Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό PA για πρόβες μόνο!


rtbmambas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Με την μπάντα μου , που παίζουμε indie rock-post punk, νοικιάσαμε ένα χώρο ( πρωην στούντιο ) με κανονικά μονωμένο χώρο για πρόβες. Το μόνο που δεν έχουμε για ξεκινήσουμε να παίζουμε είναι PA. Τα οικονομικά μας είναι χάλια και για αυτό θα ήθελα εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει να μου πει εάν σε μια μπάντα με 2 κιθάρες ( ενισχυτές ο ενας 30w λαμπα, ο άλλος 80w solid ) , μπάσο ( ενισχ, 150 w) τύμπανα (δυνατό παίξιμο , αλλά για το είδος ) κάτι τέτοιο θα ήταν ok για να ακούγονται άνετα 2-φωνές και μόνο... http://www.thomann.de/gr/behringer_pmp_518_m_bundle.htm και αν όχι τί? Budget το πολύ-πολύ και με αίμα 350 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά,

Λογικά θα σε βγάλει αυτο το σύστημα για να ακουγονται οι φωνές στην πρόβα.

 

Προτιμήστε καλύτερα αυτό το πακέτο που δίνει και βάσεις για τα ηχεία που σίγουρα θα σας χρειαστούν για σωστότερη τοποθέτηση ωστε να ακουν σωστά όλοι.

http://www.thomann.de/gr/behringer_pmp_518_m_stand_bundle.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Loki οι βάσεις βοηθάνε πολύ στο πως/αν θα ακούτε καλά. Κατα τ'άλλα πιστεύω πως το συστημα θα σας βγάλει..οριακά βέβαια αλλά η δουλειά θα γίνει νομίζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιξιμο του καθενος και ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο. Το να δωσεις συμβουλη "πες στον ντραμερ να μην βαραει τοσο "ειναι τουλαχιστον γελοιο. Εκφραση και παθος φιλτατε. Αυτα πιστευουν οι περισσοτεροι 90's ελληνες ηχοληπτες και δεν μπορουν να βγαλουν μια σωστη παραγωγη ουτε στην μιξη των εντασεων. Οσο για τα pA δεν εχω ιδεα, απλα δεν μπορω να βλεπω τετοια σχολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξαναδιαβασεις αυτο που εγραψα δεν νομιζω οτι καπου αναφερω οτι εισαι ηχοληπτης.. Απλα ας σταματησουμε να πιστευουμε στο τυποποιημενο παιξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και εγώ κάτι πάνω στο θέμα ?

 

πόσα watt χρειάζονται για να κάνεις άνετα την δουλεία σου σε μια τέτοια μπάντα?

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εγώ πίστευα οτι θα είναι οκ αλλά είχα μια ανασφάλεια...τουλάχιστον  στον γερμανό εάν δεν σου κάνει έχει επιστροφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστος Ανεστη....

 

Αδερφε αυτο που θελετε να αγορασετε θα σας καλυψει θεωριτικα.....αλλα για παρεις μια σωστη απαντηση εκτος απο τους ενισχυτες σας παιζει τεραστιο ρολο ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος που παιζεται απο τι ειναι καλυμμένοι  οι τοιχοι , πως ειναι τα οργανα στημενα στο δωματιο κλπ.. μπορεις να γινεις πιο σαφης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου