Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκω καταπληκτικό αυτό το σενάριο όπου οι τράπεζες πρέπει να είναι οικονομικά εύρρωστες ώστε να μου ΔΩΣΟΥΝ το δάνειο χωρις μάλιστα να με ψάξουν και πολύ καλά, αλλά ΑΦΟΥ μου το δώσουν κι αρχίσουν οι υποχρεώσεις αποπληρωμής, μετατρέπονται πάλι σε βρωμερά όργανα του παγκόσμιου καπιαλισμού  >:(  και να πάνε να πηδηχτούνΕ κι αυτές φταίνε που με δάνεισαν και "όχι, ΔΕΝ πληρώνω"  8)  και θέλω το κράτος ο πατερούλης να καθαρίσει για μένα με λεφτά που έχει πάρει φορολογώντας τα κορόιδα γιατί - βεβαίως - ούτε φόρους θέλω να πληρώνω...  ;D  ;D  ;D

 

Δεν ξερω αν το... ξερεις....αλλα στο thread αυτο ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙΣ κανονικα  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τωρα που το σκεφτομαι μπορει να γινοτανε με ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ δανειο....

Οι περισσότερες τράπεζες τότε, τα είχαν στην ίδια κατηγορία.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το στεγαστικο δεν μπορει να γινει cayenne, η τραπεζα δεν δινει χρηματα  στον δανειοληπτη στεγαστικου, πληρωνει κατευθειαν τον προηγουμενο ιδιοκτητη η τον εργολαβο για λογαριασμο του δανειοληπτη και υποθηκευει το ακινητο.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος. Εγώ το στεγαστικό μου το πήρα μετρητά και νταγκα νταγκα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταματήσω εδώ, σε μία προσπάθεια να σεβαστώ το πλαίσιο που μας σφύριξε ο Χαρίλατρον. Όχι ότι ο Σφάκου π.χ. το κάνει εύκολο, νομίζοντας ότι οι συζητήσεις είναι κάποιο είδος απογραφής απόψεων, άρα εφ' όσον η απογραφή έχει γίνει γιατί να τις συνεχίσουμε... δεν υπάρχει καμία "μέρα της μαρμότας" αγαπητέ Σφάκου... χάρη στην πολιτική σου οξυδέρκεια (ναι τη δική σου) ζούμε εντελώς νέα πράγματα και είναι ΟΛΑ δυσάρεστα.

Καταρχήν θα αντιπαρέλθω κάθε πρό(σ)κληση να εισέλθω στο καφενείο. Κατά δεύτερον, αν πιστεύεις ότι κάτι που εγώ έγραψα εδώ, άλλαξε την πραγματικότητα καλή διασκέδαση με θεούς του ορθολογισμού όπως η Άση Μπίλιου και ο Ντέιβιντ Κόπερφιλντ.

 

Όσο για τη μέρα της μαρμότας, όχι μόνο υπάρχει αλλά είναι και πιο κωμωδία από την ομώνυμη ταινία. Οι πολιτικές συζητήσεις είναι ακόμη πιο copy-paste από τις αντίστοιχες για τα κσύλα. Εκτός αν νομίζεις ότι εκφράζεις κάποιοι είδους ποικιλία απόψεων.

 

Αυτό όμως -να ξέρεις- είναι μια δική σου ονομασία για το "τα σύκα σύκα & η σκάφη σκάφη".

Η αυτάρεσκη ιδέα ότι η τοποθέτησή σου βάζει τα πράγματα στη θέση τους με κάνει να διευρύνω σημαντικά τη γκάμα του τι θεωρώ καφενειακή κουβέντα εδώ μέσα. Η μαγκιά όμως ότι αυτού του τύπου η τοποθέτηση συνιστά σοβαρή και δίκαιη απάντηση από mod σε κάποιο μέλος που δηλώνει ότι δεν θέλει ούτε να συζητάει ούτε να βλέπει τα ίδια και τα ίδια που έχουμε συζητήσει εδώ 15.000 φορές και τα οποία έχουν βρει -βάσει κανόνων που οφείλεις να τηρείς- τη θέση τους σε συγκεκριμένη ενότητα, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιβεβαίωση των λεγομένων μου.

 

Η άποψή σου δεν είναι θέσφατο. Μπορεί να το πιστεύεις ότι είναι, μπορείς και να το λες, αλλά για αποφυγή αυτής της ψυχικής οδύνης επινοήθηκε εν σοφία η εσπρέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος. Εγώ το στεγαστικό μου το πήρα μετρητά και νταγκα νταγκα.

τοτε δεν θα ηταν στεγαστικο απλα εσυ με τα χρηματα αγορασες σπιτι, αν ηταν ετσι θα παιζοντουσαν πολλες βρομιες του στιλ να βγαζει η τραπεζα σε καποιον 200 χιλιαρικα για αγορα σπιτιου και καλα, που χωρις εγγυηση το ιδιο το σπιτι δεν θα ενεκρινε ποτε τετοιο ποσο για τον συγκεκριμενο… και αυτος αντι να τα δωσει στον πωλητη του σπιτιου, να βουταγε τα λεφτα και να χανοταν… κτλ κτλ …. Δηλαδη δεν θα σου εβαλαν υποθηκη, ηταν άλλου τυπου δανειο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να 'χει απ' την στιγμή που τα τελευταία 5 χρόνια και ειδικά τους τελευταίους 6 μήνες ΟΛΟΙ οι έλληνες έβγαζαν λεφτά και είτε τα έστελναν έξω ή τα έβαζαν στο μαξιλάρι (μην το αρνείστε, όλοι το κάναμε, άλλοι περισσότερα, άλλοι λιγότερα) και συν το γεγονός πως τα δάνεια δεν αποπληρώνονται (για τον οποιοδήποτε λόγο) βάλε και τα CC σαν κερασάκι, ξεχάστε τις τράπεζες, καλές ή κακές, αθώες ή ένοχες καταφέραμε να τις διαλύσουμε. Μπορεί να μην τις γουσταρουμε (κάποιοι) αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι τις χρειαζόμαστε και αυτό είναι πιο πρόδηλο από ποτέ τις ημέρες που ζούμε.

Η αγορά βρίσκεται ακόμα σε καλό επίπεδο, είναι και καλοκαίρι και δεν γίνονται μεγάλες αγορές. Ο χρόνος όμως δεν βοηθάει και δυστυχως άπαξ και χαθεί η εμπιστοσύνη αυτή δεν γυρνάει εύκολα. Όμως χρειαζόμαστε τις εισαγωγές και πλέον δεν μπορούν να γίνουν όπως παλιά. Η κατάσταση λογικά θα γίνεται χειρότερη.

 

@sfaku

Δεν υπάρχει κουβέντα καφενείου. Έχουν υπάρξει κάποιες πολιτικές κουβέντες, σίγουρα, αλλά γίνεται πολιτισμένη κουβέντα. Ξέρεις δεν είναι και πολύ κομψό να μπαίνεις μόνο και μόνο για να μας πείς ότι δεν γουστάρεις γιατί τελικά δεν ενδιαφέρει κανένα. Η γνώμη σου και η δικιά μου for that matter δεν αποτελεί κάποιο βαρόμετρο βάσει του οποίου πρέπει να συζητάμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταγκα νταγκα.

 

Ωραίο όνομα για το καινούριο νόμισμα.  ;D

 

Διαφωνω ,το ονομα του νεου,εκτος ΕΕ,νομισματος της Ελλαδας δεν μπορει να ειναι παρα

 

 

 

ουτε δραχμη δεν μπορει να το λεμε γιατι ακομα και η δραχμη θα εχει μεγαλυτερη αξια...εδω βλεπουμε την...αξια της δραχμης

 

inflation-1960-2011b.jpg

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε δεν θα ηταν στεγαστικο απλα εσυ με τα χρηματα αγορασες σπιτι, αν ηταν ετσι θα παιζοντουσαν πολλες βρομιες του στιλ να βγαζει η τραπεζα σε καποιον 200 χιλιαρικα για αγορα σπιτιου και καλα, που χωρις εγγυηση το ιδιο το σπιτι δεν θα ενεκρινε ποτε τετοιο ποσο για τον συγκεκριμενο… και αυτος αντι να τα δωσει στον πωλητη του σπιτιου, να βουταγε τα λεφτα και να χανοταν… κτλ κτλ …. Δηλαδη δεν θα σου εβαλαν υποθηκη, ηταν άλλου τυπου δανειο

Στεγαστικαρα. Πρώτα η υποθήκη, μετά το μετρητό. Γύριζα τις τράπεζες και πλήρωνα τις συναλλαγματικές του εργολάβου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου