Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι την αντικατεστησες (την αρχικη που σου αρεσε περισσοτερο απο ολες) ?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

I hate to break you buble αλλα στα βολταζ που δουλευει αυτη η λυχνια δεν νομιζω να παιζει ρολο οτιδηποτε και να ειναι... ;D ;D ;D

 

(ασε που δουλευει σαν "τελικη" και οχι προενισχυτικη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρηση της TL στην αρχη απο μερους μου ηταν εξαντλητικη!Ωρες ατελειωτες σε στουντιο-live-σπιτι με ακουστικα και μη παρεμενε ON,ακομα και υπνο εριχνα και τη ξεχναγα ανοιχτη. ;D

Καποια στιγμη παρατηρησα ενα μικρο "χασιμο" στον ηχο,σαν λαμπα που τα'χει παιξει για να σας το φερω πιο κοντα,αρχισε να μου παρουσιαζει κατι σα φυσιγμα και αρκετο αδικαιολογητο γρεζι ενω επεφτε και η ενταση της.Παρουσιαστηκε προς το τελος ευτυχως ενος live.

 

Με την αλλαγη της λαμπας επανηλθε στα κανονικα της οποτε θεωρησα πως ειχε να κανει μ'αυτο.Το οτι δε με ικανοποιησαν οι GT με εκανε να αλλαξω παλι και να πειραματιστω λιγο με διαφορες,σας ανεφερα τις βασικες κι'αυτες που θυμαμαι κιολας ισως να ειχα βαλει και καμια αλλη τοτε που τωρα μου διαφευγει.Για να μη τη θυμαμαι παει να πει πως δε μου αρεσε.

Εντυπωση μου εκανε το led-ακι που βρισκεται χαμηλα και πισω απ τη λαμπα.Ειναι αυτο που τη κανει να παιρνει αυτο το χρωμα,απο μονη της δεν αναβει και θυμαμαι τοτε ηταν σημειο αντιπαραθεσεων για το αν δουλευει η αν ειναι διακοσμητικο στοιχειο και μας δουλευουν ολους. ;D ;D ;D

Αποδειχτηκε ομως οτι η λαμπιτσα δουλευει κανονικοτατα και θελει και τις αλλαγες της αναλογα με τη χρηση.

 

Για το αν παιζει ρολο απο λαμπα σε λαμπα θα ελεγα πως οι διαφορες στον ηχο τουλαχιστον στα Distortion απεδειξαν πως παιζει.Οι GT μου εδωσαν ισως λιγα περισσοτερα γκαζια αλλα χαλασαν καπως το ζεστο τονο που ειχε η Εhx.Και στα καθαρα ομως παρατηρησα διαφετικο ηχο-πιο πολυ γρεζι.

 

Οσον αφορα το πιο πολυ dist. απλα χρησιμοποιω τους πιο "βαρβατους" ενισχυτες μαζι με τις καμπινες που μου αλλαζουν τους τονους και με διευκολυνει αφανταστα.Πολλες φορες βαζω και λιγο απ'τα πεταλακια της (Treble-boost,tube screamer,αναλογα τι θελω),ενω αλλαζω πολυ και με το Α/Β switch για τονικες διοφοροποιησεις πανω στο ιδιο τραγουδι αλλα και για boost σε σολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιγνάτιε, αν κρίνω από το ρεπερτόριο του Stagemaster (κάποιες φορές παίζει αρκετά HARD Rock), νομίζω ότι δεν του λείπουν καθόλου γκάζια με την TL.

Και ο ήχος του είναι πολύ καλός!

 

Μήπως πρέπει να σου στείλει κανένα patch του; ;D ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιγνάτιε, αν κρίνω από το ρεπερτόριο του Stagemaster (κάποιες φορές παίζει αρκετά HARD Rock), νομίζω ότι δεν του λείπουν καθόλου γκάζια με την TL.

Και ο ήχος του είναι πολύ καλός!

 

Μήπως πρέπει να σου στείλει κανένα patch του; ;D ;)

 

 

τι να πω ? εμενα παντως στο χερι και οχι στο αυτι μου φαινεται αδυναμο λιγο....τι να πω μπορει να εχω παραλογες απαιτησεις....και το εννοω οτι στο χερι εχω το προβλημα.....δεν ξερω εαν σας συμβαινει και εσας με τα διστορτιον .....αλλα καμια φοαρ νιωθεις οτι δεν παει το χερι.....και οχι το αυτι που σου ακουγεται ο.κ ....δεν ξερω εαν αντιλαμβανεστε.......ρε μπας και εχω ψυχολογικα προβληματα?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία ακόμα αποριούλα σχετικά με την tonelab...

 

Έχω για ηχογραφησούλες και εξάσκηση τον looper jm4 της line6 και θέλω να αγοράσω την tonelab για τον ήχο που μπορώ να πάρω από την συγκεκριμενη πεταλιέρα.

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την tonelab πριν το jm4, χωρίς να αλλοιωθεί ο ήχος που θα έπαιρνα από την tonelab αν δεν παρεμβάλονταν το jm4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι μπορείς,γιατί ο ήχος που θα έπαιρνες πριν βαλεις την tonelab  πίσω από το jm4 θα είναι ο ίδιος και μετά την tonelab αφού δηλαδή την βάλεις αλλά τωρα που δεν την έχεις ο ήχος είναι ο ίδιος πριν βάλεις ανάμεσα στον ενισχυτή το jm4 και αφού το βάλεις βλέπεις διαφορα? ΝΑι ή Οχι? Γιατί αν βλέπεις διαφορά τότε το jm4 αλλοιώνει το σήμα έστω ελάχιστα και αν βάλεις την tonelab στην τελική πίσω από το jm4 δεν θα είναι το ίδιο με το να είχες το jm4 σκέτο άρα βάλε πρώτα την tonelab, αλλά και μετά το jm4,θα μου πεις μπορείς να την βάλεις... ειναι το ίδιο? ΟΧΙ φυσικά αλλά στην τελική ρε φίλε ότι θες κάνεις αν θες την βάζεις μετά το jm4 οπότε το jm4 ηχογραφεί το καθαρό σήμα της κιθάρας σου και περναει μετά μέσα από την tonelab και στην ουσια κάνεις overdub τα καθαρά της κιθάρας σου τα οποία όμως φίλε μου όταν θα πάνε μαζεμένα στην tonelab δεν ακούγεται έτσι πως πρεπει? Καταλαβες τίποτα μέχρι τώρα?  ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου