Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου για softsynths


photis86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μαλλον με την καρτα onboard δεν εχω τη δυνατοτητα να δουλεψω κανενα softsynth θα χρειαστω μια καινουρια καρτα ηχου. Με αυτη που εχω παταω ενα πληκτρο απο το keyb τωρα και ακουγεται αυριο ιδια ωρα... Αν χαμηλωσω latesy ακουται παραμορφωμενο εως καθολου. Εγω θελω μια καρτουλα να μπορω να δουλευω με το keyb χωρις προβληματα καθυστερησεις και λοιπα...2ον επειδη εχω και ενα λαπτοπ ισως θα ηταν καλυτερα μια εξωτερικη?Αν στην τιμη μιας μετριας εξωτ. υπαρχει εσωτ. που γ@μ@ει τοτε δεν το σκεφτομαι καθολου...3)Επειδη δεν υπαρχουν και πολλα εουροz (μεχρι 100-150) ελπιζω να μου προτεινεται κατι καλο σε προσιτη τιμη και δοκιμασμενο διοτι ειναι κριμα να τα δωσω και να παρω μαπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν θέλω να σε στεναχωρέσω αλλά σε αυτά τα χρήματα κάρτες ήχου με midi είναι συγκεκρίμενες standard...(απο όσο ξέρω) :)

 

1)EMU 0404 (και pci και usb)

2)Audiophile 24/96 m-audio

3) ΕΜu 1212m (pci)

4)M-audio delta audiophile 192 (pci)

5)m-audio usb audiophile (εξωτερική usb)

6)Tascam us-144

 

Γενικά ώς κάτοχος της emu 0404 δεν είμαι και τόσο ευχααριστημένος, λόγω των drivers της και του γεγονότοτς ότι δεν έχει drivers για linux (παρόλο που σε λίγο και ρό θα βγούν)....

 

Γενικά καλά λόγια ακούγονται για την m-audio audiophile 24/96 και είναι οικονομική και έχει και καλούς drivers και έχει και υποστήριξη Linux...

 

Τώρα τα πράγματα βασίζονται στο τι θες να κανεις εσυ...Αν θα την χρησιμοποιησεις επαγγελματικά και για ηχογραφήσεις με line in...κτλ...τότε θα πρέπει να πάς σε επίπεδο audiophile 192 και σε περίπου αυτά τα χρήματα.....

 

Αν ρίξεις και ένα searcη θα βρείς πολλά πραγματα σχετικά με αυτό που ζητάς....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει εσωτ. που γ@μ@ει τοτε δεν το σκεφτομαι καθολου...

 

Παιδί μου άκουσέ με' date='[img']http://www.astrologicon.org/forum/images/smiles/old.gif[/img]

η μόνη κάρτα που γ@μ@ει είναι η πιστοτική.

Από εκεί να φοβάσαι.

 

Σοβαρά τώρα,

έχω την audiofile 24/96 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις την emu 1212m δεν νομιζω να στεναχωρηθεις καθολου :D !!!!!!!!!!!! την εχω προσωπικα και για το επιπεδο που νομιζω οτι εισαι θα σε υπερκαληψει !!! 12 midi freeze ομως ΑΝΕΤΑ +Φιλτρα και πανω απο 3 reverb αν δεν σου αρκει αυτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει εσωτ. που γ@μ@ει τοτε δεν το σκεφτομαι καθολου...

 

Παιδί μου άκουσέ με' date='[img']http://www.astrologicon.org/forum/images/smiles/old.gif[/img]

η μόνη κάρτα που γ@μ@ει είναι η πιστοτική.

Από εκεί να φοβάσαι.

 

 

Εισαι μεγαλος !!!!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Βάλε τους asio4all και θα ρίξεις το λατενσι τραγικά και χωρίς σπασίματα και θα κάνεις δουλειά και με την onboard

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κάρτα και να πάρεις κοίτα να μην είναι USB . Θα σου πρότεινα μάλιστα ούτε για firewire ( άλλωστε δεν έχεις τα χρήματα ) . PCI οπωσδήποτε λοιπόν και μάλιστα Audiophile 24 / 96 . Best Value for money και πάρα πολύ καλούς drivers . Μην τους σνομπάρεις τους drivers , ρώτα και μας της Emu που δεν έχουν καταφέρει ακόμα να την σταθεροποιήσουν ...

 

ααααα όσο για το midi αν πηγαίνει μέσω USB αυτό που παίζει σημασία είναι να πηγαίνει μέσω USB 2.0 και όχι 1.0 . Οι κανούριες MB's έχουν USB 2.0 ports αλλιώς αγοράζεις ένα USB controller 2.0 ( 18 - 20 euro ) και είσαι κομπλέ . Όσο για την κάρτα δεν νομίζω να παίζει ρόλο ... ( δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά βέβαια ) .

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτα και μας της Emu που δεν έχουν καταφέρει ακόμα να την σταθεροποιήσουν ...

 

Αστα...Τώρα τελευταία μου κάνει κάτι περίεργα κρασαρισματα το DSP αστα βράστα....Αμα την σπρόξω για πούλημα πόσα λέτε να βγάλω...για να πάρω την αντίστοιχη m-audio (24/96 i think???)...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα πάντως στην emu 1212m κάηκε η αριστερή έξοδος και από ότι είδα σε ξένα forums το έπαθαν κι άλλοι :cry: Τώρα έχω την m-audio audiophile 192 αλλά παράλληλα έχω και την emu στο σύστημα και εκμεταλλέυομαι τις πολύ καλές εισόδους της.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου