Προς το περιεχόμενο

epiphone valve junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει τα καλύτερα για αυτήν την μικρη μα θαυματουργη κεφαλη και σκεφτομαι να την αγορασω. Μπορειτε να με συμβουλευσετε για λαμπες-καμινα-mods για garage-bluesy ήχο; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι ενα ενισχυτης που μπορεις να πειραματιστεις με mods αλλα για να κανεις κατι πρεπει νε εχεις γνωσεις πανω σε mods!κανε ενα μια αναζητηση και θα βρεις υλικο!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να με συμβουλευσετε για λαμπες-καμινα-mods για garage-bluesy ήχο; Ευχαριστω.

 

Αν θελεις πηγαινε λιγο εδω: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4755 (συνεχισε και στην 2η σελιδα, εκει είναι τσιταρισμενος) παρε μια ιδέα για να κρίνεις αν χρειάζεται να αλλαξεις λαμπες ή να μονταρεις για να βγάλει τον ήχο που θελεις... :wink:

 

(δεν ειναι ηχογραφημενα με την bogner καμπίνα, αλλά με το μεγαφωνο του tsl601...)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα' date=' δεν καταλαβα ποιος ακριβως ειναι ο ρολος του hotplate...[/quote']

 

To Hotplate ουσιαστικα μειώνει την ενταση του ενισχυτη...

 

Π.χ. θελεις τον crunchy ηχο της πουσαρισμενης el84 ok? Αρα πρεπει να ανοιξεις την ενταση...το θεμα ειναι οτι ακόμα και τα 5w του δεν ειναι καθόλου μα καθολου αμελητέα...

 

Αν δεν ειχα το Hotplate και τον τσιταρα (τερμα το volume) για να βγάλει οτι γκάζι εχει και δεν εχει, τοτε θα επεφτε κανενας τοιχος (σε δωματιο ειναι)... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη φάση αλλα πανακριβο ρε γμτ! Περα απ την κεφαλη, ειναι πιο ακριβο και απ την καμπινα που λεω να παρω (αν δεν βρω bogner), την orange 1x12..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη φάση αλλα πανακριβο ρε γμτ! Περα απ την κεφαλη' date=' ειναι πιο ακριβο και απ την καμπινα που λεω να παρω (αν δεν βρω bogner), την orange 1x12..[/quote']

 

Εχεις δίκιο, είναι ακριβό αλλά προσωπικά δεν το πήρα μονο για αυτόν τον ενισχυτή...το άλλο κακό ειναι οτι αν πας στην λύση του hotplate (καποια άλλα power attenuators δουλευουν με πολλές αντιστασεις ηχειων) περιορίζεσαι σε έναν τύπο, μεγαφώνου, καμπίνας κλπ κλπ...π.χ. εγώ το διαλεξα 16Ω...η bogner εχει ένα V30 16V...o marshall επίσης...αν ήθελα άλλη καμπινα θα επρεπε να διαλεξω 16άρα (οπως η PPC112 pου εχεις βαλει στο ματι)... :wink:

 

Τωρα για την orange τι να πω...την εχω σταμπάρει απο το καλοκαίρι και φαινεται οτι είναι η καμπίνα-φαντασμα...δεν την εχω βρεί πουθενα ετοιμοπαράδοτη... :!:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για την orange τι να πω...την εχω σταμπάρει απο το καλοκαίρι και φαινεται οτι είναι η καμπίνα-φαντασμα...δεν την εχω βρεί πουθενα ετοιμοπαράδοτη... :!:

 

Στον Θωμα την δινει 12-12-2006 ετοιμοπαραδοτη. Οποιος προλαβει...τον κυριο ειδε!!! Happy 2007

8) :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω δεί εδώ και 1-2 εβδομαδες... :D

 

Αλλά ξερεις πως παει...

 

Το οτι έχουν ανακοινωσει ημερομηνία δεν σημαίνει οτι θα την εχουν οντως τότε...γιατί το θεμα δεν ειναι αν ειναι συνεπείς στο Θωμά, αλλά αν είναι συνεπείς στην Orange ή ο προμηθευτής τους... :wink:

 

Anyway, ψαχνω και για άλλη μια 16άρα 1χ12 καμπινα γιατί θα ερθει και άλλη μια κεφαλή αλλά πλεον μετά την αποκτηση της bogner το πρωτο πραγμα που με χαλάει με ολες τις υπολοιπες καμπινες 1χ12 ειναι οι μεγάλες διαστάσεις τους (η μπογκνερ ειναι νανος αλλα ειλικρινα οσος ογκος της λειπει, τοσο όγκο στον ήχο έχει)... :?

 

Είδωμεν... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου