Προς το περιεχόμενο

Satriani για τα modelling amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Eντωμεταξυ ο καθενας απο ολους αυτους που λενε τι λενε εχει το μηχανακι του σπιτι οπως και ναναι αυτο και παιζει τι παιζει.Γιατι πρεπει και εδω να υπαρχει διαφωνια.Ο μπιλ ειναι νεομεταλας θελει τζιτζικη πχ εγω επιτελους πηρα το τουιν που ζαχαρωνω τοσα χρονια.Γιατι πρεπει αυτο να παει 40 σελιδες .Ο καθενας αγοραζει συνφωνα με αυτα που εχει και τις αναγκες του.Εχεις 2 χιλιαρικα περνεις Axe fx αρα το μυαλο σου ειναι εκει ,εχω δυο χηνες περνω μια καλυτερη κιθαρα το μυαλο μου ειναι εκει.Δηλ παλι ποιος την εχει μεγαλυτερη .Και αυτο γινεται κυριως για ενα λογο.Γιατι τα φορουμ διψανε για τετοιες κουβεντες,χωρις κανα σκοπο ή ιδιαιτερο νοημα αλλα να χυνεται μελανη ,οπως στα ξυλα πχ ,καθε μηνα ξυλα με τους ιδιους και ιδιους να λεν τα ιδια.Ειναι στη δουλεια πχ ο αλλος το ξηνει ,κατσε να γραψω τπτ ,ειναι σπιτι ο αλλος το ξηνει καλη ωρα ,κατσε να γραψω τπτ.Και σοι παει το βασιλειο.Ξεκολατε και πεχτε τα οργανα σας ειτε λαμπατα ειτε τρανσιστορατα.Τελευταια δεν παιζω και ζοριζομαι οσο δεν παει.

 Οπως ειπε ομως και ενας γνωστος Ελληνας παιχτης που συναντησα σε ενα κιθαρομαγαζο .Που να θυμαμαι τι επαιζα ή τον ηχο μου λεει ουτως ή αλλως ο ηχος βγαινει απο τα δαχτυλα.

  Αχταρμας .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω για την επόμενη εβδομάδα έχουμε το handwired vs pcb και το Μάιο ξεκινάμε με MIM vs MIK ενώ παράλληλα θα ξανατρέξει το Mac vs PC.

1) Τα ξύλα παίζουν ρόλο ανάλογο των δυνατοτήτων μας και των απαιτήσεών μας από ένα όργανο. O ήχος βγαίνει από το μεγάφωνο. Αν νομίζετε ότι τα δάχτυλά σας βγάζουν ήχο, κοιτάξτε το ή κόψτε τη πρέζα.

 

2) Τα modelling είναι καλά και θα γίνουν καλύτερα αλλά δεν θα αντικαταστήσουν τον 5E3 μου γιατί δεν ξέρουν να παίζουν τα blues.

 

3) Το point-to-point (όχι απλώς handwired) είναι καλύτερο στον ήχο και (σχετικά) πιο εύκολα επιδιορθώσιμο αλλά βαρύτερο κι ακριβότερο και καθόλου modular.

 

4) Οι Κορεάτικες (και όχι οι Κινέζικες) είναι πιο ποιοτικές από τις Μεξικάνικες αλλά οι MIM έχουν το mojo και την μεταπωλητική αξία (μπουχαχα). Το value for money εξαρτάται από τους παράγοντες του value του καθενός μας. Οι Κινέζικες είναι φθηνές αλλά μυρίζουν καταπίεση, παιδική εκμετάλλευση και oyster sauce (οι κορεάτες έχουν εξαερισμό).

 

5) Οι Mac είναι καλύτερα εν γένει μηχανήματα αλλά πιο ακριβά και με λιγότερα "σπασμένα" διαθέσιμα.

 

Έχετε τίποτα άλλο γιατί πρέπει να γυρίσω στη δουλειά;

Yameth θα σου στείλω τιμολόγιο Consulting υπηρεσιών το βραδάκι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση είναι το αν τα modelling μηχανήματα είναι το μέλλον. Για εμένα η λογική απάντηση είναι, ΝΑΙ. Συκρίνουμε μια αδιέξοδη τεχνολογία με μία η οποία κάνει άλματα προόδου. Και συνήθως η τεχνολογία που προφέρει ευκολία σε συνδυαμό με χαμηλό κόστος είναι αυτή που επικρατεί, ας μην προσομειώνει 100% το the real thing, τα παραδείγματα είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα ιδια λεγανε και το 1968 με τους τραντζιστορατους ενισχυτες,η Fender μαλιστα κατηργησε για....2 μηνες ολη τη λαμπατη σειρα της και εβγαζε κατι κτηνωδεις τραντζιστορ ενισχυτες.... ;D

 

Επισης ξεχνατε το γεγονος οτι ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΙΘΑΡΑ μονο οι ΧΕΒΥΜΕΤΑΛΑΔΕΣ και οι ΣΡΕΝΤΑΔΕΣ....υπαρχουν και ΑΛΛΟΙ ανθρωπΕς εκει εξω... ;D ;D

 

Γιατι να παρω...axe fx οταν με αυτο το πραματακι που ζυγιζει οσο ενα ΠΙΠΟΥΛΟ (το οποιο το βρισκω απο 700 ευρω αναλογα με τη μαρκα)

 

http://www.victoriaamplifier.com/amplifiers/tweed-amplifiers/victoria-20112/

 

μια απλη πεταλιερουλα με 5,6,7,8,9  ;D εφεδακια

 

ακουγομαι σα ΘΕΟΣ σε ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ,χωρις να χρειαζομαι γνωσεις προγραμματιστη της NASA?  ;D  

 

ρωτα και τους ΜΠΕΜΠΗΔΕΣ...αφτοι ξερουν... ;D  

L1050002.thumb.JPG.26fa7cf6e41b631ce2f8d9064472d890.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουγομαι σα ΘΕΟΣ

then Hell ain't a bad place to be .....

 

cover.jpg

 

ρωτα και τους ΜΠΕΜΠΗΔΕΣ...αφτοι ξερουν... ;D  

Βρήκε ήδη και τραγουδιστή ο δικός σου;

Σωστόοος

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκε ήδη και τραγουδιστή ο δικός σου;

Σωστόοος

 

ΝΤΡΑΜΜΕΡ....

 

Αντε βρες μας και ενα μπασιστα και φυγαμε... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΑΜΜΕΡ....

 

Αντε βρες μας και μπασιστρια και φυγαμε... ;D

Σορρυ μπατ γουιδ αλλ ντιου ρησπέκτ, έχουμε ήδη καλές προτάσεις.

Και δικαίως ...

b6384cfdfc69dbe9b35057c3385b6ebe.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου