Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ σκεπτικός για το αν θα πρέπει να γράψω άλλη μια συκγροτημένη, "παράγραφο προς παράγραφο" απάντηση, μιας και:

 

1) οι μεγάλες απαντήσεις είναι χρονοβόρες και κουραστικές.

 

2) υπάρχει έλλειψη συνεννόησης ή απλά κάνουμε πως δεν καταλαβαινόμαστε, με αποτέλεσμα να γράφονται συνέχεια τα ίδια πράγματα και φυσικά, να συνεχίσουμε να μην καταλαβαινόμαστε.

 

3) το πράγμα έχει ξεφύγει. Θα αναρωτιέται κανείς, για ποιο λόγο να κάτσει να αφιερώσει χρόνο σε ένα thread στο οποίο:

 

- νομίζει κανείς πως δικαιούται να ειρωνεύεται τις οικογένεις που πετάχτηκαν έξω από τα σπίτια τους σε Ισπανία, Πορτογαλία. Κι ακόμα χειρότερα, νομίζει πως μπορεί να διαστρεβλώνει την πραγματικότητα, γράφοντας ότι αυτά συνέβησαν στα αντίστοιχα Παλαιά Ψυχικά και Φάληρα της Ιβηρικής και όχι σε φτωχογειτονιές. Ξεφτίλα, δυστυχώς.

 

- νομίζει κανείς πως δικαιούται να ειρωνεύεται τις οροθετικές (από τη γνωστή υπόθεση). Ξεφτίλα, ξανά.

 

- οι τράπεζες εξισώνονται με το ψιλικατζίδικο της κυρά-Τασίας. Και φυσικά δε σχετίζονται πουθενά με τη συνολικότερη φτωχοποίηση. Και φυσικά είναι και ασύμφορες στους ιδιοκτήτες τους. Και φυσικά οι ανακεφαλαιοποιήσεις τους ουδεμία σχέση με τα δικά μας χρήματα έχουν.

 

- δεν αναγνωρίζεται καμία ταξική διάρθρωση της μητρόπολης και των προαστίων της. Αν κάπου π.χ. έχουν μαζευτεί πολλοί φραγκάτοι/φτωχοί είναι όπως καμιά φορά στη σούπα, κάπου πέφτει περισσότερο πιπέρι από απροσεξία.

 

- αρχίζουν οι απειλές και οι χαρακτηρισμοί προς τα "κομμούνια". Από τη μία βέβαια, αυτό είναι άκρως θεμιτό μιας και αποδομεί τη δήθεν πολιτισμική ανωτερότητα των φιλελέδων έναντι των "ακραίων" και των "ούγκανων" αριστερών, ενώ αναδεικνύει και κάποιες ιδεολογικές ταυτίσεις με άλλους χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...

- νομίζει κανείς πως δικαιούται να ειρωνεύεται τις οικογένεις που πετάχτηκαν έξω από τα σπίτια τους σε Ισπανία, Πορτογαλία. Κι ακόμα χειρότερα, νομίζει πως μπορεί να διαστρεβλώνει την πραγματικότητα, γράφοντας ότι αυτά συνέβησαν στα αντίστοιχα Παλαιά Ψυχικά και Φάληρα της Ιβηρικής και όχι σε φτωχογειτονιές. Ξεφτίλα, δυστυχώς.

 

- νομίζει κανείς πως δικαιούται να ειρωνεύεται τις οροθετικές (από τη γνωστή υπόθεση). Ξεφτίλα, ξανά.

....

 

Κοίτα, αν πράγματι θεωρείς ότι οι συνομιλητές σου πιστεύουν αυτά τα πράγματα όντως δεν υπάρχει λόγος να απαντήσεις.

Δηλαδή εγώ δεν θα απαντούσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναγνωρίζεται καμία ταξική διάρθρωση της μητρόπολης και των προαστίων της. Αν κάπου π.χ. έχουν μαζευτεί πολλοί φραγκάτοι/φτωχοί είναι όπως καμιά φορά στη σούπα, κάπου πέφτει περισσότερο πιπέρι από απροσεξία

 

Αυτό, υποθέτω ότι αφορά στο δικό μου σχόλιο, οπότε σου υπενθυμίζω ότι α) εγώ αναφέρθηκα στο πως ψήφισαν οι επαγγελματικές ομάδες, όχι ανά συνοικία, β) προφανώς υπάρχει κοινωνική/ταξική κατανομή στον αστικό ιστό (όπως το έθεσες), αλλά το συμπέρασμα ότι είναι περισσότερο δημοκρατικές οι φτωχές συνοικίες καταρρέει άνετα αν μας δείξεις τον αντίστοιχο χάρτη με τα ποσοστά της ΧΑ στις συνοικίες της Αθήνας (η οποία ΧΑ ψήφισε επίσης "όχι" άλλωστε).

 

Θα παραπονεθώ για τα εξής : α) σε κάλεσα να μου υποδείξεις ένα σημείο του πλανήτη που θα ήθελες να ζεις εκτός ΗΠΑ και ΕΕ επί της βάσεως ότι εκεί είναι καλύτερα, β) σε κάλεσα να μου υποδείξεις βιβλιογραφία ή όντως παράδειγμα "κομμουνιστικού μεν, όχι ΕΣΣΔ δε" καθεστώτος. Κάνε τα σε παρακαλώ, αν έχεις όρεξη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΙ ΝΕ ΡΑΙ ΦΙΛΩΣ Η ΤΡΑΠΑΙΖΕΣ ΦΤΕΝΕ ΓΕΙΑ ΩΛΑ

ΠΑΙΤΑΝΑΙ Η ΑΚΑΡΔΑΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΟΠΟΙ ΑΠΩ ΤΑ ΔΕΙΑΜΕΡΕΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΚΩΛΟΝΑΚΙ ΚΕ ΤΟ ΠΑΛΕΙΟ ΠΣΥΧΙΚΟ ΓΑΜΟ ΤΙΝ ΤΡΑΙΛΑ ΜΟΥ ΓΑΜΟ!!!

 

ΟΥΤΑΙ ΜΕΙΑ ΜΑΙΖΩΝΕΤΟΥΛΑ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΡΗ ΔΑΙΝ ΑΦΙΝΟΥΝ ΤΩΝ ΕΛΗΝΑ ΝΑ ΑΙΧΕΙ Η ΔΑΝΗΣΤΕΣ!

 

ΔΑΙΣ ΡΑΙ ΚΑΘΗΚΙ ΔΑΝΗΣΤΙ ΤΙΝ ΒΟΡΙΑ ΚΩΡΕΑ ,ΤΙ ΟΡΕΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑΝΕ Η ΑΝΘΡΟΠΕΣ ΧΟΡΙΣ ΤΡΑΠΑΙΖΕΣ!!

 

harilatron, σου κάνει? Έχει κι άλλα διαμαντάκια το thread, μη με προκαλείς, πάρε για τώρα ένα ωραιότατο δείγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sfaku πρίν δεν είχες δίκιο αλλά τώρα έχεις. Το έκαναν καφενείο.

Ευχαριστώ όσους έκαναν μια προσπάθεια να μιλήσουν συγκροτημένα και χωρίς προσβολές. Οι υπόλοιποι (και απ' τις δυο πλευρές) τα κάνατε σαν τα μούτρα σας. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω άλλο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

harilatron, σου κάνει? Έχει κι άλλα διαμαντάκια το thread, μη με προκαλείς, πάρε για τώρα ένα ωραιότατο δείγμα.

 

 

Τι να σου πω. Αν το παίρνεις στα σοβαρά αυτό το συγκεκριμένο, πάω πάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sfaku πρίν δεν είχες δίκιο αλλά τώρα έχεις. Το έκαναν καφενείο.

 

Αδύνατον, δεν μπορεί να μην έχεις επίγνωση της προσπάθειας που έγινε για απαξίωση του νήματος. Και όχι, δεν έγινε απ' όλους. Βρίσκω ενοχλητική την ισοπέδωση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας τα διάλα... Μετά το έπος, «τι μουσική ακούτε τώρα IV» (ή κάτι τέτοιο) που έκλεισε σπίτια, ο admin άφησε τούτο δω το νήμα;

 

Χάλασε η τάξης του κόσμου...

 

Δύο παρατηρήσεις:

 

Μην λέτε τον Ντίνο κομμουνιστή, είναι σοβαρός ο άνθρωπος.

 

Μην μένετε στα CC- πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα απασχολήσει άλλη ορολογία: Bail In

 

ΥΓ: Εύχομαι να την γλυτώσουμε, αλλά για να το πω κομψά, το πολιτικό προσωπικό είναι κατώτερο των περιστάσεων... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- νομίζει κανείς πως δικαιούται να ειρωνεύεται τις οροθετικές (από τη γνωστή υπόθεση). Ξεφτίλα, ξανά.

 

Αυτές οι προσπάθειες των απανταχού αριστερών να αλλοιώσουν τα λεγόμενα άλλων για να κερδίζουν το "ηθικό πλεονέκτημα", πόσο γελοίες και για φτύσιμο είναι (μαζί και οι ίδιοι οι αριστεροί που τις κάνουν).

 

Επειδή εγώ μόνο έκανα αναφορά στο θέμα με τις οροθετικές να υπενθυμίσω τι έγραψα:

 

Πες μας και για τις οροθετικές του Λοβέρδου... Αυτή δεν είναι η γραμμή προσφάτως ή έχω μείνει πίσω;

 

αναφερόμενος φυσικά στην πρόσφατη γραμμή των "αριστερών" όταν βρίσκονται σε δύσκολη θέση να πετάνε στο άσχετο το θέμα με τις οροθετικές (αν θες να σου βάλω και τα βίντεο Κατρούγκαλου και Τσακαλώτου).

 

Κανείς δεν ειρωνεύτηκε τις οροθετικές. Εγώ ειρωνεύτηκα τις γελοίες τακτικές ορισμένων από το κόμμα σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου