Προς το περιεχόμενο

προβλημα με midi interface


spyraras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  forum τις προαλλες αγορασα ενα μιντι ιντερφεις ωστε να συνδεω το yamaha psr e323 με το cubase και να παιζω VST. Έκανα εγκατασταση τα απαιτούμενα και τωρα εβαλα το input-output & output-input (midi interface και yamaha) ανοιγω το cubase βαζω να παιξω και παταω ενα πληκτρο και ο ηχος ακουγεται διαρκως δεν σταματα αγφου αφησω το πληκτρο, παταω ενα αλλο ακουγεται και αλλη νοτα διαρκως... τι να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α) κλείσε το local του οργάνου ή β) απενεργοποίησε το αντίστοιχο από το DAW ή γ) βγάλε το καλώδιο MIDI που καταλήγει στο MIDI IN του κλαβιέ. Ούτως ή άλλως θέλεις να παίζεις VST.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή είσαι βιαστικούλης :D θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω μέχρι να μπει ξανά ο Μανώλης ή κάποιος άλλος που να είναι ο τομέας του...

 

Πάτα το Function στο όργανο και στo  "PC mode" θέσε την τιμή "PC1" ... (το όργανο θα βελτιστοποιήσει αυτόματα τα midi settings του για τη δουλειά που το θέλεις)...

 

τώρα το cubase έχω να το δουλέψω από τις αρχές των 90s αλλά θα υπάρχει στα preferences του ρύθμιση "midi devices"... αν εκεί δηλώσεις το όργανό σου ή το midi interface ανάλογα (αφού τα έχεις ήδη συνδεμένο στο pc εννοείται), δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α) κλείσε το local του οργάνου ή β) απενεργοποίησε το αντίστοιχο από το DAW ή γ) βγάλε το καλώδιο MIDI που καταλήγει στο MIDI IN του κλαβιέ. Ούτως ή άλλως θέλεις να παίζεις VST.

 

Το local του cubase που ειναι?

 

Ψάξε στο Midi setup για Soft Thru.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου