Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω ρε άρχοντα;

Εσύ αν είχες ένα διαμέρισμα προς ενοικίαση και ο ενοικιαστής δεν σου πλήρωνε το νοίκι που είχατε συμφωνήσει, θα τον άφηνες μέσα έτσι;

Γιατί κι εσύ (όπως και η τράπεζα, απ'ό,τι καταλαβαίνω) είστε φιλανθρωπικά ιδρύματα...

 

Ρε άρχοντα αν μπορέσεις εσύ ποτέ να χρηματοδοτήσεις αγορά σπιτιού με γαμάτο επιτόκιο, να πάρεις τα μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης με τα επιτόκια και μετά να κάνεις έξωση με την συνδρομή του κράτους ενώ το χρέος να παραμένει χρέος, ε τότε να συγκρίνεις ελεύθερα τον εαυτό σου με τις τράπεζες. Μέχρι τότε μπορείς να πηγαίνεις στις τοπικές εφορίες και να παραδίδεις τα δεύτερα κλειδιά σου.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε άρχοντα αν μπορέσεις εσύ ποτέ να χρηματοδοτήσεις αγορά σπιτιού με γαμάτο επιτόκιο, να πάρεις τα μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης με τα επιτόκια και μετά να κάνεις έξωση με την συνδρομή του κράτους ενώ το χρέος να παραμένει χρέος, ε τότε να συγκρίνεις ελεύθερα τον εαυτό σου με τις τράπεζες. Μέχρι τότε μπορείς να πηγαίνεις στις τοπικές εφορίες και να παραδίδεις τα δεύτερα κλειδιά σου.

 

 

Δεν κατάλαβα Χριστό από αυτά που λες.

Τι θα πει π.χ.

να πάρεις τα μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης με τα επιτόκια

Σίγουρα κατάλαβα ότι δεν απάντησες στην ερώτησή μου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα Χριστό από αυτά που λες.

 

Ουτε αυτος,στο ΚΚΕ δεν τους εκαναν καλα μαθηματα πολιτικης οικονομιας  ;D

 

Ρε Atreu γιατι δεν κανεις μια χαρη στον εαυτο σου?

 

Ασχολησου με ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ παραγωγη,σαν αυτη της Β.Κορεας,ξερεις εσυ...αροτρο,ΜΠΑΜΠΑΚΙΑ και το βραδυ 2 λιτρα βοτκα να ξεχνας τη μιζερη ζωη σου...ασε τα οικονομικα στον....Βαρουφακη...που ειναι μεγαλοαστος και οχι εργατοπαιδο σαν εσενα ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο κάθε καραγκιόζης έπαιρνε στεγαστικό και το έχωνε σε Cayenne δεν φταίνε οι τράπεζες. Τώρα κλαίνε και τις πουλάνε όσο όσο. Ε, σόρρυ, αλλά περαστικά.

το στεγαστικο δεν μπορει να γινει cayenne, η τραπεζα δεν δινει χρηματα  στον δανειοληπτη στεγαστικου, πληρωνει κατευθειαν τον προηγουμενο ιδιοκτητη η τον εργολαβο για λογαριασμο του δανειοληπτη και υποθηκευει το ακινητο. Το cayenne παλι με την παρακρατηση κυριοτητας ειναι ανταλλακτικα τωρα,  ξερεις ποσα μπορεις να βγαλεις αμα το λυσεις αυτο… ενω το σπιτι  το τρως στην μαπα… δεν τσουλαει το μπουρδ@#$%τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ, πότε λες να ρίξεις μία ματιά σε κάποιον παγκόσμιο χάρτη και μετά να έρθεις να μου πεις κάπου καλύτερα από τις ΗΠΑ ή την ΕΕ; Κατονόμασε μία χώρα, μία επαρχία βρε αδερφέ. "Καλύτερα" δε σημαίνει "τέλεια", εννοείται.

 

Εχω την εντυπωση πως μονο στο Στρουμφοχωριο λειτουργησε, τελικα, ο Κομμουνισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να επανεξετάσεις τις γνώσεις σου για τις τράπεζες.

Οι τράπεζες δεν πουλάνε χρήμα, δανείζουν χρήμα, το οποίο δανείζονται με τη σειρά τους.

Επίσης δεν σώζονται οι τράπεζες. Οι καταθέσεις σώζονται. Τράπεζες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μετά το PSI.

Τα γράφει και ο SF αλλά...

 

Όποιος δανείζεται το κάνει γιατί εκείνη την στιγμή ή γενικότερα δεν έχει το ποσό αυτό. Οπότε το αγοράζει (πες το δανείζεται) με κάποιο κόστος ανάλογα με τον χρόνο αποπληρωμής.

 

Όχι γιατί η τράπεζα πήρε εγγυήσεις όταν του έδωσε το στεγαστικό. Τις λεγόμενες υποθήκες. Αλλά τώρα που δεν πληρώνει ο τύπος, η τράπεζα δεν μπορεί να προβεί σε πλειστηριασμούς ώστε να πάρει πίσω την αξία που δάνεισε...

Απο όσο θυμάμαι τη Χρυσή επόχή 1990-2005 μπορούσες να πάρεις και στεγαστικό χωρίς προσημείωση αλλά με μεγαλύτερο επιτόκιο.Γλέντια τρελλά τότε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφ μια ερώτηση ρε συ. Εκείνο το αρχίδι μου το έκλασες ή ακόμα;

 

Κοιτα εχω και πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κανω,δε φταιω εγω που το highlight ολοκληρης της ημερας σου (ή μαλλον της ΖΩΗΣ σου) ειναι να μοιρασεις ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ στα φαναρια και να μυρισεις την αξυριστη μασχαλη της συντροφισσας σου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα Χριστό από αυτά που λες.

Τι θα πει π.χ....

Νομίζω ότι εννοεί, ότι η τράπεζα δανείζεται με καλά επιτόκια, δανείζει, παίρνει πίσω το μεγαλύτερο μέρος του ποσού που δανείστηκε, ενώ ο δανειζόμενος (που πληρώνει στην αρχή ελάχιστο μέρος του κεφαλαίου) που έχει πληρώσει σχεδόν μόνο τόκους, χρωστάει σχεδόν όλο το κεφάλαιο που δανείστηκε.

 

Τώρα το αν ισχύει αυτό, είναι μια άλλη ιστορία που δεν θέλω να σχολιάσω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως μονο στο Στρουμφοχωριο λειτουργησε, τελικα, ο Κομμουνισμος

 

Θα σταματήσω εδώ, σε μία προσπάθεια να σεβαστώ το πλαίσιο που μας σφύριξε ο Χαρίλατρον. Όχι ότι ο Σφάκου π.χ. το κάνει εύκολο, νομίζοντας ότι οι συζητήσεις είναι κάποιο είδος απογραφής απόψεων, άρα εφ' όσον η απογραφή έχει γίνει γιατί να τις συνεχίσουμε... δεν υπάρχει καμία "μέρα της μαρμότας" αγαπητέ Σφάκου... χάρη στην πολιτική σου οξυδέρκεια (ναι τη δική σου) ζούμε εντελώς νέα πράγματα και είναι ΟΛΑ δυσάρεστα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο θυμάμαι τη Χρυσή επόχή 1990-2005 μπορούσες να πάρεις και στεγαστικό χωρίς προσημείωση αλλά με μεγαλύτερο επιτόκιο.

 

οχι δεν θυμασαι καλα,in fact μεχρι να μπουμε στο ευρω η στεγαστικη πιστη ηταν σχεδον ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ στην Ελλαδα λογω πολυ υψηλων επιτοκιων και πληθωρισμου το 1990 τα στεγαστικα ειχαν επιτοκιο κοντα στο 30% !!!

 

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/rates_markets/deposits.aspx

 

(ανοιγεις το λινκ με τα ιστορικα στοιχεια επιτοκιων)

 

 

 

in fact ακομα και ΜΕΤΑ το ευρω η ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ στην Ελλαδα ειναι ΠΟΛΥ μικρη σε σχεση με αλλες ευρωπαϊκες χωρες λογω ΥΨΗΛΗΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ (εχουμε το υψηλοτερο ποσοστο στον κοσμο!)

 

οι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ τραπεζες ηταν ΣΑΦΩΣ οι ΠΛΕΟΝ συνετες οσον αφορα τη χορηγηση στεγαστικων δανειων,επισης ηταν οι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ τραπεζες στην ΕΕ που ΔΕΝ ειχαν ΤΟΞΙΚΑ προϊοντα δανειων στα χαρτοφυλακια της

 

απλα ΜΙΛΑΝΕ για τις ΤΡΑΠΕΖΕΣ ανθρωποι που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ απο τη τραπεζικη πραγματικοτητα της χωρας .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου