Προς το περιεχόμενο

Γιατί χρειάζονται τα ηχεία NearField?


panagop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έλα ρε παιδιά. μη βγαίνετε off topic!! Εγώ θέλω να μάθω για τα nearfield!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Εγώ θέλω να μάθω για τα Ζώδια !!

 

Τη λέει σήμερα για τον Ταύρο .. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την οποιαδήποτε όρεξη για χιούμορ .

 

Θα σας μεταφράσω μερικές από τις οδηγίες προφύλαξης που συνιστούν οι κατασκευαστές Hi-Fi στον κόσμο !!

Από ένα έντυπο ενός MINI Hi-Fi ' date=' επώνυμου κατασκευαστή, Ιάπωνα .

 

Όμοιες τους, ΔΕΝ θα δείτε να γράφονται για ηχεία Near field active monitor .

Και θα εξηγήσω στο τέλος το γιατί !!

 

 

Οδηγίες κατασκευαστή :

 

1)Θα μικρύνετε κατά πολύ, την ζωή των ηχείων σας εάν τα δουλεύετε σε υψηλές εντάσεις για παρατεταμένο χρόνο .

 

 

2)Μειώστε την ένταση στις παρακάτω περιπτώσεις .

 

1) Όταν ακούτε ήχους με πολλές παραμορφώσεις ( Δηλαδή ? ΤΕΚΝΟ και Ηλεκτρονική μουσική ? )

2) Όταν ακούγεται ένας υπό-κουφός ήχος από πικάπ ( Μικροφωνισμός κεφαλής) , ή φύσημα ραδιοφωνικής μπάντας ή συνεχόμενα σήματα από γεννήτρια ήχου, ή από δίσκους αναφοράς , ή από ηλεκτρονικά όργανα !! ( Δηλαδή εδώ εννοεί τα σύνθια ? !! )

3) Όταν ρυθμίζετε την ποιότητα ήχου .

4) Όταν ανοιγοκλείνετε την συσκευή .

 

3) Μην τοποθετείτε τα ηχεία κοντά σε τηλεόραση η οθόνη ( Κίνδυνος μαγνητισμού ) ..

 

 

Κυριάκος speaking now .. :D

 

Καταλάβατε αδέλφια, ο κάθε κατασκευαστής φοβάται και δικαίως, ότι το προϊόν του θα καταστραφεί !!

Και τα αποτελέσματα της καταστροφής, τα περιέγραψα ήδη, σε προηγούμενη μου, απάντηση .

 

Τα σοβαρά Near field ACTIVE monitors , περιέχουν ενεργές προστασίες , και καλύτερη ποιότητα υλικών , έτσι ώστε να μπορούν να παίζουν χωρίς περιορισμούς , όλα τα “ παράνομα “ ηλεκτρονικά μουσικά όργανα , όπως σύνθια, και όλα τα ρέστα !!

 

 

Από την άλλη μεριά σε ότι αφορά τα ηχεία μόνιτορ τα οποία δεν είναι ενεργά .

Εκεί τα πράγματα είναι επικίνδυνα , διότι στην καλύτερη περίπτωση ο ενισχυτής που θα έχεις , θα έχει μόνο μια, την δικιά του, προστασία βραχυκυκλώματος και υπερθέρμανσης , και τα ηχεία θα είναι το εύκολο θύμα, σε οποιαδήποτε κατάσταση υπέρ-οδήγησης .

 

Μηχανήματα έλεγχου έντασης , Processor & limiters , έχω δει … σε επαγγελματικούς χώρους διασκέδασης, διότι παίζουν με κάτι χιλιάδες RMS , και σε ραδιοφωνικούς σταθμούς (διότι πρέπει να κρατάνε σταθερά τα μίνι βολτ τους) .

Σε Home Studio ,δεν έχω δει ακόμα !! για να φιλάνε από κάψιμο τα Near field μόνιτορ.

 

¶ρα, καταλήγω ότι, πέρα από το θέμα ακουστικότητα , το επόμενο σοβαρό κριτήριο είναι η αξιοπιστία σε συνεχή χρήση .

 

Και βέβαια , πώς να το κάνουμε άλλωστε !! Τα φτηνιάρικα Near field ACTIVE monitors δεν έχουν ενεργές προστασίες !!!

Συμπέρασμα , ότι σου κόβει η γκλάβα σου, παίρνεις …

 

Οι παράγοντες, ποιότητα ήχου & ποιότητα υλικών & ενεργές προστασίες , έχουν για μένα το ίδιο ειδικό βάρος, και είναι απαίτηση, για να βαφτίσω έναν προϊόν ως ικανοποιητικό.

Μην ακούσω ξανά την λέξη Hi-Fi για μόνιτορ !! Θα σας βάλω πιπέρι . :lol:[/quote']

 

 

Εεεεεε Πατριώτες κοιτάτε και αυτό ...

 

http://www.elina.gr/php/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=9962&indexer=1

 

Δεν το πιστεύω .. κοίτα να δεις !! :lol: :lol:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' αν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε (ευχέλαιο, εξορκισμό, παρακλήσεις, ολονυχτία.. οτιδήποτε) για να σταματήσει αυτό το όργιο παραπληροφόρησης, ας μας το πει κάποιος.

 

Προσωπικά, θα είχα κλειδώσει ότι έβρισκα μπροστά μου, αλλά ας όψονται οι δημοκρατικές ευαισθησίες ορισμένων μελών που όμως (τι περίεργο) κρατάνε τις αποστάσεις τους από τις ανοησίες που γράφονται.[/quote']

 

Τι νομίζεις οτι είναι παραπληροφόρηση...;

 

Κάνε παράθεση και πές μας τη γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά. μη βγαίνετε off topic!! Εγώ θέλω να μάθω για τα nearfield!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ http://www.tweakheadz.com/studio_monitors.htm

Το site είναι γενικά πολύ κατατοπιστικό και τρομερά χρήσιμο για όλους όσους ασχολούνται με τον ήχο.

 

Υ.Γ. Το guide κάντο από την αρχή μέχρι το τέλος. Θα μάθεις ένα σωρό πράγματα.

 

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όλος αυτός ο οδηγός είναι απίστευτος (και μάλιστα τον έχω προτείνει 1-2 φορές εδώ μέσα αλλά δεν θυμάμαι που :oops: )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ενδιαφέρων το άρθρο περί ηχεία μόνιτορ .

Λέει ακριβώς αυτά που έγραψα παραπάνω .

Με τους εξής τίτλους .

 

1)Τα ηχεία Hi-Fi χρωματίζουν τον ήχο .

 

2)Τα ηχεία Hi-Fi είναι σχεδιασμένα να παίζουν σε μεσαίες εντάσεις, και μόνο εμπορικά κομμάτια που έχουν φιλτραριστεί μέσο mastering.

 

3)Τα πραγματικά ηχεία μόνιτορ, είναι τα μόνα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αναπαραγωγή αναλογικού ήχου, χωρίς να διατρέχουν τον κίνδυνο, του να καταστραφούν.

 

Καλά τα λέει ο άνθρωπος , μόνο που για μένα, δεν έχει να μου πει κάτι καινούργιο ως πληροφορία η γνώση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου