Προς το περιεχόμενο

Ο εγκέφαλος του κιθαρίστα διαφέρει από τους άλλους!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ το ήξερα ότι μοιάζω και ότι έχω πολλά κοινά σημεία με τους: Clapton, Page, Gilmour, Malmsteen :o....... αλλά κανείς δεν με πίστευε.... :-\.  Πολύ σωστό, αληθινό και εμπεριστατωμένο άρθρο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τελευταία χρόνια, επειδή έχουμε ωραία τεχνολογία, έχει γίνει πολύ της μόδας να μετράμε ό,τι (νομίζουμε οτι) μπορούμε να μετρήσουμε. Έτσι επειδή έχει καλή διακριτική ικανότητα η μαγνητική τομογραφία παίζουμε με το να βρίσκουμε διαφορές σε ανατομικά ζητήματα του εγκεφάλου ανάμεσα σε διάφορες ομάδες. Το σύνηθες που μετράται σε αυτή την οικογένεια ερευνών είναι οι διαφορές στην ποσότητα της φαιάς ουσία του εγκεφάλου, δηλαδή η ποσότητα κυτταρικών σωμάτων (πυρήνες) έναντι νευραξόνων (καλώδια). Η φαιά ουσία είναι ένα "μέγεθος" που αλλάζει συνεχώς και μάλιστα στη μητέρα αυτών των ερευνών -αυτή που έδειξε 1η οτι οι μουσικοί έχουν περισσότερη φαιά ουσία από τους μη μουσικούς- το δείγμα δεν περιείχε γυναίκες, ακριβώς για το λόγο οτι η ποσότητα αυτή μεταβάλλεται με τον κύκλο της περιόδου! Φανταστείτε δηλαδή πόσο απέχει αυτό που μετράμε από αυτό που συμπεραίνουμε και τελικά καταναλώνουμε ως επιστημονική είδηση.

 

Having said that, μπαίνω στην ουσία: τέτοιες διαφορές έχουν και οι gamers με τους μη gamers, οι σκακιστές από τους μη σκακιστές, οι ράπερς από τους μη ράπερς κλπ. Καμία έρευνα δεν καταλήγει σε ευρήματα του τύπου "μια στροφή από το συνειδητό στο ασυνείδητο" ή "οι κιθαρίστες είναι πνευματικοί, διαισθητικοί άνθρωποι", γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία μέτρηση που να μας δίνει ενδείξεις για έννοιες που προσπαθεί να ορίσει η Φιλοσοφία.

 

Επίσης, ο νεκρός σολωμός "αντιδρά" εγκεφαλικά σε διαφορετικές εικόνες ανθρώπων σε διάφορες κοινωνικές περιστάσεις: http://www.wired.com/2009/09/fmrisalmon/

http://blogs.scientificamerican.com/scicurious-brain/ignobel-prize-in-neuroscience-the-dead-salmon-study/

 

Πάμε στα σημαντικά όμως.

Δεδομένου του οτι:

α) οι μουσικοί έχουν περισσότερη φαιά ουσία από τους μη μουσικούς

β) το να βλέπεις τσόντες μειώνει τη φαιά ουσία

 

μπορούμε να πούμε με ασφάλεια οτι οι μουσικοί επιτρέπεται να βλέπουν τσόντες  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάμε στα σημαντικά όμως.

Δεδομένου του οτι:

α) οι μουσικοί έχουν περισσότερη φαιά ουσία από τους μη μουσικούς

β) το να βλέπεις τσόντες μειώνει τη φαιά ουσία

 

μπορούμε να πούμε με ασφάλεια οτι οι μουσικοί επιτρέπεται να βλέπουν τσόντες  ;D

 

 

 

;D

homer.jpg.f80616083d49d42d43fee942f3292efa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι πως οι κιθαριστες σκεφτονται με ορθογωνια χαρην της octave equivalency και του κουρδισματος με 4ες.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορούμε να πούμε με ασφάλεια οτι οι μουσικοί επιτρέπεται να βλέπουν τσόντες  ;D

 

 

H αληθεια ειναι πως οι κιθαριστες σκεφτονται με ορθογωνια χαρην της octave equivalency και του κουρδισματος με 4ες.

ειναι κριμα να γυρνας πισω στο θεμα μετα απο αυτο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν οι τσόντες με υπόθεση. Μια καλή τσόντα πρέπει να έχει μια πλοκή και μια εμβάθυνση στους χαρακτήρες. Ναι, εντάξει, έρχεται ο πιτσαδόρος και βρίσκει τρεις γυναίκες μόνες να ξαπλώνουν μισόγυμνες. Ποιος είναι αυτός ο πιτσαδόρος όμως και ποια η ψυχολογική του κατάσταση. Έκανε φαντάρος; Έχει κάποιο όνειρο; κ.τ.λ.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι παλιομοδίτης,

 

Ταινίες σαν το "Μανωλιός ο μπήχτης", "ο καβαλάρης των μανεκέν", "οι πάνκς τα κάνουν όλα", "ο καθηγητής", "σκύψε ευλογημένη" και ένα σωρό άλλες, δεν ξαναβγαίνουν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι παλιομοδίτης,

 

Ταινίες σαν το "Μανωλιός ο μπήχτης", "ο καβαλάρης των μανεκέν", "οι πάνκς τα κάνουν όλα", "ο καθηγητής", "σκύψε ευλογημένη" και ένα σωρό άλλες, δεν ξαναβγαίνουν.

 

"Οι Γκόμενες του Ρέντη και τα Παιδιά της Πιάτσας". Έπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου