Προς το περιεχόμενο

Κάνατε ρεζερβέ τα Windows 10;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξανακάνω κράτηση;

Διότι την έχω ακυρώσει.

 

ξανακάνε μετα απο ένα μηνα. χαχαχαχα

 

Σε λιγο πιστευω οτι δεν θα χρειαζεται κράτηση.

Αν και δεν ειμαι πληρως ενημερωμενος για το τι παιζει με το δωρεαν των windows κλπ κλπ. Βαριεμαι να διαβαζω ξανα. Ειχα διαβασει πριν μερικους μηνες αλλα δεν θυμαμαι, τα εχω ξεχάσει, εχω ξεχασει τι διάβαζα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να μου πει κάποιος πώς δουλεύει η αναβάθμιση; Θα κατέβει και θα εγκατασταθεί στα ήδη υπάρχοντα μάλλον. Serial που θα υπάρχει; Ή θα είναι ο ήδη υπάρχων από τα παλαιά; Και κάπου παραπάνω διάβασα για clean install. Δηλαδή και πώς;

 

Η αναβάθμιση δουλεύει ..αθόρυβα.

 

Θα σου έρθει σαν windows update, θα κάνεις reboot και θα ξεκινήσει και θα τα κάνει όλα μόνο του (άντε να πατήσεις κανα ΟΚ...).

 

Όταν τελειώσει θα έχεις το σύστημά σου όπως ήταν, απλά με Win10 (τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα). Βέβαια εγω το σύστημά μου το έχω στην τρίχα, καθαρό, χωρίς περιττά, defragmentαρισμένο κλπ. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο τελικά, αλλά δεν είχα καθόλου προβλήματα, γεγονός που ειλικρινά δεν το περίμενα.

Όπως συνηθίζεται, θα γίνει ένας φάκελος windows old που θα έχει το παλιό σου σύστημα, το οποίο αν θες διαγράφεις (αν δεν ψήνεσαι για restoration).

Εγω έχω acronis image απο το w7 και δεν με νοιάζει.

 

Το Key που θα έχεις θα είναι κάποιο που θα σου δημιουργήσει η MS (δεν παίζει κλειδί απο μια version σε άλλη).

 

Αν θέλησεις να κάνεις clean installation θα πρέπει να κατεβάσεις και να φτιάξεις ISO ή bootable flashάκι με τα εργαλεία που δίνει η MS εδώ:

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

και μετά εδώ:

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/media-creation-tool-install?ocid=ms_wol_win10

 

περι αδείας, δες τι λέει:

 

Note

 

   If you upgraded to Windows 10 on this PC by taking advantage of the free upgrade offer and successfully activated Windows 10 on this PC in the past, you won't have a Windows 10 product key, and you can skip the product key page by selecting the Skip button. Your PC will activate online automatically so long as the same edition of Windows 10 was successfully activated on this PC by using the free Windows 10 upgrade offer.

 

 

γκουντ λάκ

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα clean install σε λαπτοπ dell και δουλευει αψογα.

Στο pc που εχω τα μουσικα προγραμματα μου παει χεζμεντεν και μενω με τα 7 προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δουλευει δεν το πειραζουμε, τουλαχιστον σε αυτα που αποκαλουμε εργαλεια.

 

Επιεικως απαραδεκτη η συμπεριφορα της εταιρειας στις κατα καιρους αλλαγες του

λειτουργικου, με ενα σκασμο service packs καθως και επιμερους αναβαθμισεις στα

servises "μπας και δουλεψει το σκατοπραγμα"!!! >:(

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 7;

 

Ναι, σε home computer φυσικά. Το downgrade δεν διόρθωσε όλα τα προβλήματα, οπότε προσέξτε να ξέρετε τι κάνετε όσοι επιχειρήσετε το upgrade εξαρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάσταση (μέσω upgrade) χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα από 8.1 σε laptop. Μια χαρούλα.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το Edge. Παραμένω σε Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Key που θα έχεις θα είναι κάποιο που θα σου δημιουργήσει η MS (δεν παίζει κλειδί απο μια version σε άλλη).

 

Αν θέλησεις να κάνεις clean installation θα πρέπει να κατεβάσεις και να φτιάξεις ISO ή bootable flashάκι με τα εργαλεία που δίνει η MS εδώ:

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

και μετά εδώ:

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/media-creation-tool-install?ocid=ms_wol_win10

 

περι αδείας, δες τι λέει:

 

Note

 

   If you upgraded to Windows 10 on this PC by taking advantage of the free upgrade offer and successfully activated Windows 10 on this PC in the past, you won't have a Windows 10 product key, and you can skip the product key page by selecting the Skip button. Your PC will activate online automatically so long as the same edition of Windows 10 was successfully activated on this PC by using the free Windows 10 upgrade offer.

 

 

γκουντ λάκ

 

 

Επειδή έχω μπερδευτεί. Εάν κάποιος έχει αυθεντικά win7, μπορεί από αυτό το Link να κατεβάσει τα επίσης αυθεντικά win10 και σε μελλοντικό φορμάτ να βάλει κατευθείαν τα 10;

 

Επίσης, το να κάνεις update σε 10 δεν είναι σαν να εγκαθιστάς τα Windows χωρίς φορμάτ; Δεδομένου ότι αυτό είναι σχετικά επιβαρές για το σύστημα, αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου