Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος απο το πρίμο pot του active μπασσου


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα οτι το Active μπασσάκι που έχω παράγει ένα hiss. Εντόπισα το πρόβλημα στην αυξομείωση της ρύθμισεις για πρίμα. Τα ποτενσιόμετρα για μπασα και μεσαία δεν παργανουν κανεναν απολύτως θόρυβο. Συγκεκριμένα αυξάνοντας το πρίμο, το Hiss γίνεται εντονότερο. Το είδος του hiss ειναι αρκετά υψηλής συχνότητας (λογικο) και το clue στο πρόβλημα ειναι οτι η ένταση του επηρεάζεται και απο το που κοιτάει το μπάσσο στο χώρο. Το ερώτημα ειναι λοιπόν πως θα το διορθώσω με τα χεράκια μου αλλα και επειδη άνρθωποι ειμαστε και μια περιέργεια την έχουμε, πως καταφερε και απέκτησε τετοιο πρόβλημα το μπασσάκι μου? μια χαρούλα ηταν απο θορυβους. Αν και δεν το έχω διαβασει πουθενα , αναρωτήθηκα μηπως παιζει ρόλο ο τύπος μπαταρίας που βάζουμε στο active. Το πρόβλημα ειναι καθαρά στο μπάσο αφου έχω δοκιμάσει διαφορους ενισχυτες σε δυο τρεις περιοχές της Αθήνας (μου περασε και απο το μυαλο καμια ακτινοβολία απο κοντινή κεραία). Εαν συνεχιστεί θα πάω σε κάποιο Service αλλα ενα noiz το έχουμε, όλο και κάτι θα γνωρίζει απο θορύβους! Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα το πρόβλημα δεν είναι στο treble. όταν κλείνεις τα πρίμα χάνετε το hum διότι οι συχνότητες που αυτό εμφανίζεται είναι εκεί, γι αυτό εξάλου και μεγαλώνει το "πρόβλημα" όταν το ανοίγεις!

 

Τι μπάσο είναι?

 

Το ποιο πιθανό είναι να είναι πρόβλημα γείωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπάσο είναι?

 

Το ποιο πιθανό είναι να είναι πρόβλημα γείωσης...

 

Δίκιο έχεις. Εαν έκανε hiss και το bass pot θα έπιανα ραδιόφωνο. Το ibanez edb605 έχω αλλα τονίζω οτι το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν κανα μήνα. Εκ πρώτης όψεως οι συνδεσμολογίες στα καλώδια δεν παρουσιάζουν ατασθαλείες εκτός και εαν φταίει το jack για το θέμα γείωσης. Να συνεχίσω να τραβάω τα μαλλιά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε όλα τα καλώδεια γείωσης και ειδικά αυτό που γειώνει στη γέφυρα, είναι ο συνήθης ύποπτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε όλα τα καλώδεια γείωσης και ειδικά αυτό που γειώνει στη γέφυρα' date=' είναι ο συνήθης ύποπτος![/quote']

 

Το τσεκάρω και ολα βρίσκονται στην θέση τους. Κι όμως σε ορισμένες θέσεις στον χώρο το μπάσο βγάζει μια δόση "ακτινοβολίας" απο το ηχείο, ανεξαρτήτως volume . Σαν να πιάνει συχνότητες στον αέρα ένα πράμα. Αυτο συμβαίνει σε δυο τρεις περιοχές που το έχω τεστάρει :( Κάποια στιγμή θα ρωτήσω και σε κάποιο Service γιατι κατα τα φαινόμενα εγω απλά θα παιδεύομαι ψάχνοντας.

Υγ, μια τελευταία αιτία θα μπορούσε να ειναι το Shield του κυκλώματος, αλλά και πάλι, για κανα χρόνο που το είχα ηταν ολα οκ. Τα νεύρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να συνδέσεις το όργανο στον ενισχυτή με κανένα άλλο καλώδιο? Μήπως ψάχνεις άδικα πάνω στο όργανο και δεν φταίει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να συνδέσεις το όργανο στον ενισχυτή με κανένα άλλο καλώδιο? Μήπως ψάχνεις άδικα πάνω στο όργανο και δεν φταίει αυτό?

 

A οχι δεν ειναι θεμα καλωδιου. Εχω δοκιμάσει 4 ενισχυτές ο καθενας με το καλωδιο του και παρουσιαζει τα ίδια. Ενίοτε στο σπίτι μου ακουω και κανα ψιλο κριτς κριτς στατικου ηλεκτρισμου ακουμπώντας τις χορδες αν και δε γνωριζω ποσο σχετίζεται με το βασικό μου πρόβλημα. Το μόνο που δεν έχω τσεκάρει ακόμα ειναι οι γειώσεις που πάνε στους μαγνήτες. Τράβηξα ελαφρώς τα καλωδιάκια και δεν παίζει να ειναι κομένα. Λέτε να επιχειρήσω ξεκοίλιασμα τους? Αλλα απο που κι ως που να τραβηχτει καλώδιο του μαγνήτη? ΠΟλτεργκειστ μυρίζομαι. Έχω πνεύματα στο μπασο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε το μόνο που μπορώ να φανταστώ άν και δεν είμαι ηλεκτρονικός, εάν είναι active οι μαγνήτες σου και έχουν τίποτα πυκνωτές μήπως έχει καεί κανένα πυκνωτάκι και περνάνε τίποτα θόρυβοι από το ρεύμα!!! Υπόθεση κάνω προσπαθώντας να βοηθήσω μπορεί και να κάνω λάθος.Μην ξεκινήσει καμία μάχη για ηλεκτρονικά θέματα δεν θα το αντέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε το μόνο που μπορώ να φανταστώ άν και δεν είμαι ηλεκτρονικός' date=' εάν είναι active οι μαγνήτες σου και έχουν τίποτα πυκνωτές μήπως έχει καεί κανένα πυκνωτάκι και περνάνε τίποτα θόρυβοι από το ρεύμα!!! Υπόθεση κάνω προσπαθώντας να βοηθήσω μπορεί και να κάνω λάθος.Μην ξεκινήσει καμία μάχη για ηλεκτρονικά θέματα δεν θα το αντέξω.[/quote']

 

Μακρια απο διαμάχες! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας fleamail και Lampiris είσαστε πολύ εξυπηρετικοί :) . Το μπασακι θα πάει για Service να μαθει να φερεται! Κάποτε καπου καποιος μου ειχε πει οτι καλο ειναι τα οργανα να περνανε και κανα γενικο service απο ειδικο. Ίσως είχε δίκιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου