Προς το περιεχόμενο

γνωμη για telecaster κιθαρα


lordm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντα ηθελα μια telecaster για μαγνητες θα κοιταξω αφου πρωτα παρω μια πολυ καλη κιθαρα οπως αυτη ακουσει http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1133&pId=74701

εχω ακουσει πολυ καλα πραγματα για αυτη την κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς να είμαι ειδικός...μιας και πριν 1 μήνα πήρα την πρώτη μου tele (έχω και μια gibson και ήθελα να δω τη διαφορά) αν έχεις και το metal στο ρεπερτόριο σου τότε πήγαινει για την http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_deluxe_bk.htm που είδες στην αρχή μιας και έχει τους διπλούς μαγνήτες. Αλλιώς θα χρειαστείς σίγουρα πετάλια και άλλα για να βγάλεις τον ήχο του μεταλ (αν και αυτό είναι καθαρά στην αντίληψη του καθένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Jim Root Telecaster φαινεται ενδιαφερον οργανο - υπαρχει η Squire εκδοση στα ιδια λεφτα με την John5 Squire και η αμερικανικη μεξικανικη με EMG μαγνητες λιγο πανω απο το χιλιαρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απτην στιγμη που εισαι σε ροκ μεταλ φαση, πιστευω οτι οι διπλοι μαγνητες ειναι μονοδρομος. Βεβαια αυτο που θα παρεις δεν θα θυμιζει στον ηχο τελεκαστερ, μονο το σχημα της θα εχει.

 

Ωστοσο υπάρχουν μερικά θέματα που θα ήθελα να επισημανω:

Δεν παρεχει ευκολη προσβαση στα τελευταια ταστα, ειδικα αν παιζεις με την κιθαρα "χαμηλα"

Καποιους παικτες αναμεσα τους και γω δεν με βόλεψε το σχημα του σωματος που ειναι ετσι επιπεδο. Θα πρεπει να δοκιμασεις για να ξερεις αν σου κανει και κατα προτιμηση να την δοκιμασεις παιζοντας ορθιος.

Αν παρεις τελε με μονους μαγνητες θα εχεις πολυ θορυβο.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι της αποψης πως αν ο "ήχος" σου ειναι μέταλ τοτε  ΜΗΝ ξεκινας με τελεκαστερ οσο και αν σ'αρεσει εμφανισιακα..θα την υποτιμήσεις κατα κάποιο τροπο σαν κιθαρα και ειναι κριμα να δώσεις 1000 ευρω και με το που την παρεις να μπεις στη διαδικασια αλλαγης μαγνητων κλπ...η τελεκαστερ ειναι θρυλικη κιθαρα και θα σε βγαλει ΑΡΧΟΝΤΑ στα blues,στα rock,country κλπ...αν ομως θες μεταλ τοτε υπαρχουν απειρες προτασεις πρααγματικα ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ στα 1000 ευρω.αν πας και για μεταχειρισμενο τοτε πραγματικα με 1000 παιρνεις απο gibson sg...μεχρι american deluxe strat με hss,prs,ibanez,κλπ..αν παλι επιμενεις για τελε τοτε classic vibe με κλειστια ματια...για να μεινει και κατι ωστε να αλλαξεις τους μαγνητες σου.παντως νομιζω πως ο καλυτερη επιλογη για τη περιπτωση σου θα ηταν strat με hss διαταξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μου με τις stratocaster ειναι οτι εχουν τρεμολο αλλα εγω δεν θελω ακομα τρεμολο γιατι παιζω κομματια και σε αλλα κουρδισματα και δεν μπορω να ξεβιδωνω το lock και να ξεκουρδιζω(ειναι λιγο κουραστικο)για αυτο πρoτιμv κιθαρες χωρις floyd.... τωρα μπορει αν ειναι να βρω καμια esp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου