Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει τηλεφωνο ο Ντινος,επικοινωνει με την καρδια και την ανθρωπια του αριστερου.... ;D ;D ;D

 

Οταν βεβαια κοινωνικοποιηθει η Apple θα ειναι ο πρωτος που θα τσιμπισει τζαμπα Αϊφονι  ;D

 

Οι αριστεροί πάντως είναι καλύτερη παρέα για να πας βόλτα σε βιβλιοπωλείο, από τους δεξιούς, οι οποίοι στην Ελλάδα έχουν διαβάσει (στην καλύτερη περίπτωση) τους Άθλιους. Άσε που τους ξέρει ο πωλητής και κτυπάς και έκπτωση στο ταμείο.

 

@Dinosp

 

Ευχαριστώ για το τηλ. (θα το χρησιμοποιήσω, σε προειδοποιώ) και για την υπόδειξη. Αλλά επειδή τα βιβλία τα διαβάζω καμιά δεκαριά φορές το καθένα (βραδύνους λέμε), δεν τα δανείζομαι. Αν θες, μπορώ να διαβάσω εγώ από την 504 και κάτω και μετά ανοίγουμε νήμα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα iphone ειναι αντιπαθητικα, απ'το ασπρο bg που σε τυφλωνει και καιει και μπαταρια μεχρι το "back" που ειναι οσο πιο μακρια απ'τον αντιχειρα γινεται, να μην αναφερθω στους περιορισμους "κεφαλαιων" που εχει.  ;D

Ολα αυτα διορθωνονται με ενα galaxy.

/offtopic

 

Για το θεμα μας, ξερει κανεις ποια στρατηγικη πρεπει να ακολουθησεις για να προλαβεις το μικρο παραθυρο μετα τα μεσανυχτα ωστε να αγορασεις απο εξωτερικο?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα μας, ξερει κανεις ποια στρατηγικη πρεπει να ακολουθησεις για να προλαβεις το μικρο παραθυρο μετα τα μεσανυχτα για να αγορασεις απο εξωτερικο?

 

Κλασσικα πραγματα....θα χρειαστεις εναν ΑΡΑΠΗ με μεγαλο....I-PHONE  μετα τα πραγματα ειναι ευκολα....

 ;D

 

Παντως αν μη τι αλλο εχει ενδιαφερον η ζωη....να προσπαθεις να αγορασεις το νεο βιβλιο του JO NESBO και να ξεκιναει η αγωνια ΠΡΙΝ καλα καλα το αγορασεις...(θα μου ανοιξει αρκετα ο πρωκτος?δεν θα μου ανοιξει?ηταν αρκετα μεγαλο το i phone του αραπη? ;D)

 

Σε ευχαριστουμε πρωτη συμφορα αριστερα για το τεραστιο ενδιαφερον που εδωσες στην καθημερινοτητα μας... ;D

 

Εγω παντως που καταφερα να παρω ενα βιβλιο (ειμαι αριστερος και διαβαζω πολυ  ;D ) απο το Book Depository ειχα συμπληρωσει ολη τη φορμα ΠΡΙΝ τις 24.00 & μου εμενε απλα να πατησω το submit ,πραγμα που εκανα (αφου ειχα σε αλλο παραθυρο ανοιγμενο το GMT TIME  :o) ΑΚΡΙΒΩΣ στις 00.01.02  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SF

Αρχιζεις να χάνεις το χιούμορ σου, ρε συ...

Οχι τίποτα άλλο, θα χάλασεις τη σιέστα του Χαρυ...  ;D ;D ;D

 

@trolley

Στη διάθεσή σου, Πάνο μου, 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει. Εγώ συνεχίζω να ανησυχώ πάντως.

Κι εγω. Τι ηταν αυτο το "Στη διάθεσή σου, Πάνο μου, 24/7"? Μου θυμισε το κλασσικο "Κωστα μου / Ανδρεα μου."

Οταν αρχισουν τα "Πανο μου / Ντινο μου" κατι δεν παει καλα...chin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω. Τι ηταν αυτο το "Στη διάθεσή σου, Πάνο μου, 24/7"? Μου θυμισε το κλασσικο "Κωστα μου / Ανδρεα μου."

Οταν αρχισουν τα "Πανο μου / Ντινο μου" κατι δεν παει καλα...chin.gif

 

Ε, αυτό δε λέμε; Θα χρειαστούν φάρμακα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ trolley,

 

Το "προσεγγίζω ανθρωποκεντρικά" διότι τους νόμους και τους κανόνες της πολιτείας καλούνται να τους εφαρμόσουν άνθρωποι, όχι ρομπότ. Οι άνθρωποι δε, έχουν ελαττώματα χαρακτήρα και μόνο η τύφλα που υπαγορεύει η ψευδεπίγραφη "ηθική ανωτερότητα των αριστερών" σε εμποδίζει να το δεις. Η απλή αλήθεια (το κάνουν στις ΗΠΑ π.χ.) είναι πως με άρση της μονιμότητας και υποχρεωτικό δεύτερο έλεγχο κάθε καταγγελίας, ο χρηματισμός θα ήταν αδύνατο να συμβεί. Αλλιώς περίμενε εσύ τα πιστά αριστερά ρομπότ που θα βάζουν το κοινό καλό πάνω από το προσωπικό συμφέρον.

 

Παραλήρημα. Σου γράφω ότι είναι γενικότερη πολιτική του ελληνικού κράτους και των ελεγκτικών μηχανισμών του να αδιαφορεί για τη συντριπτική πλειοψηφία των εργοδοτικών παραβάσεων και ότι είναι λάθος να το παρουσιάζεις σαν ευθύνη των λιγοστών ατόμων που στελεχώνουν τους ελεγκτικούς μηχανισμούς (σαν αστοχία υλικού ένα πράγμα, τους αλλάζουμε και όλα μέλι-γάλα).

 

Μου απαντάς για αριστερές ηθικές και αριστερά ρομπότ.

 

Και πότε θα καταλάβεις ότι είναι αυτογκόλ για έναν νεοφιλελεύθερο να αναφέρει τις ΗΠΑ και τον "καθαρότερης" μορφής καπιταλισμό της ως υπόδειγμα?

 

 

Ο Θηβαίος είναι μαλάκας (του το είπε όλο το σύμπαν) ακριβώς επειδή νομίζει πως εργαζόμενος είναι μόνο αυτός/ή που απασχολείται σε ένα παραγωγικό μοντέλο αγροτικής οικονομίας ή υποφέρει από αστικές παράνοιες. Δεν είναι έτσι όμως. Σε διαβεβαιώνω ότι εργάζομαι πάνω από 12 ώρες ημερησίως, και κάνω εργασία απόλυτα απαραίτητη σε πολλές επιχειρήσεις και πολλούς ιδιώτες. Σόρυ αν δεν είμαι οικοδόμος να κουβαλάω πυλοφόρι ώστε να δικαιούμαι να καλούμαι εργαζόμενος. Έχω μία απορία όμως: έχεις προσπαθήσει να εξελιχθείς επαγγελματικά και απέτυχες ή απλά σπάζεσαι με το ότι άλλοι πετύχαν;

 

Είδες να συμφώνησα με τον Θηβαίο ή να γράφω για οικοδόμους και αγροτιά? Θες να ανατρέξεις στο προηγούμενο ποστ μου και να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα ακριβώς? Για να σε γλυτώσω απ το χρόνο:

 

"Δε μπορείς να συγκρίνεις τη γραμματέα με τον αγρότη και να πεις -ντε και καλά- ποιος έχει δυσκολότερο έργο μιας κι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Μπορείς να συγκρίνεις όμως τον "αγρότη" που είναι ιδιοκτήτης του χωραφιού και επιβλέπει την παραγωγή με τον εργάτη γης που μαζεύει τις φράουλες, δε νομίζεις?"

 

Με λίγα λόγια, ούτε με εσένα συμφωνώ. Κι ο επιβλέπων του παραπάνω παραδείγματος μπορεί να "εργάζεται" 15 ώρες για να έχει την καλύτερη δυνατή παραγωγή. Το επιλέγει μόνος του για να αυξήσει τα κέρδη του. Δεν τον κάνει εργαζόμενο.

 

Ο εργαζόμενος δεν κατέχει το μέσο παραγωγής. Ούτε έχει έλεγχο/διεύθυνση της παραγωγής. Ο εργαζόμενος απλά πουλάει την εργατική του δύναμη στο αφεντικό του, το οποίο κατέχει το μέσο παραγωγής και τον έλεγχο/διεύθυνσή της.

 

Δε λέω ότι μόνο ο εργαζόμενος πλήττεται (κι όχι π.χ. κι ένας ελεύθερος επαγγελματίας), αλλά καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε τις έννοιες.

 

Όσο για την απορία σου: όχι, δεν έχω "διεκδικήσει" καμία από τις λιγοστές πιθανότητες ανέλιξης. Οι λόγοι είναι προφανείς μετά από τόσες ανταλλαγές ποστ.

 

 

Οι μισθωτοί και οι μπλοκάκηδες (στους οποίους έχω θητεύσει ασφαλώς, αυτό εννοώ όταν λέω ότι έχω περάσει από όλες τις θέσεις) ασφαλώς θίγονται περισσότερο. Ας ψηφίσουν καλύτερα την επόμενη φορά. Δεν μπορώ να κάθομαι να στενοχωριέμαι για τον κάθε μαλάκα που δεν έχει επίγνωση ότι τον κλέβουν στα ίσα, αλλά χειροκροτεί κιόλας.

 

Αρχικά χαίρομαι που επιτέλους διαχωρίζεις τη θέση σου από τους μισθωτούς και τους μπλοκάκηδες (αλλά και τους ανέργους, μεροκαματιάρηδες κλπ). Άργησες λίγο αλλά φταίω κι εγώ.

 

Έπειτα, χαίρομαι ιδιαίτερα για την παραδοχή που κάνεις ότι αυτοί έχουν διαφορετικά συμφέροντα.

 

Τέλος, γελάω με το σουρεάλ της υπόθεσης, την καλοπροαίρετη αγανάκτησή σου για τα καημένα μυαλά των κατώτερων στρωμάτων.

 

"Μα δεν προσέχουν κι αυτοί ρε γμτ, γι αυτό φτωχαίνουν"

 

- Αφεντικό, με 300€ δε βγαίνω, θέλω αύξηση.

- Μα τι να σε κάνω που πήγες και ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ.

 

 

Είναι αναληθές το ότι αποτυπώθηκε κάποια "ταξικότητα" στο "όχι". Ψήφισαν όχι οι πάντες, όλες οι ομάδες πληθυσμού με ποσοστό άνω του 55% εκτός από τους ελεύθερους επαγγελματίες (αλλά και αυτοί κοντά στο 50% ήταν). Το ότι μετά η κυβέρνηση σας έγραψε στα @@ της, κανονικά θα έπρεπε να είναι λόγος για να σωπάσετε πριν περάσετε μία μακρά περίοδο ενδοσκόπησης, αλλά που τέτοιο πράγμα...

 

Αναληθές? Χριστέ..

 

http://i.huffpost.com/gen/3156456/original.jpg

 

Ρίξε μια ματία στον παραπάνω χάρτη. Εκτός αν δεν αναγνωρίζεις ταξικές διαφοροποιήσεις στον αστικό ιστό. Εκτός αν γενικότερα δεν αναγνωρίζεις φτωχούς και πλούσιους ρε παιδί μου.

 

Το τελευταίο, κάντο λίγο πιο λιανά αν θες.

 

 

Το παράδειγμα με την κυρία από τη Γεωργία (σε διαβεβαιώνω ότι είναι απόλυτα αληθές), αφορά σε μία υπενθύμιση για την άθλια μοίρα στην οποία έχουν περιπέσει οι πολίτες των χωρών του πρώην κομμουνιστικού μπλοκ. Είναι τέτοιας έκτασης (πληθυσμιακής και χρονικής) που ΙΣΩΣ αρχίσει να ωχριά μόνο μπροστά στην αντίστοιχη της καταστροφής που συντελείται στις ισλαμικές χώρες. Και πάλι, δεν είμαι βέβαιος.

 

Δεν αμφισβητώ ότι είναι αληθές, σταμάτα να "δικιολογείσαι". Επίσης, δε θυμάμαι να δήλωσα φαν του μοντέλου της ΕΣΣΔ και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απολογηθώ. Επειδή εσύ φαντάζεσαι διάφορα? Ή επειδή προσπαθείς σκόπιμα να τσουβαλιάσεις κάθε μη (νεο)φιλελεύθερη άποψη "απ όπου κι αν προέρχεται"?

 

Από την άλλη, στην Ελλάδα περιστατικά δουλείας δεν έχεις ακούσει (κυρίως με μετανάστες)? Αν απαντήσεις αρνητικά, μπορώ να σε διαφωτίσω.

 

 

Εφ' όσον "δεν υπάρχει πρόβλημα με το να δουλεύει κάποιος το μαγαζί του όποιες και όσες ώρες γουστάρει" θα συμφωνούσες δημόσια ότι ο καθένας πρέπει να έχει δικαίωμα να το κάνει ΑΝ δεν απασχολεί υπαλλήλους όταν το κάνει; Άντε να σε δω λοιπόν, συμφώνησε και με κάτι, δεν βλάπτει.

 

"Θα συμφωνούσες δημόσια...", τρομερό! Σωστή πρόκληση!

 

Δεν έχω φετίχ με τη διαφωνία, trolley. Επίσης, δεν έχω και καμία τάση να "συμφωνώ" ενώ διαφωνώ για χάρη των "τόνων της συζήτησης" ή κάποιας "ζαχαρένιας".

 

Σου έγραψα και πριν ότι δε θα υπήρχε πρόβλημα να ανοίγει κάποιος όποτε θέλει το μαγαζί του, εφόσον το δουλεύει μόνος του, χωρίς υπαλλήλους.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

@ Superfunk,

 

Εν ολίγοις, δίκαιο είναι να έχει ο καθένας σπίτι για να μένει. Ο καθένας. Ακόμα κι αν πήρε δάνειο που δεν μπορεί να ξεπληρώσει (τρομερό αδίκημα). Ακόμα κι αν πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος (και πού ειναι το πρόβλημα με το να πληρώνει η διαταξική μάζα των φορολογούμενων για να έχουν σπίτι οι φτωχοί?).

 

Το ίδιο προφανώς ισχύει και για φως, νερό, υγεία, τροφή, μεταφορές, εκπαίδευση. Παραλογισμός, huh?

 

"Ας μην ήταν φτωχοί."

Εναλλακτικά:

"Ας δούλευαν."

"Ας μην πηγαίναν για παιχνίδι όταν οι άλλοι κάναν τα μαθήματά τους."

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

@ the octapus

 

Αν και κανονικά θα έπρεπε να συζητήσουμε γιατί και πως η Ελλάδα της κρίσης απέκτησε αυτά τα προβλήματα, για την οικονομία της συζήτησης ας δεχτούμε μόνο πως όντως έχουμε προβλήματα. Κανένας δεν μπορεί να το αρνηθεί αυτό. Το θέμα με τα CC είναι πως τα πράγματα τώρα γίνονται χειρότερα εξαιτίας τους και η σχέση αυτή αιτίας αιτιατού είναι ξεκάθαρη και εύκολα κατανοητή. Ως εκ τούτου το επιχείρημά σου είναι μια λογική πλάνη. Προσπαθείς να αποδείξεις κάτι χρησιμοποιώντας ένα γεγονός που φαίνεται να σχετίζεται αλλά είναι τελείως άσχετο στην πραγματικότητα. Να στο πω διαφορετικά, ακόμα κι αν δεν είχαμε κρίση και έμπαιναν πάλι τα CC, ξανά προβλήματα θα αποκτούσαμε.

 

Εν ολίγοις, δεν είπα πουθενά ότι υπάρχει κάποια λύση χωρίς να έρθουν χειρότερες μέρες. Πιστεύω για παράδειγμα ότι ο εργαζόμενος/άνεργος έχει συμφέρον έξω από την ΕΕ. Θα μου πεις, άμα βγούμε θα έρθουν πράγματι χειρότερες μέρες (υποτίμηση νομίσματος άρα και εργασίας, πληθωρισμός, χειρότερη εκμετάλλευση από όσουν έχουν τα κεφάλαιά τους έξω, κλπ).

 

Αργότερα όμως, ίσως έρθουν καλύτερες μέρες. Ίσως. Όχι λόγω κάποιου μεταφυσικού συμβάντος αλλά λόγω και της δικής μας (κυρίως) συμμετοχής. Τα "αχαρτογράφητα νερά" είναι γι αυτούς που δεν έχουν να χάσουν τίποτε άλλο ή έχουν να χάσουν ελάχιστα κι αξίζει το ρίσκο. Με τα μνημόνια μόνο μια σταθερότητα μπορεί να υπάρξει για τον εργαζόμενο/άνεργο. Αυτή της κατρακύλας που ξεκίνησε εντονότερα από το 2010.

 

Καμία λογική πλάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου