Προς το περιεχόμενο

Ο εγκέφαλος του κιθαρίστα διαφέρει από τους άλλους!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι οι εγκέφαλοι δεν διαφέρουν μεταξύ τους; Ασχέτως μουσικής;

 

Εγώ ξέρω από δάσκαλο κιθάρας ότι οι κιθαρίστες (ίσως και οι πιανίστες τώρα που το σκέφτομαι και άλλοι), έχουν πιο γρήγορη οπτική αντίληψη επειδή κάποιος που παίζει γρήγορα μπορεί να βλέπει τα δάχτυλά του ενώ αυτός που δεν έχει παίξει ποτέ κιθάρα (πιάνο κ.λπ), δεν βλέπει ακριβώς την κίνηση των δαχτύλων όπως ο κιθαρίστας. Κάπως έτσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τα τελευταία χρόνια, επειδή έχουμε ωραία τεχνολογία, έχει γίνει πολύ της μόδας να μετράμε ό,τι (νομίζουμε οτι) μπορούμε να μετρήσουμε. Έτσι επειδή έχει καλή διακριτική ικανότητα η μαγνητική τομογραφία παίζουμε με το να βρίσκουμε διαφορές σε ανατομικά ζητήματα του εγκεφάλου ανάμεσα σε διάφορες ομάδες. Το σύνηθες που μετράται σε αυτή την οικογένεια ερευνών είναι οι διαφορές στην ποσότητα της φαιάς ουσία του εγκεφάλου, δηλαδή η ποσότητα κυτταρικών σωμάτων (πυρήνες) έναντι νευραξόνων (καλώδια). Η φαιά ουσία είναι ένα "μέγεθος" που αλλάζει συνεχώς και μάλιστα στη μητέρα αυτών των ερευνών -αυτή που έδειξε 1η οτι οι μουσικοί έχουν περισσότερη φαιά ουσία από τους μη μουσικούς- το δείγμα δεν περιείχε γυναίκες, ακριβώς για το λόγο οτι η ποσότητα αυτή μεταβάλλεται με τον κύκλο της περιόδου! Φανταστείτε δηλαδή πόσο απέχει αυτό που μετράμε από αυτό που συμπεραίνουμε και τελικά καταναλώνουμε ως επιστημονική είδηση.

 

Having said that, μπαίνω στην ουσία: τέτοιες διαφορές έχουν και οι gamers με τους μη gamers, οι σκακιστές από τους μη σκακιστές, οι ράπερς από τους μη ράπερς κλπ. Καμία έρευνα δεν καταλήγει σε ευρήματα του τύπου "μια στροφή από το συνειδητό στο ασυνείδητο" ή "οι κιθαρίστες είναι πνευματικοί, διαισθητικοί άνθρωποι", γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία μέτρηση που να μας δίνει ενδείξεις για έννοιες που προσπαθεί να ορίσει η Φιλοσοφία.

 

Επίσης, ο νεκρός σολωμός "αντιδρά" εγκεφαλικά σε διαφορετικές εικόνες ανθρώπων σε διάφορες κοινωνικές περιστάσεις: http://www.wired.com/2009/09/fmrisalmon/

http://blogs.scientificamerican.com/scicurious-brain/ignobel-prize-in-neuroscience-the-dead-salmon-study/

 

Πάμε στα σημαντικά όμως.

Δεδομένου του οτι:

α) οι μουσικοί έχουν περισσότερη φαιά ουσία από τους μη μουσικούς

β) το να βλέπεις τσόντες μειώνει τη φαιά ουσία

 

μπορούμε να πούμε με ασφάλεια οτι οι μουσικοί επιτρέπεται να βλέπουν τσόντες  ;D

 

 

 

Προσπερνώ τα πάντα και μένω στην ουσία... Πού τα ξέρεις όλα αυτά??  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είχα από μικρός στο νου μου.

Καμεραμάν σε εκπομπές μαγειρικής το πρωί και μουσικός σε τσόντες τ' απόγιομα.

Χορτάτος μ' ότι περισσεύει (κι αν θέλω να το φάω), με τα χόμπυ μου και να πληρώνομαι για αυτό.

Τα φερε όμως η ζωή αλλιώς,

Κάποτε που έψαχνα δουλειά, είχα βρει μια περίπτωση στην οποία ζητούσαν κάποιον που να ξέρει καλά Αγγλικά, για μετάφραση υπότιτλων εξ' ακοής (χωρίς κείμενο) σε Αγγλόφωνες τσόντες.

Και με καλά χρήματα μάλιστα.

 

Σκεφτόμενος ότι θα πρέπει να βλέπω τσόντες όλη μέρα είπα "όχι".

 

Μήπως έκανα λάθος?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έκανα λάθος?

Μάλλον όχι.

Είσαι ήδη πολύ αδύνατος.

 

Προσπερνώ τα πάντα και μένω στην ουσία... Πού τα ξέρεις όλα αυτά?

Είναι ταριχευτής σολομών που χρησιμοποιούνται σε μουσικές τσόντες.

 

Ποσο καλα Αγγλικα πρεπει να ξερεις για  να μεταφραζεις φωνηεντα και επιθανατιους ρογχους?

Μην ξεχνάς ότι καμιά φορά σε μπερδεύει η προφορά.

Εκεί είναι που η προσωπική εμπειρία είναι ανεκτίμητη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε που έψαχνα δουλειά, είχα βρει μια περίπτωση στην οποία ζητούσαν κάποιον που να ξέρει καλά Αγγλικά, για μετάφραση υπότιτλων εξ' ακοής (χωρίς κείμενο) σε Αγγλόφωνες τσόντες.

Τρολαρεις πες την αληθεια.

Ποσο καλα Αγγλικα πρεπει να ξερεις για  να μεταφραζεις φωνηεντα και επιθανατιους ρογχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρολαρεις πες την αληθεια.

Ποσο καλα Αγγλικα πρεπει να ξερεις για  να μεταφραζεις φωνηεντα και επιθανατιους ρογχους?

Κι όμως είναι αλήθεια.

 

Μην ξεχνάς την slang.

 

Δηλαδή όταν έλεγε ο Γκουζγκούνης στην βατραχάνθρωπο "μην βγάλεις την μάσκα θα σου πετάξω τα μάτια έξω" πώς θα ήταν η αντίστοιχη Αγγλική μετάφραση? ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αρκετα αναλυσαμε το πρωτο θεμα που απασχολει τον εγκεφαλο των κιθαριστων, το sex.

Αν παμε με τον ιδιο ρυθμο  και στη συνεχεια για τα drugs και το rock 'n' roll, μαλλον θα μιλησουμε για κοκακολες και Παντελιδη.

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι...πως κατάφερε ο audiokostas και έκανε παράθεση

ατάκα του spyros delta πριν αυτός την πει-την ατάκα.

Δεν σου λεμε δεν σου λεμε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλοι οι εγκέφαλοι δεν διαφέρουν μεταξύ τους; Ασχέτως μουσικής;

 

Εγώ ξέρω από δάσκαλο κιθάρας ότι οι κιθαρίστες (ίσως και οι πιανίστες τώρα που το σκέφτομαι και άλλοι), έχουν πιο γρήγορη οπτική αντίληψη επειδή κάποιος που παίζει γρήγορα μπορεί να βλέπει τα δάχτυλά του ενώ αυτός που δεν έχει παίξει ποτέ κιθάρα (πιάνο κ.λπ), δεν βλέπει ακριβώς την κίνηση των δαχτύλων όπως ο κιθαρίστας. Κάπως έτσι :)

 

Εγώ παίζω τόσο γρήγορα που τα δάχτυλα μου δεν φαίνονται. Φαίνονται, αλλά

κάπως αχνά. Είναι και ο καπνός από την θερμοκρασία που όσο παίζω όλο και

ανεβαίνει, ναι, ο καπνός δεν βοηθάει.

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι...πως κατάφερε ο audiokostas και έκανε παράθεση

ατάκα του spyros delta πριν αυτός την πει-την ατάκα. Και δεδομένου πως ο

πρώτος είναι μπασίστας και ο δεύτερος κιθαρίστας, τι μας λέει αυτό για το θέμα

ετούτου του νήματος, όποιο και να΄ναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό ερώτημα είναι...πως κατάφερε ο audiokostas και έκανε παράθεση

ατάκα του spyros delta πριν αυτός την πει-την ατάκα. Και δεδομένου πως ο

πρώτος είναι μπασίστας και ο δεύτερος κιθαρίστας, τι μας λέει αυτό για το θέμα

ετούτου του νήματος, όποιο και να΄ναι?

Εύκολο.

Μιλούσαν στο τηλέφωνο, και ο Όντιο πήρε την λεκτική ατάκα του Σπύρου, της έδωσε σώμα γραφής, και έκανε παράθεση.

 

Όλοι οι μπασίστες έχουν σύνδεση με το "άγνωστο", αλλά ο Όντιο είναι περίπτωση.

 

Τον έχω δει με τα μάτια μου να μπαίνει σε αίθουσα στούντιο τρεις - τέσσερεις φορές απανωτά, και κάθε φορά έβγαινε κρατώντας άλλο μπάσο.

 

Μάγος!

 

 

Ααααα! Το ξανάκανε!!!!Ααααααα!!!

Καλά μην κάνεις έτσι!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπον αρκετα αναλυσαμε το πρωτο θεμα που απασχολει τον εγκεφαλο των κιθαριστων, το sex.

Αν παμε με τον ιδιο ρυθμο  και στη συνεχεια για τα drugs και το rock 'n' roll, μαλλον θα μιλησουμε για κοκακολες και Παντελιδη.

Δεν σου λεμε δεν σου λεμε  ;D

 

Ααααα! Το ξανάκανε!!!!Ααααααα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου