλησω όλα και γενικα γκρίνια ...

 

Αποδέχομαι οτι όσο εκτίθεμαι θα κρίνομαι αλλα τωρα ανεβάσαμε ενα βίντεακι για να ακούσετε του μαγνητες . Ε μην ψειριζουμε και την μαϊμού ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ aris 17561

 

Δεν φταίει τόσο ο Έλληνας, νομίζω, στην περίπτωσή σου, όσο το είδος και τό μέσο της μουσικής.

 

To metal και οι παρυφές αυτού (και όσοι ασχολούνται με αυτό)/ η κιθάρα σαν όργανο (και όσοι ασχολούνται με αυτή)....είναι, πώς να το πώ κομψά.........ανταγωνιστικά με ποδοσφαιρικούς όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρη, επειδή προφανώς και αναφέρεσαι και σε μένα, ενώ γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια, θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω, ενώ δε θα το ήθελα υπό άλλες συνθήκες.

 

Αρχικά, επειδή όπως ο ίδιος είπες έχεις δώσει πολλά χρήματα για τον εξοπλισμό σου και έχεις πολύ ποιοτικά κομμάτια, η κριτική θα βασίζεται και στις αντίστοιχες απαιτήσεις. Είναι λογικό όταν ηχογραφείς κάτι decently με Line 6 να ακούς πολύ καλά λόγια, ενώ όταν έχεις αντίστοιχο αποτέλεσμα με Soldano SLO να λαμβάνεις αρνητικό feedback, γιατί το Line 6 προϊόν είναι ένα παιχνιδάκι της σειράς συγκριτικά με έναν ενισχυτή των 4000 ευρώ. Λογικό δεν είναι;

 

Δεύτερον, το ότι δουλεύεις πολύ για το αποτέλεσμα, δε σημαίνει ότι μόνο γι'αυτό πρέπει να γίνει αποδεκτό το ίδιο το αποτέλεσμα. Αυτό γινόταν όταν πηγαίναμε ακόμα σχολείο.

 

Τώρα στα πιο σχετικά σχόλια. Πες μου εσύ, αν η ποιότητα ηχογράφησης στο παρακάτω video είναι καλή ή όχι. (ακριβώς με τα ίδια στοιχεία ηχογραφεί, Marshall JVM-cab-mic και πολύ χειρότερη κιθάρα από τις δικές σου)

 

Εγώ θεωρώ ότι είναι καλός. Ακούς με αρκετή ακρίβεια, ό,τι περίπου ακούει ο τύπος στο σπίτι του. Στα δικά σου vids δεν ισχύει αυτό. Πρέπει λοιπόν να βρεις έναν τρόπο μέσα από διαφορετικές τεχνικές ηχογράφησης, να περάσεις αυτό που ακούς εσύ μέσα από το mic, ώστε να το ακούσουμε κι εμείς.

 

Αυτά από μένα, με κάθε καλή διάθεση και σεβόμενος τον κόπο σου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα την ηχογράφηση πολύ καλή οπότε μπράβο και στους δύο. Το δε ηχητικό αποτέλεσμα, όσον αφορά το χαρακτήρα των μαγνητών, είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό θα έλεγα, δεδομένων πάντα των περιορισμών της εκ του μακρόθεν ακρόασης αλλά και του γνωστού compression του youtube στα audio clips.

 

Η μόνη μου ένσταση είναι ο ενισχυτής που χρησιμοποιήθηκε και εν γένει η χρήση αυτών των ενισχυτών που έχουν σαφή προσανατολισμό σε συγκεκριμένα ηχοχρώματα, για ηχογράφηση απολύτως καθαρού σήματος. Με άλλα λόγια, ο ήχος των vintage τύπου single coils, βγαίνει υπερβολικά λεπτός. Οι μπάσες χορδές χωρίς όγκο και τα καντίνια, ειδικά στις ενδιάμεσες θέσεις, ακούγονται φτωχότατα.

 

Θα μου πεις βέβαια και θα έχεις δίκιο "αυτόν τον ενισχυτή έχω, τι να κάνω;". Ίσως θα ήταν καλή ιδέα για το μέλλον και αν επανέλθεις με βίντεο-τεστ αυτού του στυλ (δηλαδή καθαρός ήχος και single coils), να δανειστείς αν μπορέσεις έναν ενισχυτή με διαφορετικό ηχητικό προσανατολισμό που θα αναδεικνύει περισσότερο τα ιδιαίτερα ηχητικά χαρακτηριστικά αυτού του τύπου μαγνητών.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jazzjoker 

επειδή η ολη ηχογράφηση τελικά μου αρεσε θα επαναληφθεί με εναν deluxe (δικο μου ) και εκεί θα φανούν καλά οι μαγνητες. Πάντως εγω το είπα και στον Άρη οτι η ηχογραφηση  ηταν πολυ καλή αν σκεφτείς οτι εγω δεν ήθελα καθόλου να το κάνω, οτι δεν ρύθμισα τίποτα στον ενισχυτή και δεν κάναμε καμια δοκιμή. Πιστεύω το δεύτερο θα βγει πολύ καλύτερο.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου αρεσε ο ηχος που ακουσα.

Συνεπως δεν μπαινω καν στη διαδικασια να ψαξω τι και πως και γιατι.

Αν μου αρεσει αυτο που ακουω, μου φτανει.

Μπραβο για τη δουλεια που εκανες!

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου