Προς το περιεχόμενο

Μάλλον προτιμώ το/τα Linux


Tympanistirtzis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα ειχα αποφασισει να μην τα βαλω ;D

 

http://www.sahiel.gr/2015/08/windows-10-hardware.html

 

"Από την 1η Αυγούστου, η Microsoft έχει το δικαίωμα να αποτρέψει τους χρήστες του λογισμικού της να παίζουν πειρατικά παιχνίδια ή να χρησιμοποιούν μη εξουσιοδοτημένο hardware...."

 

Το καρτελ microsoft-intel θα σου ελεγχει το κομπιουτερ πλέον...Θα είναι η ταφόπλακα τηε Microsoft..."Όλα υπό έλεγχο!"

 

ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ LUBUNTU LINUX...

 

Αιντε το πολύ κρατηστε κανα εξωτερ. σκληρό με τα 8.1 η τα xp για παιχνιδάκια, τον μόνο τομέα που υστερούν ακόμη τα linux...

Δεν μπορει ο καθένας να βαράει το τύμπανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι πινουν εκει στη Microsoft? eyeroll.gif

Wins 7 και ξερο ψωμι κυριοι.

 

LINUX και χάμπουργκερ φίλε μου...Θα πετάξεις τα επτάρια από το παραθύρι σου...

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΑ windows...εκει ναι, χρειάζονται ακόμη...αλλα για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο, ρωτηστε να σας πουν...δεν ήξερα τίποτε από linux, δοκιμασα τα lubuntu και τα puppy για πλάκα ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΦΩΣ ΜΟΥ.....ένα εξαμηνο τα χρησιμοποιώ μαζί με xp και 8.1, τα xp έιναι σουρωτήρι από ασφάλεια αλλά έχουν ένα σκασμό patch στην καμπούρα τους και δεν κολλάνε σε παλιό PC...τα 8.1 ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ, όπως ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΤΑΡΙΑ σε παλιό PC, ενώ σε καινούργιο καταβροχθίζουν όλα τα resources και κολλάνε... Τα lubuntu τρεχουν σαν να χουν νεφτι στον πισινο...!! Νομιζεις οτι έχεις  δέκα GB μνήμης...

 

Μονο για παιχνιδάκια τα windows κύριοι...Ο παθός μαθός...Ησυχασα με τα lubuntu και ΔΕΝ ξανακόλλησε ΠΟΤΕ το PC, ούτε κράσαρε ή καθυστερει ολόκληρο λειτουργικό ένα λεπτό επειδη δεν ανοίγει το παράθυρο, ούτε "not responding"...

 

Δοκιμάστε τα ! Σε live cd πχ...! Αναγνωρίζουν σχεδόν ΟΛΕΣ τις συσκευές πλέον, και στο φινάλε αμα εχεις λοξα για windows, βάλε wine στα linux (virtualization αλλά native, τρέχει σφαίρα) και τρέχα προγράμμματα και παιχνιδάκια windows...πιο γρήγορα απ' οτι σε windows  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Και τα linux είναι και δωρεάν ρε παιδάκι μου...ούτε να σπαζεσαι με κωδικούς, keys, registrations, σπασμένα και να κολλάνε, τρίχες...παρελθόν...τα windows σύντομα θα μπουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...

 

ΥΓ, άμα τρέχετε ubuntu και σας είναι βαρύ σα windows, πράγματι είναι βαρειά σαν distro λόγω του Unity desktop environment, κατεβαστε LXDE desktop και αντικαταστήστε το unity με αυτό, πρακτικά θα έχετε Lubuntu και θα πηγαίνετε σφαίρα συγκριτικά με τα ubuntu...(Σε αντίθεση με τα windows, στα Linux αμα θες αλλάζεις ολόκληρο το desktop environment, γενικώς κάνεις παπαδες...).

 

Και σε κάθε περίπτωση, ΜΗΝ βάλετε τα δεκάρια ακόμη, περιμένετε λιγο να δούμε τα bugs...

Δεν μπορει ο καθένας να βαράει το τύμπανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 8.1 ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ, όπως ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΤΑΡΙΑ σε παλιό PC...Τα lubuntu τρεχουν σαν να χουν νεφτι στον πισινο...!! Νομιζεις οτι έχεις  δέκα GB μνήμης...

Ησυχασα με τα lubuntu και ΔΕΝ ξανακόλλησε ΠΟΤΕ το PC, ούτε κράσαρε ή καθυστερει ολόκληρο λειτουργικό ένα λεπτό επειδη δεν ανοίγει το παράθυρο, ούτε "not responding"...

Και τα linux είναι και δωρεάν ρε παιδάκι μου...ούτε να σπαζεσαι με κωδικούς, keys, registrations, σπασμένα και να κολλάνε, τρίχες...παρελθόν...τα windows σύντομα θα μπουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...

Η αισθηση του να νομιζω οτι εχω "δέκα GB μνήμης" δεν μου λεει κατι. Ηδη εχω 16GB RAM.

Οσο για τα παραπανω κολληματα κλπ, τα προβληματα σου μαλλον ειναι δυο: αρχαιο PC και σπασμενα Windows. Με ενα "normal" PC και original Wins 7/64bit θα εισαι αρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αισθηση του να νομιζω οτι εχω "δέκα GB μνήμης" δεν μου λεει κατι. Ηδη εχω 16GB RAM. Οσο για τα παραπανω κολληματα κλπ, τα προβληματα σου μαλλον ειναι δυο: αρχαιο PC και σπασμενα Windows. Με ενα "normal" PC και original Wins 7/64bit θα εισαι αρχοντας.

 

Έχω από δώρο, δεν τον αγόρασα, μέτριο laptop PC, 4 GB, (Dell Inspiron 15 300 series) με ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ windows 8.1, και ένα παλιό desktop αρχαιο PC με ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ win xp...

Σε κάθε περίπτωση τα windows είναι απλώς ΣΚΑΤΑ συγκριτικά με τα linux...Ειναι το feel, ο αέρας των linux διαφορετικός, αμα δεν τα τρέξεις για κάμποσο καιρό και δεν τα συνηθίσεις δεν μπορώ να στο περιγράψω γιατι υπερτερούν ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ έναντι των windows...

 

Εγώ σιχαινόμουν την ιδέα να ξεκολλήσω από τα windows, μέχρι που το έκανα και συνειδητοποίησα οτι πριν ήμουν σε έναν ηλεκτρονικό ταφο...

 

16GB κάποια στιγμή μπορεί να τον τιγκάρω, αλλά για την ώρα αδυνατώ...δεν περισσέυει σάλιο αππό λεφτα...Εσένα φαινομενικά δεν σου λέει κάτι αν και κόβω το κεφάλι μου οτι με Lubuntu θα δεις βελτίωση και εσύ παρά το τουμπανιασμένο σου PC  ;D

Τρέξε ένα Live cd/dvd linux να δεις... γιατι τόσο κόλλημα με τα windows?

 

Για παιχνιδάκια μονο αξίζουν τα win, εκεί πράγματι τα linux είναι ζήσε Μαη μου να φας τρυφύλλι δυστυχώς...εκεί ό,τι και να μου πεις θα εχεις δίκιο...  :-X :-\

Δεν μπορει ο καθένας να βαράει το τύμπανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνιδάκια μονο αξίζουν τα win, εκεί πράγματι τα linux είναι ζήσε Μαη μου να φας τρυφύλλι δυστυχώς...εκεί ό,τι και να μου πεις θα εχεις δίκιο... :'(

 

Εγώ πάλι θυμάμαι μια κουβέντα για το Linux προ ετών που κατέληξε ότι σε DAW υστερεί σοβαρά, κι αυτό ενδιαφέρει πολύ κόσμο εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τόσο κόλλημα με τα windows?
Γιατι τα εχω ζησει απο την αρχη τους, και επειδη "δεν μπορεις να μαθεις νεα κολπα σε ενα γερικο σκυλι", το να κανω πειραματα στα 43 μου με Linux δεν....Αν δεν ημουν Οκ με τα Wins 7 μπορει και να το δοκιμαζα, αλλα προς το παρον τα 7ρια δουλευουν μια χαρα. Και βεβαια ειναι και το αλλο που λες: παιχνιδια. Δεν ειμαι απο τους φανατικους gamers, αλλα ενα (δυο-τρια...) Assassins Creed και κανα Watch Dogs και κανα Splinter Cell κλπ τα χτυπαμε γιατι ειναι "αλλο φρουτο". ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θυμάμαι μια κουβέντα για το Linux προ ετών που κατέληξε ότι σε DAW υστερεί σοβαρά, κι αυτό ενδιαφέρει πολύ κόσμο εδώ μέσα...

 

Ardour, Qtractor, Muse, tracktion, bitwig, LMMS, PyDAW,  renoise, Audacity, BEAST/BSE, ecasound, Frinika, GNUsound, meterec, Non-Timeline, ocenaudio, ProTux, Traverso...και άλλα...

 

Στο φινάλε πέραν των ανωτέρω, τρεξε προγράμματα windows μέσω wine...

 

 

Δεν μπορει ο καθένας να βαράει το τύμπανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τα εχω ζησει απο την αρχη τους, και επειδη "δεν μπορεις να μαθεις νεα κολπα σε ενα γερικο σκυλι", το να κανω πειραματα στα 43 μου με Linux δεν....Αν δεν ημουν Οκ με τα Wins 7 μπορει και να το δοκιμαζα, αλλα προς το παρον τα 7ρια δουλευουν μια χαρα. Και βεβαια ειναι και το αλλο που λες: παιχνιδια. Δεν ειμαι απο τους φανατικους gamers, αλλα ενα (δυο-τρια...) Assassins Creed και κανα Watch Dogs και κανα Splinter Cell κλπ τα χτυπαμε γιατι ειναι "αλλο φρουτο". ;D

 

Ωπα, δεν μας χωριζουνε πολλά χρονια, σιγα... ;D

Αλλα στα παιχνίδια, είπαμε, υστερούν ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ τα linux δυστυχώς   :-\ ...στα linux όλα είναι καλοφτιαγμένα πλην των drivers για ήχο και εικόνα...δεν ξέρω ακριβώς τι παιζει με τα linux και υστερουν ετσι...δεν είμαι ειδημων, απλώς χρήστης είμαι, αιντε να κανω κανα disk clone με dd, ddsave ή clonezilla που ναι και graphical UI...είναι κρίμα που είναι πίσω στα παιχνιδάκια...

 

Ενα tablet με android (παρεμπιπτόντως σε linux είναι βασισμένο το android) έχει δεκάδες καταπληκτικούς εξομοιωτές πτήσης λχ... Στα linux ζητημα 2-3 και χάλι μαύρο...Αι βγάλε συ συμπερασμα γιατί...

Δεν μπορει ο καθένας να βαράει το τύμπανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα στα παιχνίδια, είπαμε, υστερούν ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ τα linux δυστυχώς

Εμ, αφου υστερουν παρα πολυ, τα ξεχναμε. Ερχεται το Assassin's Creed Syndicate σε 2-3 μηνες, πως θα το παιξουμε? Αν ως τοτε τα Linux φτιαξουν στον τομεα αυτο (πραγμα απιθανο) τα δοκιμαζουμε. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ardour, Qtractor, Muse, tracktion, bitwig, LMMS, PyDAW,  renoise, Audacity, BEAST/BSE, ecasound, Frinika, GNUsound, meterec, Non-Timeline, ocenaudio, ProTux, Traverso...και άλλα...

 

Στο φινάλε πέραν των ανωτέρω, τρεξε προγράμματα windows μέσω wine...

 

Δεν έχει νόημα να τα λες σε μένα αυτά αφού αφενός δεν με ενδιαφέρει η υπόθεση DAW κι αφετέρου χρησιμοποιώ το Linux από το '93, άσε που έχει σημαντικό ρόλο στην  καθημερινή μου εργασία. Το θέμα είναι ότι αν τα DAW που παραθέτεις είναι ανταγωνιστικά με τα "γνωστά", κι αν είναι πρακτικά αποτελεσματικό να τρέχεις τα κορυφαία DAW μέσα από WINE. Υποψιάζομαι πως και οι δύο απαντήσεις είναι αρνητικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου