Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές ORANGE (χαλαρώστε λίγο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι έχω έναν dual terror και θέλω να τον πουλήσω. Τον βάζω το Μάρτη στα 450 ευρώ, γιατί ο Θωμάς τον έχει στα 650. Μετά από δυο μήνες που ακόμα δεν έχει πουληθεί, ο Θωμάς τους ανεβάζει στα 850. Εγώ γιατί να μην τον πουλήσω τώρα στα 600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γνωμη μου ειναι οτι αφου δεν εξαπατας τον υποψηφιο αγοραστη με ψευτικα στοιχεια,μπορεις να βαλεις οτι τιμη θες!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου ειναι οτι αφου δεν εξαπατας τον υποψηφιο αγοραστη με ψευτικα στοιχεια,μπορεις να βαλεις οτι τιμη θες!

 

Πολύ σωστό. Εφόσον είσαι τίμιος τότε όλα είναι οκ. Εγώ προσωπικά δε θα το έκανα, διότι όσα έχω πουλήσει θέλω να φύγουν άμεσα. Προσωπικά βάζω μία τιμή -50% της αρχικής και μετά μόνο κατεβαίνω. Προφανώς όμως υπάρχουν κάποιοι άλλοι που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη τα έξτρα χρήματα, οπότε σεβαστό. Στην τελική αν τώρα πουλιούνται τόσο καλά έκανε και το αναπροσάρμοσε.

 

Για παράδειγμα οι ESP κιθάρες έχουν ανατιμηθεί πολύ. Πόσο θα πούλαγε κάποιος σήμερα? Με τις παλιές τιμές ή με τις νέες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβαινω εφοσον ανατιμηθει κατι σαν καινουριο,να μην εχει δικαιωμα να κερδισει (ή να χασει λιγοτερα) κατι αυτος που το ειχε αγορασει φθηνοτερα ( σε προσφορα ή οτιδηποτε) και το πουλαει.

Στην τελικη αν ο υποψηφιος αγοραστης κρινει οτι για το χ αντικειμενο δινει μεχρι ψ ευρω,ας βαλει μια αγγελια ζητησης ή ας κανει την προσφορα του.

Με αυτο το σκεπτικο θα μπορουσε καποιος να ζητησει δωρεαν κατι που καποιος αλλος το πηρε σαν δωρο - bundle πακετο με κατι αλλο ( συγκεκριμενο το παραδειγμα για ενα πακετο που εδιναν μια uad dsp δωρο με εναν προενισχυτη la610-2 και πολλοι πουλουσαν την καρτα κατευθειαν).

 

Ανεβαινει η τιμη καινουριου- ανεβαινει και μεταχειρισμενου,ειναι τοσο λογικο οσο και το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά, αν η τιμή έπεφτε (αντί να ανέβει) στα 450€, και αυτός τον έδινε ακόμα 450€, τι θα λέγατε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά, αν η τιμή έπεφτε (αντί να ανέβει) στα 450€, και αυτός τον έδινε ακόμα 450€, τι θα λέγατε?

 

 

Οτι δεν θα τον πουλησει ποτε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

που απλά ένα site αναπροσάρμοσε τις τιμές.

 

 

Δεν το εψαξα το θεμα με τους συγκεκριμενους,αλλα εισαι σιγουρος οτι "απλα ενα site αναπροσαρμοσε τις τιμες"?

Δηλαδη στα υπολοιπα μαγαζια τους βρισκεις στις παλιες τιμες?

Γιατι αν ειναι ετσι σε συμφερει να ψωνισεις καινουριο απο αλλου.

Αν ομως ανεβηκε γενικα παντου η τιμη τους,δεν βρισκω τιποτα κακο στο οτι τους ανεβασαν και στα μεταχειρισμενα. Ηταν τυχεροι,ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι "απλα ενα site που αναπροσαρμοσε τις τιμες", ειναι το Thomman που αναπροσαρμοσε τις τιμες, και οταν λεμε Thomman εννουμε τη Νο1 επιχειρηση μουσικου εξοπλισμου στην Ευρωπη. Το αμεσως επομενο (Music Store) εχει κι αυτο τις ιδιες τιμες. Αρα χλωμο το βλεπω να πουλαει καποιος αλλος χαμηλοτερα.

 

fff.png

 

Τωρα για το θεμα των αγγελιων, η τιμες των μεταχειρισμενων προσαρμοζονται συνηθως με τις τιμες των καινουργιων. Αν η τιμη ενος καινουργιου προϊοντος παρει την ανηφορα για καποιο λογο, εννοειται οτι θα ανεβει και οι τιμη του αντιστοιχου μεταχειρισμενου. Θα ειναι κανεις κοροιδο να μην το κανει. Οπως και να'χει, ο αγοραστης του μεταχειρισμενου βγαινει κερδισμενος αφου αγοραζει παντα χαμηλοτερα απο την επισημη τιμη.

 

Υπαρχει φυσικα και το αναποδο, να κατεβει ξαφνικα πολυ η τιμη ενος προϊοντος με αποτελεσμα να πεσουν κατα πολυ και οι τιμες μεταχειρισμενων. Εχω πετυχει περιπτωση ενα προϊον να πωλειται τη μια μερα 550€ και την αλλη μερα 200€! Οσοι αγορασαν με την παλια τιμη και ηθελαν να πουλησουν, απλα την εκατσαν. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα συμφωνήσω, αν σε κάποιο προϊόν ανεβαίνει η τιμή του τότε αντίστοιχα ανεβαίνει και του μεταχειρισμένου, τώρα εξαρτάτε και από το πωλητή πόσο βιάζετε να πουλήσει κάτι ….το πόσο ανάγκη έχει τα χρήματα.

 

Μη τα βλέπουμε όλα στραβά, δεν πουλάμε όλοι με τα ίδια κριτήρια. ;)

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λιγο καιρο ειχα ανοιξει ενα θεμα με ακριβως αντιθετη φορα τιμων. Ο γερμανος εδινε το g force αν θυμαμαι καλα γυρω στα 500 (παει καιρος και ειμαι και καποιας ηλικιας) και υπηρχε στις αγγελιες ενα αντιστοιχο μηχανημα με τιμη 600. Ο συναδελφος μουσικος προφανως το πουλαγε 50% (ισως και 60%) πιο κατω απο την τιμη που το ειχε αγορασει.

 

Δεν ειναι αυτο αδικια? Τοτε τα ειχα βαλει με τον thomann αλλα τελικα νομιζω πως οι συμφορουμητες με επεισαν οσον αφορα την ελευθερη αγορα.... Με μια μονο ενσταση-θεωρια συνωμοσιας, οτι τα μαγαζια κανιβαλιζουν (και) την αγορα-πωληση των μεταχειρισμενων.

 

Δεν αδικω τον οποιοδηποτε που δινει τον th30 600 ευρω αν και απο τον Γιαννη (Λογοθετη) εγω τουλαχιστον τον ειχα παρει καινουργιο 650 το 2014 και τον πουλησα την ιδια χρονια 500 με καινουργιες λαμπες. Στο κατω κατω της γραφης, αν καποιος τον θελει ΤΩΡΑ και δεν μπορει να περιμενει εχει μια εναλλακτκη....

Πιο πολυ νομιζω ομως οτι πρεπει να τα βαλουμε με τα καταστηματα που πραγματικα κανουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!! Αλλα ειπαμε.... free market........

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου