Προς το περιεχόμενο

Εμβατήριο Πένθιμο και Κατακόρυφο (Κ.Καρυωτάκη) R.R.Hearse + L


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

"Ψάχνω ένα τραγούδι που έχει ο πατέρας μου σε κασέτα..."

Άρχισε να λέει τα λόγια, μου φάνηκαν γνωστά, "του Καρυωτάκη ποίημα είναι..." βιάστηκε να συμπληρώσει "...αλλά αυτό που θέλω εγώ το λένε κάτι τύποι με πιάνο και τρομπέτα".

Όπα!

Ποιος είναι ο πατέρας σου και κυρίως πού είναι η κασέτα;

 

Ναι. Η ελπίδα γι’ άλλη μια φορά είναι στη νέα γενιά. Γύρω στα είκοσι, παίζει σ’ ένα σχήμα και δουλεύει σε καφέ των Εξαρχείων. Ο πατέρας της, ένας από τους διασωθέντες της Αίτνας, έκανε οικογένεια και ζει κάπου στην επαρχία...

Απ’ τους δίσκους και τις κασέτες του μπαμπά ξεχώρισε και κόλλησε και σ’ αυτό.

Τη μυθική κασέτα του fanzine 'Merlin’s Music Box'. Την ψάχναμε χρόνια ανάμεσα σε γνωστούς και άγνωστους αναγνώστες με αγγελίες στο internet. Ούτε ο εκδότης, ο Γιάννης Καστανάρας, την είχε πλέον. Και να!

Να 'σαι καλά κορίτσι μου.

Έτσι λοιπόν, 15 μέρες πριν κυκλοφορήσει το πρώτο LP (σε βινύλιο) του Λάμπρου, της - κατά τη γνώμη μου - μεγαλύτερης rock 'n' roll φυσιογνωμίας του τόπου μας , όλα έρχονται και δένουν γλυκά.

 

Βασίλης 'Laughing Headache' Τσόνογλου

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά αφού ξέρς πως τριγυρνούσα εκείνα τα χρόνια στα πέριξ, έπρεπε να με έχεις ρωτήξει, μη και τυχόν......Ε λοιπόν την έχω τη κασέτα, απλά αργήσατε να τη βρείτε.

  Ο Ρι ρής, έτσι τον ''λέγαμε'' τότε στη παρέα ......... 8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έψαχνα εγώ αλλά οι δημιουργοί (υποθέτω, εκτός του Καρυωτάκη...). Αν ήξερα ότι την ψάχνουν θα σε ρωτούσα - εσένα και μερικούς άλλους του ...σιναφιού μας.

Άσε που παίζει να την είχα κι εγώ για ένα φεγγάρι.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου