Προς το περιεχόμενο

Γιατι η κιθαρα μου ειναι τοσο βαρια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την Yamaha ERG 121 και ειναι η πιο βαρια κιθαρα απο δεκαδες που εχω δοκιμασει (strat, squier, ibanez rg, dean MAB κτλ). Παντα μου εκανε εντυπωση το βαρος της και αποφασισα να το ψαξω.

 

Σωμα: basswood που ειναι πολυ ελαφρυ

Λαιμος: maple, με rosewood ταστιερα, μικρο κεφαλι

 

Εχει πλαστικη επικαλυψη στο σωμα, δεν πιστευω οτι αυτο δινει το βαρος. Τι μπορει να την κανει τοσο βαρια?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή έχω μια θεωρία, σύμφωνα με την οποία η κιθάρα σταδιακά αλλάζει χαρακτηριστικά σύμφωνα με αυτά του ιδιοκτήτη της και της μουσικής που αυτός παίζει συνήθως.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω ως "κατοικίδιο" μια κιθάρα. Σίγουρα κάποιες είναι αρκετά εξημερωμένες σε σημείο να ξέρεις πιά τι να περιμένεις από δαύτες. Όμως γενικά ο όρος δεν χρησιμοποιείται.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ξερεις. Αλλα εχεις αδικο για το βαρος, παραμενει το ιδιο βαρυ οπως και στον μηνα του μελιτος. Τωρα βεβαια τα πραγματα αλλαξαν και χωριζουμε. Γιατι ομως ειναι βαρια αν και εχει ελαφρια ξυλα και απλη κατασκευη ξερεις ή να παω σε αλλον ειδικο?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η κιθαρα μου ειναι τοσο βαρια?

 

Γιατί αρχίζεις να γερνάς...  ;)  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να ελαφρύνει?

 

Εύκολο.

 

Παίξε με Gibson Les Paul 80s πριν την πιάσεις.

 

Πούπουλο θα σου φανεί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωμα: basswood που ειναι πολυ ελαφρυ

 

οχι δεν ειναι,ΚΑΠΟΙΑ σωματα απο basswood ειναι,οχι ΟΛΑ ομως,το κΣυλο δεν ειναι συνθετικο υλικο για να μπορεις να ελεγχεις το βαρος του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου