Προς το περιεχόμενο

το βασίλειό μου για ένα...reverb (vst)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τότε που ήρθε στα χέρια μου πριν κάποια χρόνια το Lexicon MX200 είναι βασικό δομικό στοιχείο σε ό,τι φτιάχνω.

Όμως αυτό ισχύει σε live δηλαδή wet ηχογράφηση.

Μέχρι στιγμής με κανένα λογισμικό από αυτά που διαθέτω δεν μπόρεσα να πλησιάσω καν τα δικά του presets.

Και χρησιμοποιώ βασικά ότι δίνει το cubase (revelation, reverence, roomworks - roomworks SE, κάποια δωρεάν της focusrite, κάποια της fabfilter, αυτά που έχει το s-gear και κάποια δωρεάν της waves (cla echosphere νομίζω που είναι πολύ εξειδικευμένο).

Ξέρω ότι μια λύση είναι να βάλω το MX200 με usb στο track ως external και να στείλω εκεί, αλλά θέλω το project μου να είναι εντελώς portable και να μην εξαρτάται από το setup.

 

Υπάρχει κάποια προσιτή λύση?

(Υπ όψιν δεν έχω ψάξει τίποτα. Απλώς σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα εδώ)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lexicon pantheon (δεν ειμαι ειδικός αλλά μου άρεσε) και το BReverb τουλάχιστο σε vst μου αρέσει επίσης.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Υπάρχει κάποια προσιτή λύση?

(Υπ όψιν δεν έχω ψάξει τίποτα. Απλώς σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα εδώ)

 

 

Εδώ τελειώνει το ψάξιμο για reverb.

 

https://valhalladsp.com/

 

Δοκίμασε τα trial από όλα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ίσως, κάποιο από τα plugins της lexicon.

καλά φαίνονται για αρχή αλλά λέει απαιτούν ilok dongle που κοστίζει πιό πολύ από τα ίδια...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

καλά φαίνονται για αρχή αλλά λέει απαιτούν ilok dongle που κοστίζει πιό πολύ από τα ίδια...

προσέξτε το ilok driver από εταιρείες plug in που δεν τις εχουν ενημερώσει στην τελευταία του έκδοση με τα windows 10.

 Αν σας τύχει ilok driver παρωχημένος (δεν τον έχει ενημερώσει η εταιρεία) θα φάτε μεγάλη ήττα με την εγκατάστασή των windows. Είμαι παθών. χαχαχαχχαχαχαχχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

προσέξτε το ilok driver από εταιρείες plug in που δεν τις εχουν ενημερώσει στην τελευταία του έκδοση με τα windows 10.

 Αν σας τύχει ilok driver παρωχημένος (δεν τον έχει ενημερώσει η εταιρεία) θα φάτε μεγάλη ήττα με την εγκατάστασή των windows. Είμαι παθών. χαχαχαχχαχαχαχχαχαχα

τα σχόλια στον Θωμά, λένε κάτι τέτοιο, αλλά όχι για ilok driver, μόνο για ilok dongle που πρέπει να ψωνίσεις. Πχ για bundle προσιτό γύρω στα 40-50 δολ, να είναι πιό ακριβό το μαραφέτι

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τα σχόλια στον Θωμά, λένε κάτι τέτοιο, αλλά όχι για ilok driver, μόνο για ilok dongle που πρέπει να ψωνίσεις. Πχ για bundle προσιτό γύρω στα 40-50 δολ, να είναι πιό ακριβό το μαραφέτι

 

και εγώ το λέω γιατί το πέρασα και ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ το να επαναφέρω την ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μου και μου έφαγε πολύ ψάξιμο και tweaking και να εύχεται να μην την πατήσει κάποιος γιατί άμα δεν ξέρει καλά αγγλικά και δεν έχει το πεφωτισμένο μυαλό μου🤣 δεν θα μπορεί ούτε στο bios να μπει.

 

 Από τον driver γινεται η δουλεια ανεξαρτήτως μέσου επικοινωνίας όπως το dongle και ο iLok licence manager.

 

 ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

 ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!!

 ιδιαίτερα για παλιά ή ξεχασμένα από τον developer για το θέμα plugin, για νεότερες της 1909 version των windows 10.

 ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και πονοκέφαλος η λύση.

 

 Όταν το ΕΠΑΘΑ και δεν είχα ξαναδεί τέτοια συμπεριφορά από το σύστημα πέραν λειτουργικού και κατάφερα με το recovery console να μπω και να δω τα logs για να δω τι χτυπάει και μου έφαγε πολύ χρονο, είχα λυσσάξει και μπορούσα να ΣΚΟΤΩΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟ.

 Εψαξα στο internet και έτρεμα από τα νεύρα μου και την απόγνωσή μου κάνοντας τα βήματα που θυμαμαι ότι με παίδεψαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

 Γι αυτό το ανέφερα. Είναι σε ισχύ το πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ερώτηση: Τί είναι αυτό που κάνει το MX200 που δεν μπορείς να το πετύχεις με ένα ir loader και impulse responses βάθους; 

elaborate pls

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου