Προς το περιεχόμενο

Οι νέες τιμές της Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω λεω να βαλουμε βορειοκορεατικο Won,ετσι αν δεν μας αρεσουν οι τιμες των  Fender τους  στελνουμε ενα ΜΠυρινικο πυραυλο για να μαθουν να φερονται....(Πλακα-πλακα ειδα το γραφιμα διακυμανσης ισοτιμιας του NK Won & σε σχεση με τη ΔΡΑΧΜΗ απο το 1974 εως το 2000  ειναι....γερμανικο μαρκο... ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη χωρα στο ευρω αλλα την τσεπη αδεια αγοραζω καινουρια φενδερ?

Να παραγγειλω 5-6 οσο προλαβαινω και ας στειλουν τον λογαριασμο στον Ντραγκι αν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί fender ;

Χάθηκαν οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές ;Κιθάρες έχουμε ,ενισχυτές έχουμε ,ακόμα και ντόπιους μαγνήτες έχουμε .

Αρκεί να ξεκολλήσουμε από τα εφηβικά φετίχ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί fender ;

Χάθηκαν οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές ;Κιθάρες έχουμε ,ενισχυτές έχουμε ,ακόμα και ντόπιους μαγνήτες έχουμε .

Αρκεί να ξεκολλήσουμε από τα εφηβικά φετίχ .

 

+1000

 

Δεν είχα την Fender (Gibson κ.λπ.) όταν έπρεπε να την εχω (στα late 80s - early 90s) και τώρα που μπορώ να την έχω , απλά δεν με ενδιαφέρει διότι

α) τα όργανα που είχα στα 90s πολύ απλά είναι ανώτερα από πολλά σημερινά (Ibanez Les Paul Goldtop που κεληδάει, μαύρη Stagg LesPaul Japan 70s με κσύλο μασίφ μαόνι, Ibanez Paul McCartney violin-bass...).

β) δεν έχει νόημα πια, διότι μπορείς να κάνεις την (επαγγελματική) δουλειά σου και με πολυ΄φθηνότερα όργανα.

Απ' την άλλη όμως,,, νταξ, πήρα και την Squier Clasic Vibe 60s, πούπουλο και βολική ρε παιδί μου, αλλά της άλλαξα τα φώτα για να την κάνω να ακούγεται decent εκτός δωματίου, σε ένα αξιοπρεπές gig.

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό τελικά είναι ότι στα golden ages αρκετοί συμφορουμίτες καταφεραν και έχτισαν συλλογάρες! Έτσι μας τέλειωσαν μεν τα καινούρια, έχουμε δε τρελλή ποικιλία στα μεταχειρισμένα! Ανακυκλωστε γιατι χανόμαστε λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό τελικά είναι ότι στα golden ages αρκετοί συμφορουμίτες καταφεραν και έχτισαν συλλογάρες! Έτσι μας τέλειωσαν μεν τα καινούρια, έχουμε δε τρελλή ποικιλία στα μεταχειρισμένα! Ανακυκλωστε γιατι χανόμαστε λοιπον!

 

Μπαααα φίλε. Την Ibanez την πήρε ευτυχώς φίλος - την τελευταία φορά που παίξαμε, έβαζε κάτω την Gibson LesPaul USA του από άποψη character στους μαγνήτες και sustain ... Σα να άκουγες Jimmy Page ήταν το όργανο, τι να λέμε. 1976.

 

Έτσι, από τα παλιά, μου έχει μείνει μόνο το μπασάκι - βιολί (έχει τόσο στενό μπράτσο που είναι το μόνο μπάσο που μπορώ να παίξω ως κιθαρίστας άνθρωπος) και η Stagg (φοράει ακόμη έναν Di Marzio dual Αlnico-5 στο neck - αυτόν http://www.amazon.com/Vintage-Dimarzio-Humbucker-Pickup-Logo/dp/images/B00B8A025Y

που τον είχα πάρει από το Do-Re-Mi σε ξεστοκάρισμα, 17 χιλιάδες δραχμές (σήμερα, αν καταφέρει κανείς να τον βρει,  έχει κανένα 150άρι-200άρι δολάρια)

και έναν PRS dragon II neck που όμως τον έχω βάλει στο bridge και για κάποιο λόγο σπέρνει εκεί κάτω καλύτερα από τον αντίστοιχο της PRS γι' αυτή τη θέση - μην του φταίει του μαόνι ; )

 

Γνώμη μου είναι ότι αν δεν συντρέχει λόγος οικονομικός σοβαρός ή αν δεν έχεις 62 κιθάρες και δεν ξέρεις τι να τις κάνεις ή δεν παίζεις κιθάρα ο ίδιος (!) όπως ένας γνωστός και μη εξαιρετέος συλλέκτης των ΒΠ, δεν αξίζει να πουλάς παλαιό όργανο. Ούτε σε φίλους! χαααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρεις Στρατ οταν μπορεις να παρεις Σουπερστρατ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου