Προς το περιεχόμενο

Κάνατε ρεζερβέ τα Windows 10;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft απο τα 8 πηγε κατευθειαν στα 10, γιατι 7 8 9  ;D

 

Την 9 την έδωσαν αποκλειστικά στον Γιάνη, για να τα δοκιμάσει.

Είχαν προβλήματα και τα απέσυραν πριν διατεθούν στο πλατύ κοινό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την 9 την έδωσαν αποκλειστικά στον Γιάνη, για να τα δοκιμάσει.

Είχαν προβλήματα και τα απέσυραν πριν διατεθούν στο πλατύ κοινό.

 

 

Χμμ, αλλου ειναι το "αστειο" ομως  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τα εβαλα σημερα δοκιμαστικα ως δευτερο λειτουργικο στο pc, clean install, εντυπωσεις:

Δεν βρηκαν nvidia drivers, εβαλα μονος μου.

Με δεδομενο οτι δεν εχω δοκιμασει ουτε τα 8, μου την εσπασαν τα apps και ολα αυτα τα ταμπλετιστικα της μοδος... ειδα κι επαθα να ξεφορτωθω αρκετα απο αυτα.

Στις αντιγραφες - διαγραφες αρχειων.... σουρσιμο κανονικο ! για αντιγραφη αρχειου μισου mb βγαινει το copying και μετραει χρονο, απιστευτο, ουτε στα windows 3x με την τοτε υπολογιστικη ισχυ και τους τοτε δισκους τετοιο πραγμα ! το ιδιο και στη διαγραφη αρχειων.

Το μονο θετικο για να τα εχω υποψιν (σε κανα δυο χρονια αργοτερα ;D)ειναι οτι δουλεψε κανονικα η παλια μου firewire solo με τους τελευταιους drivers για win 7  :), οποτε καποια στιγμη θα εγκατασταθουν και στο δευτερο pc μου.

Προς το παρον παραμενω πιστος στα 7 και δεν βλεπω κανενα λογο να τα αλλαξω.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απ' όσο ξέρω, η δωρεάν κράτηση αφορά μόνο update και όχι clean install. Θα τα δοκιμάσω στο laptop (τα windows 8.1 δε τα συμπάθησα ποτέ ιδιαίτερα) αλλά στο desktop που έχω τα 7αρια θα πρέπει κάτι να με αναγκάσει για να τα αλλάξω, και μάλλον θα περάσουν αρκετά χρόνια ως τότε.

 

Αν κάνεις μία φορά update και δημιουργήσεις λογαριασμό με valid email στα 10αρια, μετά θα μπορέσεις να κανεις και clean install με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια έκδοση των 10 που εβαλες με το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να τα βαλω στο laptop εχθες (core i3 2330m, 4gb ram, ssd 128gb, GTX 540m) upgrade απο windows 7 ετσι για το χαβαλε και η εγκατασταση των 10 κόλλησε στο 24%.

 

Μπηκα στο site της microsoft, εκανα καποια προτεινομενα βηματα, ξαναπροσπαθησα και παλι κολλαγε.

 

Ευτυχως εκανε restore απο μονο του και δεν εχασα την εγκατασταση των 7, ευτυχως γιατι θα χυνοταν αίμα χαχαχαχαχαχα

 

Διαβασα στη Microsoft και για  αλλους που εχουν προβληματα με το upgrade σε διαφορα λαπτοπ.

 

Ενας φιλος μου τα εβαλε σε desktop συγχρονο καλο και ειχε καποια προβληματακια στην αναγνωριση hardware και τα ελυσε με επανεκκινησείς.

 

Ενας αλλος φιλος μου μου είπε ειχε προβλημα παγωματος στο start menu.

 

Μια άλλη φίλη μου παντρευτηκε, να ζήσουν τα παιδια.

 

Στο laptop εχω μια light εκδοση του sonar και ελεγα να δοκιμασω για να δω πως θα συμπεριφερόταν, αλλα δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Απέτυχα. I failed. Είμαι αποτυχημένος. :-(

 

 

Μπορεί να αναγνωριστεί ως τρολλαρισμα αλλα, σε ευχαριστώ που με εκανες και γελασα.... Όσο για το "αποτυχημένος", μπορείς να γράψεις καμμια κωμωδία..... Το χεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

πηγα να τα βαλω στο laptop εχθες (core i3 2330m, 4gb ram, ssd 128gb, GTX 540m) upgrade απο windows 7 ετσι για το χαβαλε και η εγκατασταση των 10 κόλλησε στο 24%.

 

Μπηκα στο site της microsoft, εκανα καποια προτεινομενα βηματα, ξαναπροσπαθησα και παλι κολλαγε.

 

Ευτυχως εκανε restore απο μονο του και δεν εχασα την εγκατασταση των 7, ευτυχως γιατι θα χυνοταν αίμα χαχαχαχαχαχα

 

Διαβασα στη Microsoft και για  αλλους που εχουν προβληματα με το upgrade σε διαφορα λαπτοπ.

 

Ενας φιλος μου τα εβαλε σε desktop συγχρονο καλο και ειχε καποια προβληματακια στην αναγνωριση hardware και τα ελυσε με επανεκκινησείς.

 

Ενας αλλος φιλος μου μου είπε ειχε προβλημα παγωματος στο start menu.

 

Μια άλλη φίλη μου παντρευτηκε, να ζήσουν τα παιδια.

 

Στο laptop εχω μια light εκδοση του sonar και ελεγα να δοκιμασω για να δω πως θα συμπεριφερόταν, αλλα δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Απέτυχα. I failed. Είμαι αποτυχημένος. :-(

 

Λοιπόν, παλιο topic αλλα για την ιστορία.

Βρηκα χρόνο και επειδη χτυπαγε οπως ειχα περιγράψει παραπάνω το upgrade στο λαπτοπ, δοκιμασα με installation media μεθοδο, με DVD και μπηκαν κανονικα.

Μεχρι στιγμής πανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

 

Γενικά το λαπτοπ (core i3 2330m, 4gb ram, ssd 128gb, GTX 540m) πηγαινε καλά με τα 7, εχω και SSD πανω, τώρα να πώ την αληθεια παει καλύτερα. Ανταποκρίνεται ωραία το λειτουργικο, οι χρόνοι εκκινησης και shut down θεαματικοί.

Τωρα για τα υπόλοιπα ισως μου φαινεται γρηγοροτερο λογω της φρέσκιας εγκατάστασης, αλλα δεν νομιζω.

Και στη δουλεια που εχω 8.1 με μηχανικο σκληρο, ειναι γρηγοροτερα απο τα παλια windows απο τα 8 και μετα, ετσι και τα 10.

 

Το μονο που εβαλα manually ηταν οι drivers της καρτας γραφικων (ειχα διαβασει οτι δεν δουλευε σε καποιους το OPTIMUS, ο συνδυασμός δηλαδή της ΙGPU με την nvidia GPU, αλλα βλεπω οτι δουλευει κανονικά μετα την εγκατάσταση των τελευταιων nvidia drivers, καθώς και οι drivers της realtek που τους ειχε βαλει αλλα ειχα προβλημα στο μικροφωνο.

Ολα τα αλλα τα "βρήκε"

 

Εβαλα και ενα παιχνιδακι που αποδίδει καλα, οπως απεδιδε δηλαδή.

 

Ωραια ειναι, καλυτερο interface απο τα 8.1 που μου τη σπάνε, ειναι πιο κοντά στα 7.

Ψηνομαι και για το PC του σπιτιου.

 

Θα δοκιμάσω ομως στο λαπτοπ την καρτα ηχου μου, το daw και κανα προγραμμα μουσικο οποτε βρω χρονο πριν προχωρησω για μουσικο λειτουργικο

 

Στο σταθερό μου εχω dual boot λειτουργικα, με 7

Θα παω πρωτα στα 10 για casual χρηση και αμα ειμαι σιγουρος για τα μουσικα τουλάχιστο για αυτα που δουλευω και εχω δει οτι ειναι συμβατα με τα windows 10, σιγα σιγα θα παω και εκει.

 

Τα 7 με SSD και καλο hardware ειναι καλος και σιγουρα αξιόπιστος  συνδυασμος και πιθανων να μην χρειάζεται να αλλάξω το μουσικο λειτουργικό, εφοσων δουλευει και ειμαι ευχαριστημενος.

 

θα συνεχισω να τα δουλευω στο laptop για casual εργασιες κυριως, δουλεια και αμα παρατηρησω τιποτα προβληματικο και δεν μου αρεσει χαχαχχαχ εχουν γνώση οι φύλακες. Εκανα backup την παλια εγκατάσταση των seven και θα την ξαναρίξω. Ειναι πονηρός ο βλάχος. Μεχρι στιγμης, ολα καλα, ολα ανθηρα.

 

Αυτά ειχα να πω για το θεμα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft απο τα 8 πηγε κατευθειαν στα 10, γιατι 7 8 9  ;D

Και η Roland πήγε από την gt-8 κατευθείαν στην gt-10.

 

Μήπως κάτι παίζει με το 9? >:D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Ενας αλλος φιλος μου μου είπε ειχε προβλημα παγωματος στο start menu.

 

Εχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στο laptop που τα εγκατέστησα.

Αρκετές φορές το start menu είτε εξαφανίζεται είτε απλά δεν πατιέται, ότι και να κάνεις.

Η μόνη λύση είναι το restart.

Και όταν ανοίγει, κάνει αρκετή ώρα καθώς κάνει αυτόματα update.

Η Microsoft λέει πως τα προηγούμενα λειτουργικά της είχαν προβλήματα λόγω του ότι οι χρήστες απενεργοποιούσαν την λειτουργία update με αποτέλεσμα να μένουν εκτεθειμένα.

Στα 10 λοιπόν δεν ρωτάει το σύστημα αλλά αναβαθμίζει μόνο του.

Το θέμα είναι όμως πως υπάρχουν τετοιες (ηθελημένες; ) παρενέργειες όπως το πάγωμα του Start menu αλλά και το γεγονός πως αν χρειαστείς να κάνεις κάτι άμεσα στον υπολογιστή, αυτός μπορεί να αναβαθμίζει για κανα τέταρτο χωρίς να μπορείς να επέμβεις και να ανοίξει μόνο όταν έχει ολοκληρώσει την διαδικασία.

 

Επειδή είναι πολύ ενοχλητικό αυτό και καθόλου επαγγελματικό θα έλεγα, αναρωτιέμαι τι θα κάνω στο desktop.

10, Mac ή Linux; Εκτός κι αν μπορέσουμε να διατηρήσουμε τα 7. Αλλά και πάλι, εχω τα 32bit που δεν αντέχουν μελλοντικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Roland πήγε από την gt-8 κατευθείαν στην gt-10.

Μήπως κάτι παίζει με το 9? >:D

Μπορει και να παιζει. Οι αριθμοι 4 και 9 θεωρουνται πολυ γρουσουζικοι στην Ιαπωνια και πολλες φορες αντιμετωπιζονται με υπερβολικο τροπο. Πχ, σε πολλα νοσοκομεια, παρκινγκ, ξενοδοχεια κλπ δεν υπαρχουν θεσεις, δωματια, ακομα και οροφοι με αυτους τους αριθμους. >:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν μπορέσουμε να διατηρήσουμε τα 7. Αλλά και πάλι, εχω τα 32bit που δεν αντέχουν μελλοντικά.

 

Και γιατί δεν βάζεις τα 64άρια;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου