Προς το περιεχόμενο

Satriani για τα modelling amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασικά μπήκε κανένας στον κόπο να δει το βίντεο? Εκτός από 2-3 δευτερόλεπτα που σχολιάζει τη modeling τεχνολογία λέει μερικά ενδιαφέρον πράγματα για τη μουσική, τα modes, τη σύνθεση κτλ... Αλλά περισσότερο μου φαίνεται η ενασχόληση μας πλέον είναι το gear παρά η μουσική η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπήκε κανένας στον κόπο να δει το βίντεο? Εκτός από 2-3 δευτερόλεπτα που σχολιάζει τη modeling τεχνολογία λέει μερικά ενδιαφέρον πράγματα για τη μουσική, τα modes, τη σύνθεση κτλ... Αλλά περισσότερο μου φαίνεται η ενασχόληση μας πλέον είναι το gear παρά η μουσική η ίδια.

 

 

Εγω το ειδα,ωραιο το μαθημα του ραφλα αλλα το θεμα νομιζω οτι ανοιξε για τον συγκεκριμενο λογο που αναφερεται στον τιτλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω το ειδα,ωραιο το μαθημα του ραφλα αλλα το θεμα νομιζω οτι ανοιξε για τον συγκεκριμενο λογο που αναφερεται στον τιτλο του.

 

Yes yes i know.. απλά έκανα μία διαπίστωση γιατί έκατσα και το είδα όλο και λέω ρε γμτ.. κρίμα να λέει τόσο ενδιαφέρον πράγματα και να στεκόμαστε ακόμα στις λάμπες και τα transistor. Anyway συνεχίστε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό κανένας δεν το γνωρίζει. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Ίδωμεν... Σχετικά με το παράδειγμά σου, νομίζω οτί συγκρίνεις ανόμοιες -σε πολλά επίπεδα- καταστάσεις.

 

Μέχρι στιγμής όποτε υπήρξε θέμα analog vs digital το digital υπερίσχυσε και εξαφάνισε σε μικρό διάστημα το αναλογικό .

Έχουμε πολλά παραδείγματα εάν το σκεφτείς .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής όποτε υπήρξε θέμα analog vs digital το digital υπερίσχυσε και εξαφάνισε σε μικρό διάστημα το αναλογικό .

Έχουμε πολλά παραδείγματα εάν το σκεφτείς .

 

Και πολλά αντιπαραδείγματα -ειδικά περί μουσικής- οπότε όσον αφορά την πρώτη πρότασή σου, όχι. Και δεν είμαι παλαιολάγνος (!?) ή κάτι τέτοιο, με Amplitube γράφω.

 

Και κάτι ακόμα, όσον αφορά το βασικό επειχείρημα "υπεράσπισης" του Axe και παρόμοιων μηχανημάτων: δε χρειαζόμαστε όλοι υπερποικιλία ήχων και η ποικιλία ήχων που μπορεί να θέλουμε δεν προέχεται ντε και καλά από διαφορετικά ηχοχρώματα ενισχυτών. Επίσης, πόσοι από τους κιθαρίστες που το χρησιμοποιούν παίζουν κάτι άλλο από μέταλ / είναι μη sessionάδες μουσικοί? Με λίγα λόγια, καλό τo modelling αλλά αν είναι εξίσου πανάκριβο με έναν top ενισχυτή, μάλλον δεν ταιριάζει σε πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολλά αντιπαραδείγματα -ειδικά περί μουσικής- οπότε όσον αφορά την πρώτη πρότασή σου, όχι. Και δεν είμαι παλαιολάγνος (!?) ή κάτι τέτοιο, με Amplitube γράφω.

 

Και κάτι ακόμα, όσον αφορά το βασικό επειχείρημα "υπεράσπισης" του Axe και παρόμοιων μηχανημάτων: δε χρειαζόμαστε όλοι υπερποικιλία ήχων και η ποικιλία ήχων που μπορεί να θέλουμε δεν προέχεται ντε και καλά από διαφορετικά ηχοχρώματα ενισχυτών. Επίσης, πόσοι από τους κιθαρίστες που το χρησιμοποιούν παίζουν κάτι άλλο από μέταλ / είναι μη sessionάδες μουσικοί? Με λίγα λόγια, καλό τo modelling αλλά αν είναι εξίσου πανάκριβο με έναν top ενισχυτή, μάλλον δεν ταιριάζει σε πολλούς.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε ένα παράδειγμα.

Η συντριπτική πλειοψηφία της μουσικής που ακούμε σήμερα ψηφιοποιείται για να ηχογραφηθεί. Στις περισσότερες περιπτώσεις (και δεν μιλάω για το κουτούκι) και στα live .

Ποια είναι τα αντιπαραδείγματα;

 

Και βέβαια δεν χρειάζονται όλοι modeling και profiling δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο .

Αντιδρώ μόνο στο κλισέ, οι λυχνίες δεν θα αλλάξουν ,τι να μας πουν τα modeling.

Ο συλλογισμός μου είναι απλός ,όταν θα μπορείς να έχεις την ευκολία του axe-kemper στην τιμή του λαμπάτου και με το 98% της ακρίβειας ,τι θα  επιλέξεις ;

Υπάρχουν ενδείξεις ότι η ψηφιακές τεχνολογίες συνήθως τείνουν να γίνουν κατά πολύ φτηνότερες από τις αναλογικές .Είμαι σίγουρος πως, εάν εξαιρέσουμε τη έρευνα ,τα εξαρτήματα ενός axe είναι πολύ φτηνότερα από αυτά ενός λαμπάτου .Σήμερα πληρώνουμε τους πρωτοπόρους της έρευνας ,πάντα αυτό συμβαίνει .

 

Γιατί metal  Και σεσιονάδες ; :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΑΜΜΕΡ....

 

Αντε βρες μας και ενα μπασιστα και φυγαμε... ;D

 

Μπασίστρια η δικιά μου η μπουμπου που είναι και τσαούσα.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου